Podpora od Marlus Group Reverzná osmóza - Marlus Group
Reverzná osmóza: princip a aplikácie

Múdrejší si poradia s problémom znečistenej vody tým, že jednoducho dbajú o čistotu zdrojov, z ktorých sa odoberá pitná voda.

Opäť je to záležitosť náležitej informácie, ako aj širokému ekologickému vzdelávaniu, ktoré u nás chýbajú. V uvedomelých spoločnostiach je neprípustná otrava povrchových a studničných vôd odpadmi a všelijakými znečisteniami.

Avšak opäť – zodpovednosť za to pociťujú a chápu všetci bez výnimky.

Táto cesta aspoň doteraz je najsprávnejšia a prináša najlepšie efekty. Situácia z tohto hľadiska je bez preháňania – katastrofálna. Napraviť ju môže reverzná osmóza.

 

Prečo použiť reverznú osmózu?

Najväčším problémom je získanie potrebnej kvality vody na dedinách a v malých mestečkách (zo studní a lokálnych zdrojov). Z preskúmaných studní možno viac ako polovica má vodu nevhodnú na pitie. V niektorých oblastiach obsah 90 % studní ohrozuje zdravie obyvateľov.

Čo teda robiť? Dávno je jasné, že záchranou môže byť čistenie vody určenej na pitie u seba v domácnosti. Možno to ľahšie uskutočniť než vo veľkých „nepružných“ vodárenských závodoch. V nich si každá modernizácia žiada obrovské prostriedky, prekračujúce možnosti najbohatších spoločenstiev.

Reverzná osmóza na vodovodV posledných rokoch sa na našom trhu objavilo niekoľko filtrov na vodu. Niektoré z nich dokážu odstrániť z filtrovanej tekutiny usadeniny, hrdzu (z rúrových rozvodov), baktérie a vírusy. Väčšina z nich je tiež schopná odstrániť chlór, jeho deriváty. Toto všetko rozhodne upravuje chuť i vôňu vody.

Skoro ŽIADNY z týchto filtrov však nie je schopný odstrániť chemické zlúčeniny, rozpustené vo vode. Preto odborníci na vodu nazývajú všetky tieto zariadenia… psychologickými filtrami.

Keď však niet inej možnosti, aj ony môžu splniť určenú úlohu (hoci by sa to týkalo len vylúčenia rakovinotvorných a mutagénnych zlúčenín chlóru).

Teraz je len jedna účinná metóda čistenia vody. Používa sa už dosť univerzálne v bohatých krajinách. Pomaly prichádza aj do našej krajiny. Fungujú na princípe reverznej osmózy.

 

Čo je reverzná osmóza?

Technológia reverznej osmózy sa zrodila (ako veľa iných úžasných riešení) z bystrého pozorovania prírody. Osmotický jav je známy od momentu existencie života. Jednoducho je to prenikanie častičiek vody (rozpúšťadlo) cez polo priepustné membrány roztoku s menšou hustotou do roztoku s väčšou hustotou.

Polo-priepustnými membránami sú obklopené bunky živých organizmov, taktiež našich – ľudských. Vďaka osmotickému javu sa uskutočňuje väčšina procesov vnútrobunkových premien. Jednoducho – vďaka tomuto javu funguje život. Nad využitím tohto javu v hospodárskej činnosti sa pracovalo niekoľko desiatok rokov.

reverzná osmóza filterProblémom bolo nájdenie náležitej kvality materiálov hodiacich sa na výrobu blán s parametrami blízkymi tým, ktoré majú živé organizmy: blán, ktoré by dokázali – vďaka svojej mikropórovitosti – prepustiť jedine čiastočky vody, zadržiavajúc všetko, čo je väčšie od nich. Je potrebné vedieť, že čiastočka vody je jedna z najmenších z celej niekoľko desiatok tisícovej rodiny prvkov a chemických zlúčenín.

Po mnohých skúškach a za cenu obrovských finančných nákladov, v polovici šesťdesiatych rokov v USA sa podarilo vynájsť skupinu polyamidov, z ktorých bolo možné vyrobiť membrány v potrebnej kvalite a trvácnosti pre využitie princípu reverznej osmózy.

V počiatkoch našli využitie v tzv. strategických cieľoch (kozmos, armáda). Neskôr po klesnutí nákladov na technológie sa začali používať v priemysle, napr. v zariadeniach domáceho očisťovania vody (končili sedemdesiate roky).

 

V čom spočíva správne fungovanie filtra na princípe reverznej osmózy?

reverzná osmóza zapojenieVoda zostáva v sieti – pomocou vodovodného tlaku – „pretlačená“ cez polo priepustnú membránu. Táto dovoľuje prenikať len čiastočkám H2O, zanechávajúc na opačnej strane všetky väčšie čiastočky.

Nasleduje teda prietok vody z roztoku s väčšou hustotou (špinavá voda) do roztoku s menšou hustotou (čistá). Je to akurát opačne ako v prírode (odtiaľto reverzná osmóza).

Proces reverznej osmózy, koniec koncov podobne ako samotné filtračné zariadenie s reverznou osmózou, nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať po takom krátkom vysvetlení. Voda pokiaľ príde do kontaktu s membránou musí byť „pripravená“. Polo priepustné membrány sú veľmi jemné, takže obsah príliš veľkej „špiny“ vo filtrovanej tekutine by ju mohol poškodiť. Preto v prvej časti vodu“ prepúšťame cez vstupný filter – mechanicko-uhľový.

Jeho úlohou je odstrániť z tekutiny usadeniny a chlór, na ktorý je membrána výnimočne citlivá. Počiatočne očistená voda je pretláčaná cez póry membrány. Ich veľkosť je – pozor – 5 tisíckrát menšia ako rozmery stredne veľkej (priemernej) baktérie! Tieto póry osmotické filtra zodpovedajú veľkosti čiastočiek H2O. Všetko, čo je väčšie, jednoducho cez ne neprejde.

 

Novinkou technológie reverznej osmózy je tiež pretekanie znečistenej vody rovnobežne s povrchom membrány. Zabraňuje to upchávaniu pórov membrány, čo sa často stáva vo filtroch aj pri očkách oveľa, oveľa väčších. „Špinavé“ častice prítomné vo filtrovanej vode, ktoré sa nedostali na druhú stranu membrány sa odplavujú spolu s tokom do odpadu.

Je pochopiteľné, že takýto proces prebieha veľmi pomaly – kvapka za kvapkou. Napriek tomu k inštalácii pripojený zásobník počas dňa zachytí postačujúce množstvo pitnej vody pre potreby rodiny (jedna kvapka za minútu je 20 litrov za deň).

Cena k jednotlivým modelom je dostupná v prehľade osmotických filtrov.

JANUSZ DRECHNOWICZ

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
Úprava vody podľa potrieb - špecifické metódy a technológie na zlepšenie vody
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
Čo je zmäkčovač vody: vysvetlenie funkcie a účelu
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka