
Dokazovať, že voda je nevyhnutná pre všetok život, a teda aj človeka – je vzhľadom na súčasnú úroveň vedy úplne nepotrebné.
Demografická explózia, ktorou sa začalo devätnáste storočie, a ktorá nastolila priamo neohraničenú urbanizáciu, industrializáciu a intenzifikáciu v poľnohospodárstve, pohrozila stredozemským (kontinentálnym) zásobníkom povrchových vôd, ktoré predstavovali základný prameň vody, slúžiacej uspokojovaniu potrieb človeka.
Vzrastajúce množstvo znečistení nielenže spôsobuje nakazenie povrchových vôd, ale vnikajúc do pôdy vedie k znečisteniu a nákaze podzemných vôd. Napriek naliehavým snahám smerujúcim k obmedzeniu znečistenia prostredia, vrátane vody, používať ju bez úpravy – je nemysliteľné.
Úprava pomocou chemických metód, ktorá býva skôr radikálnym riešením vzhľadom na znečistenia biologickej podstaty, je zásadne vykonávané po cykle úpravy vody pomocou iných metód.
Upravovanie vody chemickými prostriedkami, predovšetkým jej chlórovanie, vedie nielen k zmenám organoleptických vlastností vody, ale aj k vzniku zlúčenín, ktoré nie sú neutrálne pre organizmus človeka kvôli reakcii chlóru s obsahom organickej matérie vo vode. Chemická metóda upravovania vody nenapomáha odstraňovaniu nadbytku rozpustných chemických zlúčenín, ktoré sa nachádzajú vo vode vždy v istých množstvách.
Úprava vody fyzikálnymi metódami sa môže uskutočňovať rôznym spôsobom. Najradikálnejšia metóda úpravy voda založená na destilácii má obmedzenú oblasť . Považuje sa za kompletnú, aj keď s vodnou parou môžu prechádzať do skvapalnenej čistej vody znečisťujúce prchavé zlúčeniny s nižšou teplotou varu ale taktiež aj iné.
Najnovšou fyzikálnou metódou očisťovania vody je odstraňovanie nečistôt, ktoré sú v nej prítomné ako usadenina (tiež biologickej podstaty), prostredníctvom sedimentácie alebo mechanického filtrovania, čo nachádza uplatnenie vo veľkej miere pri použití rýchlych filtrov vo vodárenských závodoch.
V domácich podmienkach používané uhlíkové filtre fungujúce prostredníctvom v nich obsiahnutých zrniek aktívneho uhlia majú schopnosť zadržiavať vodu znečisťujúce stále zlúčeniny a rozpustné zlúčeniny, ktoré vplývajú na vôňu a chuť. Uhlikove filtre na vodu majú tiež rad chýb.
Počas trvania exploatácie filtra s aktívnym uhlím kvalita získanej vody nie je rovnaká; pod vplyvom zacelenia priestoru medzi zrnkami uhlia prietok vody sa stáva pomalší, a uhlie po čase prestáva plniť úlohu sorbenta. Vo filtroch s netesným (voľným) granulovaným uhlím filtrovaná voda tvorí vďaka premiestneniu sa zrniek uhľového granulátu širšie neviazané priestory (kanály), cez ktoré preteká voda voľne a nestretá sa vôbec s uhlím. Príliš dlhé používanie uhľového filtra, ktorý zhromaždil už značné množstvo nečistôt spôsobuje, že cez filter pretekajúca voda vymýva nahromadené nečistoty a spôsobuje (častejšiu) intenzívnejšiu ne upravenosť ako pred filtráciou.
Okrem toho zrnká uhlia, ktoré zostávajú v neustálom kontakte s vodou sa stávajú podkladom, na ktorom sa intenzívne rozvíjajú niektoré baktérie, predovšetkým tie, ktorých trofické nároky sú obmedzené a na rast im postačujú zlúčeniny nachádzajúce sa vo vode. Mikroorganizmy vymývané z filtra a prichádzajúce do prefiltrovanej vody nie sú neutrálne pre ľudské zdravie.
Sú veľmi nežiaduce, keďže sú uznávané za potencionálne patogénne. Všetky vyššie uvedené skutočnosti nemajú filtre, predovšetkým tie, ktoré majú malé priemery pórov a sú používané v metóde reverznej osmózy. Dnešné osmotické membrány do domácich prístrojov odvrhujú do odpadu evidentnú väčšinu pre zdravie nebezpečných chemických zlúčenín a súčasne prepúšťajú minerálne prvky nachádzajúce sa vo vode (sodík, draslík, vápnik a magnézium) vďaka ich výnimočne malej veľkosti. Metóda reverznej osmózy je mnoho rokov populárna na Západe a je veľmi dobré, že taktiež v našej krajiny rýchlo získava na popularite.
Prietokový pieskový filter na inštaláciu na centrálny prívod vody do domu.
Plne automaticky s riadiacou hlavicou, preplachom sa sám zbavuje zachyteného sedimentu . Bez potreby výmeny filtračnej vložky.
Osmotický filter bol vyvinutý ako metóda na úpravu a filtráciu vody pred viac ako 40 rokmi. Tento proces filtrácie vody vznikol ako technika na úpravu morskej vody.
Hlavnou metódou je dekontaminačná schopnosť čo bolo uznané a osmotické filtre začali byť komerčne vyrábané na filtrovanie vody pre domáce účely, najmä pri napojení na domáci rozvod vody.
Robustný a odolný filter, ktorý vydrží aj vysoký vysoký vody. Je určená na mechanickú aj uhlíkovú filtráciu – odstraňuje sediment, zápach, chlór.
Výber rôznych filtračných vložiek, jedna manipulácia a výmena predurčuje filter k dlhej životnosti a nízkym nákladom na úpravu vody.
Najnovšie články
Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti
Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.
Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody
Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode.
Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody
Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody.
Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame.
V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná.
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky.
Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili.
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Sme hrdými partnermi