
Ak Vám voda zo studne zapácha po pokazených vajciach, tak vaša voda obsahuje plyn, sírovodík.
Čo spôsobuje jeho prítomnosť v studničnej vode a ako sa ním vysporiadať?
Sírovodík je plyn a jeho zápach môže pochádzať z niekoľkých rôznych zdrojov.
Vo väčšine prípadov pach po zhnitých vajciach nemá vplyv na hygienickú kvalitu vody. Avšak, v ojedinelých prípadoch môže byť zápach indikátorom iného znečistenia. Preto by bolo dobré dať vodu otestovať a to hlavne na baktérie a dusičnany.
Sírne baktérie nie sú škodlivé, ale sírovodík ako plyn vo vzduchu môže byť nebezpečný pri vysokých koncentráciách. Preto je dôležité aby boli priestory dobre odvetrané, čím sa nebude zvyšovať koncentrácia plynu. Plyn sa koncentruje hlavne v nízko položených priestoroch ako sú pivnice , šachty a pod.
Baktérie síry produkujú sliz, čím sa podporuje rast iných baktérií, ako sú napríklad baktérie železa. Sliz môže upchať rozvody studne, inštalatérske a zavlažovacie systémy.
Bakteriálny sliz môže byť biely, sivý, čierny alebo červenohnedý a to v prípade ak je spojený so železnými baktériami. Sírovodík vo vode môže spôsobiť čierne škvrny na príboroch. Tiež môže spôsobiť koróziu potrubia a iných kovových súčasti rozvodov vody.
Rozpad organickej hmoty, ako sú vegetácia alebo chemické reakcie s niektorými nerastmi, ktoré obsahujú síru (pôda – skaly). Tým sa môže samozrejme vytvárať sírovodík v podzemných a studničných vodách.
Ohrievač vody môže poskytnúť ideálne prostredie pre konverziu sulfátu do plynu sírovodíka.
Ohrievač vody môže produkovať sírovodík tak že:
Zápach sírovodíka môže byť zistený vo vode už na veľmi nízkej úrovni. Pach vody môže vychádzať ako z horúcej , tak aj zo studenej vody. Zápach “skazených vajec” môže byť často výraznejší z horúcej vody, pretože sa uvoľňuje a odparuje viac plynu.
UPOZORNENIE: Zvýšenie teploty bojlera vody môže byť nebezpečné. Než budete pokračovať, obráťte sa na výrobcu alebo predajcu, pokiaľ ide o ovládanie pretlakového ventilu, a ďalšie odporúčania.
Tento problém môže byť odstránený iba prehĺbením studne, kde sa získa náhradný zdroj kvalitnej vody bez sírovodíka.
Existuje niekoľko možností úpravu vody na odstránenie sírovodíka:
Osmotický filter bol vyvinutý ako metóda na úpravu a filtráciu vody pred viac ako 40 rokmi. Tento proces filtrácie vody vznikol ako technika na úpravu morskej vody.
Hlavnou metódou je dekontaminačná schopnosť čo bolo uznané a osmotické filtre začali byť komerčne vyrábané na filtrovanie vody pre domáce účely, najmä pri napojení na domáci rozvod vody.
Filter Cintropur patrí k najlepšej účinnej filtrácii , ktorá slúži na mechanickú a sedimentačnú filtráciu. Pri minimálnej tlakovej strate odstraňuje nečistoty od rádových mikrónov. Patria sem čiastočky piesku, hliny, hrdze a jemného kalu.
Najnovšie články
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta
Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.
Sme hrdými partnermi