
Vysoký obsah dusičnanov a dusitanov vo vode má negatívny vplyv na ľudské zdravie.
Vyskytujú sa vo vode ako konečné produkty rozkladu organických zlúčením obsahujúcich dusík, ako aj v dôsledku rozpúšťania minerálny látok, nachádzajúcich sa v geologickom podloží. Sú aj súčasťou atmosférických zrážok.
Do povrchových vôd sa môžu dusičnany dostať spolu s komunálnymi a priemyselnými splaškami , a taktiež v dôsledku stekania z roľníckych území, ktoré boli hnojené umelými dusíkatými hnojivami.
Dusitany môžu vzniknúť oxidáciou amoniaku alebo redukciou dusičnanov.
V tráviacej sústave človeka, najmä v dojčenskom období, dochádza účinkom mikroorganizmov k premene dusičnanov na dusitany (redukcia). Nadbytok dusičnanov v pitnej vody nad 12 mg N/1, u dojčiat, a niekedy aj u dospelých ľudí, môže byť príčinou methemoglobinémie.
Dusitany spôsobujú v organizme poruchy v procese prenosu kyslíka prostredníctvom hemoglobínu. Za prítomnosti dusitanov sa v krvi tvorí methemoglobín, ktorý zabraňuje odovzdávaniu kyslíka. To je príčinou vzniku methemoglobinémie – cyanózy. Premena približne 15% hemoglobínu na methemoglobín vyvoláva cyanózu a vyše 60% premena spôsobuje smrť.
Veľmi často aj bez výrazných prejavov cyanózy, môže byť zvýšená koncentrácia dusičnanov vo vode príčinou chronického nedokysličovania organizmu, čo spôsobuje jeho narušený vývin. Nedokysličovanie je obzvlášť nebezpečné pre vyvíjajúci sa plod a pre dojčatá.
Prejavuje sa poruchami vo vývine centrálnej nervovej sústavy a oneskorením psychického vývinu alebo duševnou zaostalosťou. Potvrdili to aj výskumy v Austrálii, kde v niektorých oblastiach koncentrácia dusičnanov vo vode je prirodzenými zapríčinením (geologické ložiská) veľmi vysoká.
Zvýšený obsah dusičnanov v pitnej vode môže byť príčinou vysokého krvného tlaku a srdcového infarktu.
Potvrdil sa tiež rakovinotvorný charakter dusičnanov. V tráviacej sústave následkom ich reakcie s amínmi obsiahnutými v potrave vznikajú N-nitrozoamíny, zlúčeniny s veľmi silným kancirogémnym účinkom. Novotvary vyvolané týmito skupinami látok sa formujú hlavne v žalúdku.
Automatický filter vody proti dusičnanom odstraňuje dusičnany na centrálnom prívode vody.
Používate doma studničnú vodu ? Zistili ste máte vyšší obsah dusičnanov ? Asi viete že sú nebezpečné pre zdravie, najmä pre deti a tehotné ženy. A nepomáha ani prevarenie vody, dokonca sa tým obsah dusičnanov zvyšuje.
Najčastejšou úlohou studničnej vody je vyšší obsah dusičnanov a zvýšená tvrdosť vody
Odstránenie týchto problémov sa v minulosti zariadení riešilo pomocou dvoch samostatných. Predstavujeme vám prístroj, ktorý hravo odstraňuje oba problémy súčasne.
Najnovšie články
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Sme hrdými partnermi