
Pitná voda musí mať nasledovné kvality : musí byť bez zápachu, číra a zdravotne nezávadná. Nemôže obsahovať čpavok, škodlivé organizmy, priveľa železa, dusičnanov a mangánu. Pitnú vodu možno získať z morskej vody ( musí sa odsoľovať), zo spodnej vody (studne), z povrchovej vody.
Častým javom je zvýšená tvrdosť vody. V niektorých prípadoch voda obsahuje anorganické časti prírodných vôd: horčík, sodík, vápnik. V neveľkých koncentráciách obsahuje železo, draslík a mangán.
V stopových koncentráciách obsahuje množstvo ďalších kovov, ktorými je voda obohacovaná pri kontakte s pôdou, rozličnými horninami a minerálmi.
Pri vode možno rozlíšiť viacero stupňov tvrdosti. Veľmi tvrdá, tvrdá, stredne tvrdá a mäkká voda. Tvrdá voda obsahuje soli horčíka a vápnika, ktoré pochádzajú z hornín, cez ktoré pretekala. Mäkká voda je tá, ktorá tieto soli neobsahuje. Vodný kameň sa usadzuje v ohrevných špirálach a mydlo slabo pení v tvrdej vode. Mydlo dobre pení naopak v mäkkej vode.
Známe sú dva druhy tvrdosti : Prechodná – dá sa pomerne ľahko odstrániť; trvalá – ťažko sa odstraňuje.
Prechodná tvrdosť vody je zapríčinená hydrogenuhličitanom vápenatým – soľou rozpustnou vo vode. Odstrániť ju možno varením, pri ktorom je vylúčená biela tuhá látka ( vodný kameň – málo rozpustný uhličitam vápenatý).
Trvalá tvrdosť vody je zapríčinená soľami horčíka a vápnika (chloridmi a sírami), ktoré su rozpustené vo vode. Nemožno ju odstrániť varením, avšak možno ju odstrániť destiláciou alebo zmäkčovaním vody ( pomocou zmäkčovadiel vody alebo iónomeničov).
Kvalita pitnej vody sa určuje na základe rozborov vody zo surovej povrchovej vody, surovej podzemnej vody a vodovodnej siete. Dodávajú ju podniky kanalizácií a vodární.
Biologické a mikrobiologické ukazovatele kvality pitnej vody predstavujú najpočetnejšie stanovenia, akými sa sleduje bezpečnosť pitnej vody z epidemiologického hľadiska. V tejto skupine ukazovateľov podliehajú monitorovaniu mezofilné baktérie, termotolerantné koliformné baktérie, fekálne streptokoky, abiosestón, koliformné baktérie, streptokoky,psychofilné baktérie, mŕtve organizmy, bezfarebné bičíkovce, mangánové a železité baktérie, živé organizmy..
Ukazovatele ako sú dusičnany, reakcie vody, železo, mangán, amónne ióny, a rádiologické ukazovatele možno zaradiť medzi chemicko – fyzikálne ukazovatele kvality pitnej vody s najväčším množstvom stanovení.
V prípade, že voda obsahuje zvýšené hodnoty len určitého ukazovateľa napr. zvýšené množstvo železa používa sa na jeho odstránenie filter na železitú vodu. Avšak ak voda obsahuje viacero zvýšených ukazovateľov – tvrdosť vody, zvýšené množstvo železa, mangánu atď. je potrebná komplexná úprava vody.
Pitná voda, ktorá je dodávaná spotrebiteľským systémom hromadného zásobovania musí byť zdravotne zabezpečená, a to dezinfekciou. Dezinfekcia pitnej vody sa najčastejšie vykonáva chloráciou – chemickým procesom.
Celosvetovým problémom je zneščisťovanie vodných zdrojov. V súšasnosti Zem trpí nedostatočným množstvom pitnej vody. Tá je čoraz drahšia a vzácnejšia. Povinnosťou každého človeka je, aby vodu bezdôvodne a nadmerne neznečisťoval. Vodou je nutné čo najviac šetriť. Všetkých nás zbytočne ochudobuje každý zbytočne minutý liter vody. Veľkou stratou vody je aj umývanie riadu pod tečúcou vodou.
Technici sa venujú konštruovaniu rôznych zariadení na šetrenie pitnej vody, ako sú napríklad : dávkovače vody pri umývaní rúk, ekonomické koncovky na prívod vody a podobne. V našich domácnostiach sú čím ďalej tým používanejšie automatické práčky s tzv. ekosystémom. Vodohospodári sú presvedčení, že sieťou vodných nádrží budú zabezpečené dostatočné zdroje pitnej vody. Gabčíkovo je najväčším vodohopodárskym dielom na Slovensku.
Chceli by ste poznať hodnotu tvrdosti vody vo vašej domácnosti alebo firme? Prvotný odhad si môžete spraviť podľa našej prehľadnej mapy okresov.
Najnovšie články
Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody
Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody.
Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame.
V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná.
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky.
Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili.
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Sme hrdými partnermi