
Pri niečom tak jednoduchom ako je pitná voda koluje veľa mýtov o možných výhodách a možných škodách.
Naučte sa odlíšiť mýty od faktov o vode.
Fakt.
Aj keď voda nie je nevyhnutná na neutralizovanie jedov, obličky vodu používajú na to aby sa zbavili niektorých odpadov z tela. Ak nebudete piť dostatok vody, vaše obličky nebudú mať dostatok tekutín potrebných k riadnej funkcii obličiek.
V prípade, že telo nemá dostatok vody, potom metabolické odpady nebudú odstránené tak efektívne ako by mali.
V podstate bude telo zadržiavať toxíny miesto toho aby sa ich zbavilo a vyhnalo von z organizmu ako je požadované pre riadne fungovanie organizmu.
Mýtus.
Aj keď sa hovorí, že ak sme dobre hydratovaný máme peknú mladícku a vibrujúcu pokožku. Tak skutočnosť je taká, že množstvo vody čo vypijeme má málo čo dočinenia s tým ako vyzerá vaša pleť.
Aj keď by ste boli silne dehydrovaný, ani pitie veľkého množstva vody nezabráni suchej pokožke. V podstate úroveň vlhkosti pokožky nie je určená vnútornými faktormi hydratácie tela.
Miesto toho vonkajšie faktory, ako je čistenie pleti, stav životného prostredia, počet mazových žliaz a fungovanie týchto žliaz ovplyvňuje aká je pokožka vlhká alebo suchá.
Fakt.
Pitná voda sama o sebe nevyvolá stratu hmotnosti, ale môže pomôcť v tomto procese. Pitím vody dokážete znížiť počet prijatých kalórií a to tým, že sa budete cítiť plnšie a tým znížite príjem ďalších kalórií.
Tým budete jesť menej pri každom jedle. Studená voda môže dokonca zvýšiť rýchlosť metabolizmu.
Mýtus.
Môže to byť, ale nie vždy je žltá moč dôvodom k poplachu. Tmavožltá moč môže byť známkou dehydratácie.
Obličky filtrujú odpadové produkty absorbujú vodu a ďalšie užitočné látky z krvi a tým sa ovplyvňuje koncentrácia a produkcia moču. Dehydratácia vedie k zvýšenej koncentrácii moču a moč sa stáva tmavo žltá.
V ideálnom prípade by mala byť moč slamovo žltá. Ale aj ďalšie faktory môžu ovplyvniť farbu moču a to je užívanie doplnkov výživy.
Mýtus.
Športové nápoje môžu mať super reklamné kampane, ale voda je naozaj všetko, čo potrebujete dostať do tela ako tekutinu pre potreby vysokého športového úsilia a výkonu.
Najmä voda je najdôležitejšia pre všetky druhy športovcov a všetky vekové kategórie, pretože je jedným z najdôležitejších činiteľov v tele pri transportovaní živín a energie. Ako aj odvodu tepla počas cvičenia.
Športový nápoj môže síce chutiť lepšie, ale nie je nevyhnutný pre hydratáciu a je zbytočne drahý.
Fakt.
Ľudia s určitými zdravotnými problémami môžu byť vystavení riziku komplikácií, ak pijú príliš veľa vody.
Pri ľuďoch s niektorými srdcovými chorobami alebo tí čo majú opuch dolných končatín je potrebné, aby sa zabránilo prebytočnej vode v organizme. To isté platí ak má niekto problémy s obličkami, najmä ak ste prekonali transplantáciu, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako zvýšite svoj príjem tekutín.
Tiež by ste nemali piť príliš veľa vody pri jedle, pretože oslabujete svoje žalúdočné kyseliny a môžete si spôsobiť zažívacie ťažkosti.
Skutočnosť.
Plastové fľaše môžu predstavovať niekoľko rizík pre ľudí, ktorí opakovane používajú lacné plastové fľaše a znova a znova ich dopĺňajú vodou.
Tieto fľaše môžu vylúhovať chemikálie do vašej vody po niekoľkých použitiach. Fľaša, pokiaľ nie je správne očistená, môže tiež obsahovať baktérie z úst.
Najnovšie články
Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti
Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.
Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody
Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode.
Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody
Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody.
Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame.
V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná.
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky.
Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili.
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Sme hrdými partnermi