Powered by Smartsupp Problémy upravenej vody - spotreba | Marlus Group
Sucho - jeden z problémov spojených so spotrebou upravenej vody

Úprava vody nie je jediným problémom ktorému dnešný svet čelí. Ďalším závažným problémom je spotreba upravenej vody.

Zem je jedinou planétou v slnečnej sústave, kde voda existuje v troch skupenstvách: ľad, kvapalina, para. Bez vplyvu slnečného žiarenia by sme na našej planéte našli iba ľad.

Kolobeh vody

Slnko nielen ohrieva povrch, ale aj odparuje vodu z oceánov, čím spôsobuje kolobeh vody. Voda sa dostáva na súš v podobe dažďa. Vietor, ktorý spôsobuje aj vlnobitie, je taktiež výsledkom slnečnej energie. Sila vodopádu alebo vlnobitia predstavuje obrovskú energiu.

V celosvetovom meradle hydroelektrárne vyprodukujú toľko energie ako jadrové elektrárne, a mohli by aj viac. Vlnobitie na každom metri severoamerického a európskeho pobrežia predstavuje v priemere 50 kW energie.

 

Spotreba vody

Voda odvedená alebo vyňatá z prirodzeného kolobehu tvorí tzv. abstrakčný dopyt, zatiaľ čo voda používaná k rekreačným účelom, v doprave a k likvidácii odpadov dopyt neabstrakčný. V priemyselných krajinách spotrebujú továrne a elektrárne ohromné množstvá vody. Najviac vody spotrebujú tepelné elektrárne, ktoré spaľujú palivo kvôli výrobe elektrickej energie. Tie spotrebujú približne 13,6 miliárd litrov vody denne.

Spotreba vody v domácnostiach, v priemysle a v poľnohospodárstve je extrémne vysoká, zvlášť v bohatších, rozvinutejších krajinách. Domácnosti spotrebovali 22 percent z celkového množstva a priemerná denná spotreba upravenej vody v domácnosti činí približne 150 litrov na obyvateľa, čo zhruba odpovedá dvom vaňovým kúpeľom.

V mnohých krajinách sa voda používa k zavlažovaniu i v poľnohospodárstve. V južnej Kalifornii, kde je veľa zavlažovacích fariem, sa 85% dodávky vody využíva hlavne v poľnohospodárstve, čo predstavuje tiež veľkú spotrebu vody.

vodna elektraren

Výroba elektrickej energie z vody

Vodné priehrady tiež hrajú svoju dôležitú úlohu. Vodné turbíny na výrobu elektriny umiestnené pod vodnými priehradami sú modernou obdobou voľného kolesa, ktoré v úlohe zdroja energie slúžilo už stáročia. Elektrina vyrobená v čase mimo energetickej špičky sa využíva na prečerpávanie vody do vyššie umiestnenej nádrže, z ktorej sa neskôr vypúšťa, aby poháňali turbíny.

Voda, ktorá sa nachádza pri hladine oceánu je oveľa teplejšia ako voda, ktorá sa nachádza hlboko. Voda v hĺbke 1000m je o 25°C chladnejšia ako voda na povrchu. Tento teplotný rozdiel by sa dal využiť na výrobu energie. Jeden plán počíta s prečerpávaním studenej vody na povrch, kde sa použije na skvapalnenie amoniaku. Teplá voda na povrchu premení vzniknutú kvapalinu opäť na plyn, ktorý cirkuluje a poháňa turbínu. Princíp pripomína spôsob, ktorým pracuje chladnička, ale je obrátený.

Voda je najrozšírenejšia látka na Zemi. Patrí k základným zložkám životného prostredia človeka a je aj podmienkou existencie života na našej planéte. Voda sa nachádza na Zemi v obmedzenom množstve, ktoré je priestorovo a časovo nerovnomerne rozložené. Je hlavne na nás, ako dlho tu budeme túto vzácnu tekutinu užívať a ako budeme šetriť jej spotrebu.

Najnovšie články

mechanické filtre
21.5.2025

Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti

Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.

Prečítať článok
Sodík v zmäkčenej vode
20.5.2025

Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody

Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode. 

Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody. 

Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.

Prečítať článok
test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen