Powered by Smartsupp Zapácha vám voda zo studne? Ako si s tým poradiť | Marlus Group
Zápach - Ilustračný obrázok zobrazujúci problém so zápachom vo vode zo studne

Ak Vám voda zo studne zapácha po pokazených vajciach, tak vaša voda obsahuje plyn, sírovodík.

Čo spôsobuje jeho prítomnosť v studničnej vode a ako sa ním vysporiadať?

Aké sú zdroje sírovodíka v studničnej vode ?

Sírovodík je plyn a jeho zápach môže pochádzať z niekoľkých rôznych zdrojov.

  • Buď sa prirodzene vyskytuje v podzemných vodách. Vtedy môže byť produkovaný niektorými “sírnymi baktériami” v podzemných vodách, alebo aj v studničnej vode , ako aj občas v obecných rozvodoch vody.
  • Alebo tento zápach môže vznikať sírnymi baktériami alebo chemickou reakciou vo vnútri ohrievača vody (bojleroch). V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k znečisteniu rozvodov vody.

 

Sú sírne baktérie alebo sírovodík škodlivé?

Vo väčšine prípadov pach po zhnitých vajciach nemá vplyv na hygienickú kvalitu vody. Avšak, v ojedinelých prípadoch môže byť zápach indikátorom iného znečistenia. Preto by bolo dobré dať vodu otestovať a to hlavne na baktérie a dusičnany.

Sírne baktérie nie sú škodlivé, ale sírovodík ako plyn vo vzduchu môže byť nebezpečný pri vysokých koncentráciách. Preto je dôležité aby boli priestory dobre odvetrané, čím sa nebude zvyšovať koncentrácia plynu. Plyn sa koncentruje hlavne v nízko položených priestoroch ako sú pivnice , šachty a pod.

 

Ďalšie problémy spojené s baktériami síry alebo sírovodíka

Baktérie síry produkujú sliz, čím sa podporuje rast iných baktérií, ako sú napríklad baktérie železa. Sliz môže upchať rozvody studne, inštalatérske a zavlažovacie systémy.

Bakteriálny sliz môže byť biely, sivý, čierny alebo červenohnedý a to v prípade ak je spojený so železnými baktériami. Sírovodík vo vode môže spôsobiť čierne škvrny na príboroch.  Tiež môže spôsobiť koróziu potrubia a iných kovových súčasti rozvodov vody.

 

Čo spôsobuje vznik sírovodíka v podzemných vodách?

Rozpad organickej hmoty, ako sú vegetácia alebo chemické reakcie s niektorými nerastmi, ktoré obsahujú síru (pôda – skaly). Tým sa môže samozrejme vytvárať sírovodík v podzemných a studničných vodách.

Ako vzniká sírovodík v ohrievačoch vody?

Ohrievač vody môže poskytnúť ideálne prostredie pre konverziu sulfátu do plynu sírovodíka.

Ohrievač vody môže produkovať sírovodík tak že:

  • vytvára príjemné prostredie, v ktorom sírne baktérie môžu žiť a tým sa udržuje reakcia medzi sulfátom vo vode a ohrievačom vody na anóde. Ohrievače vody zvyčajne obsahujú také anódy , ktoré znižujú koróziu ohrievačov vody. Je to tyč pod názvom „anóda“. Anóda je zvyčajne vyrobená z horčíka, ktorý môže dodávať elektróny, ktoré napomáhajú pri premene síranu na sírovodík.

 

Ako nájsť zdroj sírovodíka a ako ho odstrániť ?

Zápach sírovodíka môže byť zistený vo vode už na veľmi nízkej úrovni. Pach vody môže vychádzať ako z horúcej , tak aj zo studenej vody.  Zápach “skazených vajec” môže byť často výraznejší z horúcej vody, pretože sa uvoľňuje a odparuje viac plynu.

  • Ak je pach iba z teplej vody problém je pravdepodobne v ohrievači vody
  • Ak cítiť pach z teplej i studenej vody, ale voda je upravovaná zmäkčovačom vody , tak  je problém pravdepodobne so zvýšeným obsahom baktérií síri v zmäkčovači vody
  • Ak je zápach silný v teplej aj v studenej vode a je zápach stále konštantný a stále trvá , tak je problém v studni a podzemnej vode

 

Čo môžem robiť s problémovým ohrievačom – bojlerom vody?

  • Nahradiť alebo odstrániť magnéziovú anódu.  Veľa ohrievačov vody má magnéziovou anódou, ktorá je pripojená k el. prúdu a nachádza sa v hornej časti bojlera. Túto anódu je možné odinštalovať. Je potrebné zastaviť vodu, uvoľniť tlak vody z bojlera a odskrutkovať zátku. Odstránenie anódy, však môže výrazne znížiť životnosť bojlera vody. Takýto zásah je dobré konzultovať s dodávateľom bojlera. Poprípade anódu nahradiť inou, vyrobenou s iného materiálu , ako je napr. hliník. Náhrada anódy zníži produkciu sírovodíka.
  • Dezinfikovať a prepláchnuť ohrievač vody chlórovou dezinfekciou. Chlórovanie môže znížiť sírne baktérie. Ak sa chlorizácia neurobí dobre a nezničia sa všetky baktérie sírovodíka problém sa môže vrátiť v priebehu niekoľkých týždňov.
  • Zvýšte teplotu bojlera na 75 stupňov Celzia po dobu niekoľkých hodín. Tým sa zničia baktérie síry. Potom vypustite zásobník vody, čím by mal ustúpiť zápach .

UPOZORNENIE: Zvýšenie teploty bojlera vody môže byť nebezpečné. Než budete pokračovať, obráťte sa na výrobcu alebo predajcu, pokiaľ ide o ovládanie pretlakového ventilu, a ďalšie odporúčania. 

 

Čo keď je sírovodík v podzemných vodách?

Tento problém môže byť odstránený iba prehĺbením studne, kde sa získa náhradný zdroj kvalitnej vody bez sírovodíka.

Existuje niekoľko možností úpravu vody na odstránenie sírovodíka:

  • Inštalácia filtra s aktívnym uhlím. Táto voľba je účinná iba pri nízkych úrovniach obsahu sírovodíka. Zvyčajne množstvo menšie ako 1 miligram na liter (mg / l). Plyn sa zachytí v uhlíkovom filtri až do úplného nasýtenia. Nasýtenie a životnosť uhlíkového filtra je ťažké predpovedať. Môže to byť 1 rok , 1 mesiac , ale aj 1 týždeň.
  • Nainštalujte oxidačný filter. Ako je napríklad “Greensand” filter. Táto voľba je účinná pre úrovne sírovodíka až asi 6 mg / l  Tieto filtre sa často používajú na úpravu problémov ak voda obsahuje železo . Sírovodík – plyn vo vode sa zmení na malé častice síry, tým ako prechádza cez celý filter. Filter sa musí periodicky regenerovať použitím manganistanu draselného.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

mechanické filtre
21.5.2025

Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti

Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.

Prečítať článok
Sodík v zmäkčenej vode
20.5.2025

Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody

Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode. 

Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody. 

Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.

Prečítať článok
test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen