Podpora od Marlus Group Vysoký obsah železa vo vode - je to škodlivé? - Marlus Group
zelezo-vo-vode

Neexistuje nič tak dobré ako plný pohár čistej, chladnej a osviežujúcej vody!

Bohužiaľ, studničná voda vo veľa oblastiach Slovenska nie je pitná, má rôzne znečistenie, pach, poprípade mení farbu.

A to už naozaj nie je až také dobré a osviežujúce. Fuj, je to nepitné!

Ak vaša voda má chuť po kove je predpoklad, že máte zvýšený obsah železa. Niekedy je s tým spojený aj zápach po pokazených vajciach, čo je zvýšený obsah baktérií sírovodíka.

Zmena farby vody

Zmena farby vody naznačuje, že voda obsahuje zvýšený obsah železa, alebo mangánu.

Ľudia sú z toho veľmi frustrovaný, lebo majú červené fľaky na obkladačkách, toaletách. Biele prádlo mení farbu, polievanie trávnika spôsobuje nemalé škody na dlažbe, fasáde.

Po tvrdosti vody, patrí zvýšený obsah železa k najčastejším problémom studničnej vody.

Železité baktérie sú prirodzene sa vyskytujúce organizmy, ktoré môžu rozpustiť železo a niektoré ďalšie minerály. Tieto baktérie tvoria hnedý sliz, ktorý sa môže tvoriť na rozvodoch vody. Najčastejší výskyt je v studničnej vode.

 

Železo, úloha v ľudskej výžive

Železo je nevyhnutné pre naše zdravie. Najväčšiu rolu hrá vo výžive pri tvorbe proteínu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do všetkých buniek v tele.

Železo je tiež využité pri bunkovom metabolizme a nachádza sa v mnohých enzýmoch ľudského tela. Nízka úroveň železa sa prejavuje ako anémia, únava a človek môže byť náchylnejší k infekciám .

Voda so zvýšeným obsahom železa môže v tomto prípade byť prospešná, lebo pridáva malé množstvo železa do jedálnička. Avšak takáto voda by nemala byť jediným zdrojom železa v prípade jeho nedostatku.

 

Sú rôzne typy železa vo vode

  1. Železité baktérie: prejavom je sliz na rozvodoch vody, čím sú zanesené aj mechanické predfiltre ako aj samotné zmäkčovače vody .
  2. Trojmocné železo, známe tiež ako červená železitá voda. Prejavom je, že čerstvo napustená voda je číra, ale po krátkom čase pôsobením kyslíka sa zmení farba vody. Nastane oxidácia a tým zmena farby vody. Oxid uhličitý opúšťa vodu a kyslík sa zlučuje so železom a vytvára železité ióny. To dáva vode červenú – železitú farbu .

 

Ako sa dostane železo do studničnej vody?

Môže to byť presakovaním vody z dažďa, snehu. Voda putuje pod povrchom pôdy v ktorej môže byť zvýšený obsah železa. Voda z dažďa putuje a po ceste rozpustí, naviaže na seba železo, zoberie si ho so sebou ako nežiadanú batožinu a docestuje do vašej studne .

Ďalej to môže byť kombinácia vody a kyslíka čo spôsobuje koróziu starých rozvodov, starých studní. Hrdza ako vedľajší produkt korózie sa odlupuje, rozpúšťa vo vode, čo môže spôsobovať zvýšený obsah železa v studničnej vode.

Mali sme prípade kde starej studni hlbokej viac ako 50 m. boli na dne spadnuté 3 ponorné čerpadlá, ktoré sa nedali vytiahnuť a po cca. 20 rokoch sa to prejavilo zvýšených obsahom železa, sfarbením vody a navyše zápachom.

 

Škoda spôsobená zvýšeným obsahom železa:

  • Škvrny na prádle
  • Znečistené obkladačky , toalety , kúpeľne
  • Upchaté umývačky , práčky , čerpadlá ,
  • Chuť vody pôsobí ako železo, čo sa prenáša do čaju , kávy a ďalších nápojov
  • Zelenina polievaná železitou vodou mení farbu

Ako je možné riešenie úpravy vody ?

zmäkčovač vody proti železu a mangánuPre rodinné domy je ideálne riešenie použiť zmäkčovače vody na centrálny prívod vody do domu.

Zmäkčovače vody čo dokážu naraz odstrániť železo, tvrdosť vody a mangán.

Sú to zmäkčovače, čo obsahujú multimixové živice. Zmäkčovače vody však nie sú filtre, preto treba pred zmäkčovačom vody použiť dobré mechanické filtre.

 

Aby ste ochránili svoj dom , rozvody vody a všetky technológie, čo prichádzajú do styku so železitou vodou, je potrebné upraviť vodu, poprípade aj sanitovať studňu, aby sa nevytvorili železité baktérie a tým aj sliz na potrubí. Ak hľadáte riešenie neváhajte a volajte na 0905 644 330, alebo píšte na filter@marlus.sk.

Navrhneme ideálne riešenie úpravy vody pre váš dom, penzión, firmu a pod.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok
teplo-z-podlahovky
28.11.2023

Teplo, ktoré lieči bolesti kĺbov a nevíri prach

Určite ste zažili ten pocit v starých veľkých domoch, kde je vám neustále zima. A tak sa tisnete čo najbližšie k radiátorom, aby ste sa ohriali. Ak ste predtým vonku poriadne premrzli, tak zdroj tepla bude prirodzene vaša prvá cesta.

Prečítať článok
tvrda-voda-a-zdravie
19.11.2023

V tvrdej vode sa horšie rozpúšťa mydlo, má však dôležité benefity pre zdravie

Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu. Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka