Podpora od Marlus Group Pseudomonas - baktéria v studničnej vode - Marlus Group
Pseudomonas bakteria vo vode: riziko a preventívne opatrenia

Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách. Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode.

Čo je Pseudomonas aeruginosa?

Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách.

Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode. Dokonca sa môže objaviť v kúpeľoch a v systémoch na úpravu vody.

Baktérie takmer nikdy nenapadnú zdravé tkanivá, ale také čo majú zníženú obranyschopnosť a je ich možné nakaziť.

Baktéria pseudomonas je veľmi univerzálna a dokáže sa prispôsobiť rôznym podmienkam a je stále prítomná v životnom prostredí. Má to rozsiahli dopad na ekológiu, poľnohospodárstvo a obchod.

zvoncek

Táto baktéria je zodpovedná za kazenie potravín a degradáciu ropných produktov a materiálov. V oblasti poľnohospodárstva patrí baktéria pseudomonas medzi najvýznamnejšie rastlinné patogény.

U zdravých ľudí je táto baktéria zodpovedná za ochorenie očí, kožné choroby. Táto baktéria môže spôsobiť aj život ohrozujúce problémy a ochorenia, hlavne u pacientov s popáleninami a chirurgických pacientov s oslabenou imunitou.

Ak je zvýšený obsah baktérií v kúpeľoch a v systéme úpravy vody, tak môže tiež spôsobiť kožné vyrážky, ušné infekcie, infekcie močových ciest a vo vzácnych prípadoch zápal pľúc. Preto si prevádzkovatelia kúpeľov a bazénov dávajú veľký pozor na nárast tejto baktérie vo vode.

 

Kde sa darí baktériám?

Baktéria pseudomonas rastie vo vode a darí sa jej to pri vyšších teplotách čo je dôvod, prečo je táto baktéria spájaná často s kúpeľmi . Ak nie je voda v kúpeľoch správne chemicky upravovaná a udržovaná, môže sa stať živnou pôdou pre pseudomonas.

Dokonca aj vo veľmi čistej vode sa nedá zastaviť rast baktérie Pseudomonas. Čistá voda je niečo podobné ako osoba bez imunitného systému. Uhlíkové filtre fungujú ako dokonalý zdroj potravy a umožňujú baktérii prekvitať.

Za účelom ochrany pred baktériou je najlepšie navrhovať systémy distribúcie vody bez stojatých zásobníkov vody. Lebo baktéria najlepšie rastie a rozmnožuje sa ak voda stojí bez pohnutia. Baktéria priľne ku stenám potrubným systémov, vo vnútri filtrov, kde sa ľahko kolonizuje, rozmnožuje až vznikne biofilm.

Najlepším riešením je ak voda recykluje, je v pohybe, stále obmýva steny potrubí a nedarí sa baktérii vytvoriť biofilm. Vhodné je do systému pripojiť UV lampu čím sa voda dezinfikuje a vylepšuje kondícia vody.

Pri domácich filtroch je to zásada výmeny uhlíkových filtrov každé tri mesiace.

 

Aký druh zdravotných problémov môže spôsobiť baktéria pseudomonas?

Ako sme spomínali, tak baktéria žije v kvetoch, v rybníkoch, na čerstvej zelenine, v studničnej vode, na potravinách. Ak uvidíte na povrchu jazera striebristý olejnatý lesk, tak je to spôsobené baktériou pseudomonas.

Tieto baktérie môžu spôsobiť kožné problémy, očné infekcie. Tieto infekcia sa musia liečiť antibiotikami. Očné problémy majú často osoby čo nosia šošovky. Preto je dôležité dodržiavať štandardné hygienické potreby, ako je umývanie rúk mydlom a utieranie čistým uterákom.

 

Baktéria pod mikroskopom:

alternativní popis obrázku chybí
Autor: Y_tambe – Y_tambe’s file, CC BY-SA 3.0Odkaz

 

Ako predchádzať rastu a rozmnožovaniu baktérií?

V kúpeľoch a v bazénoch je to hlavne správna chlorácia, kontrola pH. Tiež pravidelné vypúšťanie bazénov a očistenie stien, kde by mohol byť vytvorený biofilm baktérií.

V studničnej vode je to pravidelná dezinfekcia vody účinným prostriedkom. Studničná voda je stojatá a je tam predpoklad možného množenia baktérií. Plus inštalovať UV lampu na centrálnom prívode vody do domu.

Aby sa nevytvoril biofilm na rozvodoch vody, je dobré tieto rozvody priebežne sanitovať a dezinfikovať. Studničná voda nemá trvalú kvalitu , preto o túto vodu sa treba pravidelne starať, kontrolovať šachtu pred poškodením, mať zakrytý otvor studne, chrániť studňu pred vytopením.

Ako často upratujete svoj dom ? A ako často upratujete a staráte sa o svoju studňu a kvalitu studničnej vody? Mať kvalitnú studničnú vodu už nie je samozrejmosť, ale vaša voľba.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok
Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie
25.6.2024

Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie?

Je možné aby sa množili baktérie v našom zmäkčovači vody?

Prečítať článok
Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže
24.6.2024

Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže

Počas servisovania zmäkčovačov vody sa často stretávame s otázkou koľko soli by malo byť v soľankovej nádrži, alebo koľko soli je vhodné, ideálne dosypať na bežnú prevádzku. Tabletovaná soľ je nevyhnutná pre správny proces zmäkčovania vody. A je dobré vedieť koľko soli je potrebné mať, alebo dosýpať do soľankovej nádrže.

Prečítať článok
Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka