
Žijeme v období, v ktorom sa čoraz častejšie hovorí o civilizačných chorobách. Ich príčinou sú rôzne chemické látky nadbytočne nahromadené v neupravenej vode a v ostatnom prírodnom prostredí, a taktiež zvýšený stres.
V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, že tieto choroby nie sú následkom maximálnych koncentrácií toxínov nielen vo vode, ale i mikrokoncentrácií často nebadateľných, ale kumulujúcich sa v organizme.
Hoci mechanizmy činnosti jednotlivých toxických látok nachádzajúcich sa vo vode sú rôznorodé, možno konštatovať, že ohrozujú dve základné životné oblasti:
Poškodenie tejto oblasti vedie k poklesu metabolizmu, čo vedie k dýchavičnosti a k pocitu únavy. Možno hovoriť o vzniku tzv. chorôb vyvolaných prostredím, vzduchom, vodou, a ktorých hlavným symptómom je pokles fyzických síl, neuromotorické poruchy, zníženie inteligenčného kvocientu, ospalosť, apatia, zníženie odolnosti.
Táto oblasť sa dotýka odovzdávania genetickej informácie, predchádzajúce zmeny sú následkom prítomnosti mutagénnych faktorov v životnom prostredí, vzducu a vode. S nimi možno spájať objavovanie sa vrodených genetických porúch, narastanie počtu samovoľných potratov, a taktiež zvýšený počet rakovinových chorôb. Okrem zrejmého ohrozovania zdravia ľudí žijúcich v súčasnosti nepochybne rastie nebezpečenstvo pre zdravie budúcich generácii.
Väčšina odborníkov v oblasti vied o prostredí je presvedčená, že až 85% rakovinových chorôb človeka spôsobuje nestály kontakt s chemickými látkami, ktoré sa vyskytujú vo vode a vzduchu. Tieto látky je potrebné rôznymi cestami z vody filtrovať.
Napríklad zinok, zinok patrí medzi tzv. stopové prvky, ktoré sú nevyhnutné pre správnu činnosť ľudského organizmu. Buď tvorí súčasť enzýmov, alebo ich aktivuje.
Jeho nadbytok vo vode pôsobí na ľudský organizmus toxicky. Spôsobuje predovšetkým poškodenie pečene, srdcového svalu a poruchy v tráviacej sústave. Zinok sa hromadí v kostnom tkanive a vo vlasoch, z iných orgánov je rýchlo vylučovaný. Výmena zinku sa najrýchlejšie uskutočňuje v pečeni, podžalúdkovej žľaze, prostate a v hypofýze.
Prekročenie prípustnej koncentrácie zinku v pitnej vode negatívne vplýva na organoleptické vlastnosti vody, kde sa objavuje kovová príchuť a zákal. Zdrojom zinku v povrchových vodách sú priemyselné splašky zo závodov na spracovanie kovových rúd, z výrobní neorganických farieb, z galvanizovní a i.
Vo vode z vodovodu sa zinok často vyskytuje v množstve až niekoľko mg/l. Dôvodom je jeho vyplavovanie z vodných inštalácií, ktoré sú vyrobené zo zinkového alebo pozinkovaného potrubia.
Najnovšie články
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Základné spôsoby filtrácie a úpravy vody
Základné spôsoby úpravy vody
Úprava vody je proces, ktorého cieľom je odstrániť z vody nežiaduce látky a zabezpečiť jej vhodnosť pre pitné alebo úžitkové použitie. Použité metódy sa líšia podľa typu vody (pitná či úžitková), jej pôvodu (napr. studňa, povrchová voda, mestský vodovod) a miery znečistenia. Rôzne technológie odstraňujú odlišné skupiny kontaminantov – od mechanických nečistôt cez chemikálie až po mikroorganizmy. Tu sú najčastejšie využívané metódy úpravy vody:
Studničná voda: čistá príroda alebo tiché riziko?
Pre mnohých ľudí predstavuje studničná voda symbol čistoty, sviežosti a návratu k prírode. Často pochádza z oblastí vzdialených od priemyslu a civilizácie a vnímame ju ako zdravšiu alternatívu k chlorovanej vode z vodovodu. No je naozaj taká bezpečná, ako sa domnievame?
Hoci studničná voda môže chutiť výborne a vyzerať krištáľovo čisto, jej výzor nezaručuje zdravotnú nezávadnosť. Ak ju nikto pravidelne netestuje, môže ohrozovať bezpečie a zdravie vašej domácnosti či objektu do ktorého je táto voda distribuovaná .
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností
Sme hrdými partnermi