Powered by Smartsupp Vysoký obsah železa vo vode - je to škodlivé? | Marlus Group
Vplyv železa vo vode na ľudské zdravie

Neexistuje nič tak dobré ako plný pohár čistej, chladnej a osviežujúcej vody!

Bohužiaľ, studničná voda vo veľa oblastiach Slovenska nie je pitná, má rôzne znečistenie, pach, poprípade mení farbu.

A to už naozaj nie je až také dobré a osviežujúce. Fuj, je to nepitné!

Ak vaša voda má chuť po kove je predpoklad, že máte zvýšený obsah železa. Niekedy je s tým spojený aj zápach po pokazených vajciach, čo je zvýšený obsah baktérií sírovodíka.

Zmena farby vody

Zmena farby vody naznačuje, že voda obsahuje zvýšený obsah železa, alebo mangánu.

Ľudia sú z toho veľmi frustrovaný, lebo majú červené fľaky na obkladačkách, toaletách. Biele prádlo mení farbu, polievanie trávnika spôsobuje nemalé škody na dlažbe, fasáde.

Po tvrdosti vody, patrí zvýšený obsah železa k najčastejším problémom studničnej vody.

Železité baktérie sú prirodzene sa vyskytujúce organizmy, ktoré môžu rozpustiť železo a niektoré ďalšie minerály. Tieto baktérie tvoria hnedý sliz, ktorý sa môže tvoriť na rozvodoch vody. Najčastejší výskyt je v studničnej vode.

 

Železo, úloha v ľudskej výžive

Železo je nevyhnutné pre naše zdravie. Najväčšiu rolu hrá vo výžive pri tvorbe proteínu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do všetkých buniek v tele.

Železo je tiež využité pri bunkovom metabolizme a nachádza sa v mnohých enzýmoch ľudského tela. Nízka úroveň železa sa prejavuje ako anémia, únava a človek môže byť náchylnejší k infekciám .

Voda so zvýšeným obsahom železa môže v tomto prípade byť prospešná, lebo pridáva malé množstvo železa do jedálnička. Avšak takáto voda by nemala byť jediným zdrojom železa v prípade jeho nedostatku.

 

Sú rôzne typy železa vo vode

  1. Železité baktérie: prejavom je sliz na rozvodoch vody, čím sú zanesené aj mechanické predfiltre ako aj samotné zmäkčovače vody .
  2. Trojmocné železo, známe tiež ako červená železitá voda. Prejavom je, že čerstvo napustená voda je číra, ale po krátkom čase pôsobením kyslíka sa zmení farba vody. Nastane oxidácia a tým zmena farby vody. Oxid uhličitý opúšťa vodu a kyslík sa zlučuje so železom a vytvára železité ióny. To dáva vode červenú – železitú farbu .

 

Ako sa dostane železo do studničnej vody?

Môže to byť presakovaním vody z dažďa, snehu. Voda putuje pod povrchom pôdy v ktorej môže byť zvýšený obsah železa. Voda z dažďa putuje a po ceste rozpustí, naviaže na seba železo, zoberie si ho so sebou ako nežiadanú batožinu a docestuje do vašej studne .

Ďalej to môže byť kombinácia vody a kyslíka čo spôsobuje koróziu starých rozvodov, starých studní. Hrdza ako vedľajší produkt korózie sa odlupuje, rozpúšťa vo vode, čo môže spôsobovať zvýšený obsah železa v studničnej vode.

Mali sme prípade kde starej studni hlbokej viac ako 50 m. boli na dne spadnuté 3 ponorné čerpadlá, ktoré sa nedali vytiahnuť a po cca. 20 rokoch sa to prejavilo zvýšených obsahom železa, sfarbením vody a navyše zápachom.

 

Škoda spôsobená zvýšeným obsahom železa:

Ako je možné riešenie úpravy vody ?

zmäkčovač vody proti železu a mangánuPre rodinné domy je ideálne riešenie použiť zmäkčovače vody na centrálny prívod vody do domu.

Zmäkčovače vody čo dokážu naraz odstrániť železo, tvrdosť vody a mangán.

Sú to zmäkčovače, čo obsahujú multimixové živice. Zmäkčovače vody však nie sú filtre, preto treba pred zmäkčovačom vody použiť dobré mechanické filtre.

 

Aby ste ochránili svoj dom , rozvody vody a všetky technológie, čo prichádzajú do styku so železitou vodou, je potrebné upraviť vodu, poprípade aj sanitovať studňu, aby sa nevytvorili železité baktérie a tým aj sliz na potrubí. Ak hľadáte riešenie neváhajte a volajte na 0905 644 330, alebo píšte na filter@marlus.sk.

Navrhneme ideálne riešenie úpravy vody pre váš dom, penzión, firmu a pod.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok
ionizovaná voda
14.5.2025

Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia

Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.

Prečítať článok
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
12.5.2025

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.

Prečítať článok
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen