
Kvalita vody sa hodnotí z viacerých hľadísk.
Mnohé prímesy ktoré voda v našich domácnostiach obsahuje sú škodlivé z iných dôvodov. Niektoré poškodzujú domáce spotrebiče a rozvody, iné ľudské zdravie.
Prečítajte si, prečo je potrebné sa chrániť osmotickým filtrom.
Hovoriac o kvalite vody sa najčastejšie kladie dôraz na zlúčeniny nie príliš dôležité z pohľadu zdravia človeka, ktoré v podstate nie sú škodlivé pre organizmus. Hovorí sa najčastejšie, že sú prekročené normy (hladiny) železa, chloridov, hliníka, mangánu. Samozrejme, že nadbytok železa nám môže pokaziť pranie, upchať filtre, znečistiť rúry (rozvody). Avšak tieto zlúčeniny, ktoré sú škodlivé pre zdravie v podstate v Poľsku nie sú znormované.
Teraz hovorím o takých rakovinotvorných zlúčeninách ako sú bromidy, mnohoprstencové aromatické uhľovodíky. V Poľsku máme epidémiu rakoviny. V takomto prípade každé zanedbanie týkajúce sa noriem je neprípustné. Môžem vymenovať v súvislosti s týmto najmenej 6 zlúčenín, ktoré nie sú normované, napriek tomu, že majú pomerne prísne normy v krajinách Európskej Únie.
Bromidy, akrylamidy, bromochloridmetany, polyvinylchlorid, epichlorhydrin, mnohoprstencové aromatické uhľovodíky. Výnimočne nebezpečný je polyvinylchlorid, ktorý je jednou z najrakovinotvornejších zlúčenín. Chýbanie normy spôsobuje napr., že výrobca vodovodných rúr má síce atestáciu, ale neskôr ho nič nezaväzuje k tomu, aby vyrábal také produkty, z ktorých sa neuvoľňuje chlorid vinylu.
Zanedbania kompetentných v oblasti noriem sú trestuhodné, narastali desaťročia. Poľské normy pripúšťajú jeden prípad rakoviny na 100 tisíc obyvateľov, v EÚ bolo prijaté kritérium – jeden prípad rakoviny na milión obyvateľov.
Neprípustné je používanie zdrojov mimotriednej vody, ako sa to stáva vo Varšave. Mnohé zlúčeniny sa nedajú odstrániť procesom priemyselného čistenia. Nie vždy tiež postačia tradičné domáce filtre. Samotné aktívne uhlie nie je účinné. Najúčinnejším spôsobom očisťovania je v súčasnosti systém reverznej osmózy.
Dr. Zbigniew Halat
Osmotický filter bol vyvinutý ako metóda na úpravu a filtráciu vody pred viac ako 40 rokmi. Tento proces filtrácie vody vznikol ako technika na úpravu morskej vody.
Hlavnou metódou je dekontaminačná schopnosť čo bolo uznané a osmotické filtre začali byť komerčne vyrábané na filtrovanie vody pre domáce účely, najmä pri napojení na domáci rozvod vody.
Najnovšie články
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Sme hrdými partnermi