Upravená voda a vplyv na zdravie

Žijeme v období, v ktorom sa čoraz častejšie hovorí o civilizačných chorobách. Ich príčinou sú rôzne chemické látky nadbytočne nahromadené v neupravenej vode a v ostatnom prírodnom prostredí, a taktiež zvýšený stres.

V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, že tieto choroby nie sú následkom maximálnych koncentrácií toxínov nielen vo vode, ale i mikrokoncentrácií často nebadateľných, ale kumulujúcich sa v organizme.

 

Mechanizmus vplyvu látok

Hoci mechanizmy činnosti jednotlivých toxických látok nachádzajúcich sa vo vode sú rôznorodé, možno konštatovať, že ohrozujú dve základné životné oblasti:

Metabolické procesy umožňujúce získavanie a využívanie energie

Poškodenie tejto oblasti vedie k poklesu metabolizmu, čo vedie k dýchavičnosti a k pocitu únavy. Možno hovoriť o vzniku tzv. chorôb vyvolaných prostredím, vzduchom, vodou, a ktorých hlavným symptómom je pokles fyzických síl, neuromotorické poruchy, zníženie inteligenčného kvocientu, ospalosť, apatia, zníženie odolnosti.

Odovzdávanie genetických informácii nasledujúcim generáciám

Táto oblasť sa dotýka odovzdávania genetickej informácie, predchádzajúce zmeny sú následkom prítomnosti mutagénnych faktorov v životnom prostredí, vzducu a vode. S nimi možno spájať objavovanie sa vrodených genetických porúch, narastanie počtu samovoľných potratov, a taktiež zvýšený počet rakovinových chorôb. Okrem zrejmého ohrozovania zdravia ľudí žijúcich v súčasnosti nepochybne rastie nebezpečenstvo pre zdravie budúcich generácii.

Väčšina odborníkov v oblasti vied o prostredí je presvedčená, že až 85% rakovinových chorôb človeka spôsobuje nestály kontakt s chemickými látkami, ktoré sa vyskytujú vo vode a vzduchu. Tieto látky je potrebné rôznymi cestami z vody filtrovať.

 

Nežiadúci vplyv nadbytku zinku vo vode a prostredí

zinokNapríklad zinok, zinok patrí medzi tzv. stopové prvky, ktoré sú nevyhnutné pre správnu činnosť ľudského organizmu. Buď tvorí súčasť enzýmov, alebo ich aktivuje.

Jeho nadbytok vo vode pôsobí na ľudský organizmus toxicky. Spôsobuje predovšetkým poškodenie pečene, srdcového svalu a poruchy v tráviacej sústave. Zinok sa hromadí v kostnom tkanive a vo vlasoch, z iných orgánov je rýchlo vylučovaný. Výmena zinku sa najrýchlejšie uskutočňuje v pečeni, podžalúdkovej žľaze, prostate a v hypofýze.

Prekročenie prípustnej koncentrácie zinku v pitnej vode negatívne vplýva na organoleptické vlastnosti vody, kde sa objavuje kovová príchuť a zákal. Zdrojom zinku v povrchových vodách sú priemyselné splašky zo závodov na spracovanie kovových rúd, z výrobní neorganických farieb, z galvanizovní a i.

Vo vode z vodovodu sa zinok často vyskytuje v množstve až niekoľko mg/l. Dôvodom je jeho vyplavovanie z vodných inštalácií, ktoré sú vyrobené zo zinkového alebo pozinkovaného potrubia.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo