Powered by Smartsupp Ako pracuje vodný ionizátor a použitie vody s rôznym pH | Marlus Group
Vodný ionizátor - princíp fungovania a využitie v domácnosti

Minule sme si pripomenuli ako ľudskému zdraviu napomáha úprava vody ionizáciou a aký vplyv má na organizmus.

Teraz si priblížime ako funguje ionizátor a ako možno použiť vodu z neho.

Vodný ionizátor – užitočný pomocník

Vodné ionizátory sú drobné zariadenia, ktoré možno nájs na kuchynskej linke. Je to na kuchynskú batériu napojený elektrický vodná filter. Je riadený nízkym napätím a dochádza tam k elektrolýze vody z vodovodu. Tú potom používame na varenie, pitie, no aj na upratovanie.

Vo vnútri ionizátora je voda najskôr filtrovaná cez mechanický a uhlíkový filter. Je tak zbavovaná chemických látok nachádzajúcich sa v mestskej vode a mechanických nečistôt, ktoré sú menšie ako 10 mikrosiemens. Voda, ktorá prešla filtrom potom putuje do komory, ktorá je vybavená titánovo-platinovou elektródou.

Tam dochádza k elektrolýze. Pozitívne ióny, katióny, sa zhromažïujú pri zápornej elektróde. Záporne nabité ióny, anióny, sa zhromaždia na kladnej elektróde. Z kohútika tak vyteká ionizovaná voda a hadicou do odpadu vyteká oxidovaná voda. Túto vodu možno použi ako sterilizaèný prostriedok, vhodný pre èistenie riadu alebo potravín, umývanie rúk, ošetrenie ekzémov a drobných rán.

 

Možnosti využitia alkalickej vody z ionizátora a jej antioxidačné účinky

  • Zažívacie problémy
  • Osteoporóza
  • Hnačka a zápcha
  • Zlý krvný obeh a vysoký krvný tlak
  • Migrény, nevoľnos a bolesti hlavy
  • Zníženie kyselín v tele, ktoré spôsobujú dnu a kamene
  • Všetky alergie, vrátane sennej nádchy
  • Artritída a bolesti v kĺboch – môže by zlepšená pevnosť kostí

 

Použitie kyslej a alkalickej vody

pH: 9,5 +
v potravinách prináša prirodzenú arómu
spomaľuje hnednutie zeleniny a ovocia, odstraňuje pesticídy

pH: 9,0 – 9,5
zvyšuje chuť kávy alebo čaju
pre väčšinu dospelých je to ideálna konzumná úroveň

pH: 8,5 – 9,0
hodnota pH 9,5 môže by pre niekoho príliš silná, niektorí dospelí preto radšej zostávajú na tejto úrovni
využíva sa v procese detoxikácie

pH: 7,5 – 8,5
umožňuje telu sa pomaly prispôsobiť k zvýšeniu pH
vhodné pre úvodné používanie alkalickej vody (4-7 dní)

pH: 6,5 – 7,5
môže byť používaná len na prípravu jedla, filtrovaná voda
pre miešanie mlieka v prášku alebo užívanie liekov

pH: 5,5 – 6,5
spevňuje pokožku – na umývanie tváre
kloktanie alebo čistenie zubov

pH: 3,0 – 5,5
upratovanie v domácnosti, šetrný k životnému prostrediu, odstraňovanie vodného kameňa
zmierňuje vyrážky, podráždenie lupienky, ekzémy, popáleniny a rezy

pH: 2,0 – 3,0
zabíja baktérie pri kontakte
silné dezinfekčné účinky
sterilizácia a dezinfekcia krájacích dosiek a nožov

Voda upravená ionizátorom pôsobí ako silný antioxidant, tým že pomáha znižovať kyslosť v tele a bojuje proti voľným radikálom môže pomôc pri veľkom množstve chorôb. Voda z ionizátora je omnoho efektívnejšia, preto netreba konzumovať rôzne antioxidačné výživové doplnky.

Najnovšie články

mechanické filtre
21.5.2025

Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti

Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.

Prečítať článok
Sodík v zmäkčenej vode
20.5.2025

Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody

Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode. 

Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody. 

Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.

Prečítať článok
test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen