
Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu. Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.
Slovensko má oblasti s rôznym stupňom tvrdosti vody. Na všetko vplýva geologické podložie, cez ktoré voda prechádza. V podzemnej vode sa vyluhujú dolomity a vápence, následne sa z nich uvoľňuje vápnik a horčík v iónovej forme.
Sú tak dokonale rozpustené a ľahko sa vstrebávajú. Ľudský organizmus ich dokáže veľmi dobre využiť. Okrem vápnika a horčíka sa do pitnej vody dostávajú aj ďalšie stopové prvky, ako je fosfor, fluór (vplývajú na stavbu kostí, zubov), sodík, draslík (vplývajú na reguláciu vodnej a elektrolytovej rovnováhy).
Ďalšie prvky, ktoré sa prirodzene dostávajú z podložia do vody sú aj zinok, meď, mangán (pôsobia ako enzýmové katalyzátory, ďalej železo (zabezpečuje transport kyslíka) a iód a chróm (ovplyvňujú hormonálne funkcie). Všetky tieto prvky majú dôležité úlohy vo vnútorných procesoch a vďaka ľahkej vstrebateľnosti sú tak významným zdrojom denného príjmu človeka.
Vápnik je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý. Patrí k základnej stavebnej zložke kostí a zubov, organizmus ho potrebuje pri prenose nervových vzruchov, ale aj pri kontrakcii svalov a ciev. Vplýva na zrážanlivosť krvi. Jeho nedostatok sa spája s rizikom osteoporózy, obličkových kameňov, ale aj s vysokým krvným tlakom a rôznymi ochoreniami ciev srdca a mozgu, či s inzulínovou rezistenciou.
Horčík sa spolupodieľa na viacerých procesoch, pomáha bunkovým enzýmom. Takisto vplýva na prenos nervových vzruchov, na normány tonus ciev. Nízke hodnoty horčíka mávajú ľudia s ochoreniami ako je vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, či cukrovka 2.typu.
Meď je esenciálnym prvkom pre živočíchy, ale aj pre rastliny. Je súčasťou rôznych enzýmov, svoju úlohu má aj v rámci elektrónového transportu. Nazýva sa aj prvkom krásy. Vplýva na stav kože a vlasov, posilňuje telesnú imunitu. Pri nedostatku dochádza k zvyšovaniu hladiny cholesterolu v plazme. Zabezpečuje pružnosť ciev, zvyšuje odolnosť voči infekčným baktériám, zabezpečuje zdravé kosti a kĺby, zvyšuje využitie železa v organizme, chráni organizmus pred rakovinou.
Kombinácia vápnika a horčíka nám určuje tvrdosť vody. Tá je pre zdravie človeka dôležitá. Preventívne pôsobí na srdcovo-cievne ochorenia, zabraňuje vstrebaniu toxických prvkov, ale zlepšuje aj chuť pitnej vody. Rôzne minerálne látky pomáhajú procesom v ľudskom organizme.
Na druhej strane, tvrdá voda má aj množstvo nevýhod. Napríklad v tvrdej vode sa ťažšie rozpúšťa mydlo, čistiace prostriedky majú nižšiu účinnosť, okrem toho sa vlasy ťažšie zbavujú nečistôt a mastnoty.
Tvrdá voda neprospieva spotrebičom v domácnosti. Zanášajú sa vodným kameňom, ktorý sa usádza vo varných nádobých, v trubkách, ohrievačoch vody, kotloch, usádza sa na ohrievacích telesách. To znamená aj vyššiu spotrebu pracích prostriedkoch. Tieto problémy sa však dajú pomerne jednoducho riešiť.
Ideálne je poznať stupeň tvrdosti vlastnej pitnej vody.
Ak je príliš mäkká, je to prospešné pre vaše spotrebiče, no organizmu dôležité stopové prvky či minerály môžu chýbať. Treba ich dopĺňať v strave.
Ak máte príliš tvrdú vodu, radosť z toho nemajú vaše spotrebiče. Preto si môžete vybrať z pestrej ponuky zmäkčovačov, na trhu sú rôzne druhy . Tie ochránia zariadenia vo vašej domácnosti. Riešením je teda kompromis.
Chceli by ste poznať hodnotu tvrdosti vody vo vašej domácnosti alebo firme? Prvotný odhad si môžete spraviť podľa našej prehľadnej mapy okresov.
Najnovšie články
Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti
Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.
Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody
Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode.
Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody
Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody.
Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame.
V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná.
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky.
Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili.
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností
Sme hrdými partnermi