Podpora od Marlus Group Zapácha vám voda zo studne? Vysporiadajte sa so sírovodíkom - Marlus Group
zapach

Ak Vám voda zo studne zapácha po pokazených vajciach, tak vaša voda obsahuje plyn, sírovodík.

Čo spôsobuje jeho prítomnosť v studničnej vode a ako sa ním vysporiadať?

Aké sú zdroje sírovodíka v studničnej vode ?

Sírovodík je plyn a jeho zápach môže pochádzať z niekoľkých rôznych zdrojov.

 • Buď sa prirodzene vyskytuje v podzemných vodách. Vtedy môže byť produkovaný niektorými „sírnymi baktériami“ v podzemných vodách, alebo aj v studničnej vode , ako aj občas v obecných rozvodoch vody.
 • Alebo tento zápach môže vznikať sírnymi baktériami alebo chemickou reakciou vo vnútri ohrievača vody (bojleroch). V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k znečisteniu rozvodov vody.

 

Sú sírne baktérie alebo sírovodík škodlivé?

Vo väčšine prípadov pach po zhnitých vajciach nemá vplyv na hygienickú kvalitu vody. Avšak, v ojedinelých prípadoch môže byť zápach indikátorom iného znečistenia. Preto by bolo dobré dať vodu otestovať a to hlavne na baktérie a dusičnany.

Sírne baktérie nie sú škodlivé, ale sírovodík ako plyn vo vzduchu môže byť nebezpečný pri vysokých koncentráciách. Preto je dôležité aby boli priestory dobre odvetrané, čím sa nebude zvyšovať koncentrácia plynu. Plyn sa koncentruje hlavne v nízko položených priestoroch ako sú pivnice , šachty a pod.

 

Ďalšie problémy spojené s baktériami síry alebo sírovodíka

Baktérie síry produkujú sliz, čím sa podporuje rast iných baktérií, ako sú napríklad baktérie železa. Sliz môže upchať rozvody studne, inštalatérske a zavlažovacie systémy.

Bakteriálny sliz môže byť biely, sivý, čierny alebo červenohnedý a to v prípade ak je spojený so železnými baktériami. Sírovodík vo vode môže spôsobiť čierne škvrny na príboroch.  Tiež môže spôsobiť koróziu potrubia a iných kovových súčasti rozvodov vody.

 

Čo spôsobuje vznik sírovodíka v podzemných vodách?

Rozpad organickej hmoty, ako sú vegetácia alebo chemické reakcie s niektorými nerastmi, ktoré obsahujú síru (pôda – skaly). Tým sa môže samozrejme vytvárať sírovodík v podzemných a studničných vodách.

Ako vzniká sírovodík v ohrievačoch vody?

Ohrievač vody môže poskytnúť ideálne prostredie pre konverziu sulfátu do plynu sírovodíka.

Ohrievač vody môže produkovať sírovodík tak že:

 • vytvára príjemné prostredie, v ktorom sírne baktérie môžu žiť a tým sa udržuje reakcia medzi sulfátom vo vode a ohrievačom vody na anóde. Ohrievače vody zvyčajne obsahujú také anódy , ktoré znižujú koróziu ohrievačov vody. Je to tyč pod názvom „anóda“. Anóda je zvyčajne vyrobená z horčíka, ktorý môže dodávať elektróny, ktoré napomáhajú pri premene síranu na sírovodík.

 

Ako nájsť zdroj sírovodíka a ako ho odstrániť ?

Zápach sírovodíka môže byť zistený vo vode už na veľmi nízkej úrovni. Pach vody môže vychádzať ako z horúcej , tak aj zo studenej vody.  Zápach „skazených vajec“ môže byť často výraznejší z horúcej vody, pretože sa uvoľňuje a odparuje viac plynu.

 • Ak je pach iba z teplej vody problém je pravdepodobne v ohrievači vody
 • Ak cítiť pach z teplej i studenej vody, ale voda je upravovaná zmäkčovačom vody , tak  je problém pravdepodobne so zvýšeným obsahom baktérií síri v zmäkčovači vody
 • Ak je zápach silný v teplej aj v studenej vode a je zápach stále konštantný a stále trvá , tak je problém v studni a podzemnej vode

 

Čo môžem robiť s problémovým ohrievačom – bojlerom vody?

 • Nahradiť alebo odstrániť magnéziovú anódu.  Veľa ohrievačov vody má magnéziovou anódou, ktorá je pripojená k el. prúdu a nachádza sa v hornej časti bojlera. Túto anódu je možné odinštalovať. Je potrebné zastaviť vodu, uvoľniť tlak vody z bojlera a odskrutkovať zátku. Odstránenie anódy, však môže výrazne znížiť životnosť bojlera vody. Takýto zásah je dobré konzultovať s dodávateľom bojlera. Poprípade anódu nahradiť inou, vyrobenou s iného materiálu , ako je napr. hliník. Náhrada anódy zníži produkciu sírovodíka.
 • Dezinfikovať a prepláchnuť ohrievač vody chlórovou dezinfekciou. Chlórovanie môže znížiť sírne baktérie. Ak sa chlorizácia neurobí dobre a nezničia sa všetky baktérie sírovodíka problém sa môže vrátiť v priebehu niekoľkých týždňov.
 • Zvýšte teplotu bojlera na 75 stupňov Celzia po dobu niekoľkých hodín. Tým sa zničia baktérie síry. Potom vypustite zásobník vody, čím by mal ustúpiť zápach .

UPOZORNENIE: Zvýšenie teploty bojlera vody môže byť nebezpečné. Než budete pokračovať, obráťte sa na výrobcu alebo predajcu, pokiaľ ide o ovládanie pretlakového ventilu, a ďalšie odporúčania. 

 

Čo keď je sírovodík v podzemných vodách?

Tento problém môže byť odstránený iba prehĺbením studne, kde sa získa náhradný zdroj kvalitnej vody bez sírovodíka.

Existuje niekoľko možností úpravu vody na odstránenie sírovodíka:

 • Inštalácia filtra s aktívnym uhlím. Táto voľba je účinná iba pri nízkych úrovniach obsahu sírovodíka. Zvyčajne množstvo menšie ako 1 miligram na liter (mg / l). Plyn sa zachytí v uhlíkovom filtri až do úplného nasýtenia. Nasýtenie a životnosť uhlíkového filtra je ťažké predpovedať. Môže to byť 1 rok , 1 mesiac , ale aj 1 týždeň.
 • Nainštalujte oxidačný filter. Ako je napríklad „Greensand“ filter. Táto voľba je účinná pre úrovne sírovodíka až asi 6 mg / l  Tieto filtre sa často používajú na úpravu problémov ak voda obsahuje železo . Sírovodík – plyn vo vode sa zmení na malé častice síry, tým ako prechádza cez celý filter. Filter sa musí periodicky regenerovať použitím manganistanu draselného.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

spravna-instalacia-zmakcovaca-vody
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
uprava-vody-podla-potreby
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka