
V mori sa nachádza obrovské množstvo liečivých elementov, ktoré súčasne pôsobia na jedinca.
Samostatne sa dá hovoriť o liečivých schopnostiach morskej vody a morského prostredia.
Podnebie pri mori je podobné tomu v horách. Prítomný je veľmi čistý a svieži vzduch s veľkým percentom ozónu a UV žiarenia. Prímorskýá vzduch je plný minerálnych solí, ktoré su rozprašované nárazmi vĺn mora, čím sa podieľajú na vytvorení účinného inhalatória. Klíma pri mori je podstatne miernejšia ako tá vnútrozemská, čo je spôsobené rovnomernejšou teplotou ovzdušia.
Účinok morského prostredia na organizmus človeka je veľmi výrazný. Pomáha zvlhčovať sliznice, spôsobuje nárast výmeny solí, rast detí robí intenzívnejším, zvyšuje množstvo hemoglobínu a erytrocytov, reguluje látkovú premenu. Pozitívny vplyv má na stav dýchacích ciest, najmä pri suchých i vlhkých kataroch a prieduškovej astme. Pobyt pri mori zvyšuje silu imunitného systému a rezistenciu voči nákazám.
Tento spojený účinok je ešte znásobený vplyvom morskej vody, čiže kúpeľnými precedúrami a terapiami. Morská voda sa radí medzi minerálne vody ( obsahuje cca 32 prvkov, najviac NaCl (kuchynská soľ), zvyšok sú síran horečnatý, uhličitan horečnatý, síran vápenatý, soli jódu a brómu, urán, tórium a rádium). Súčasne sa v morskej vode nachádza mnoho organických súčasti, ktoré spôsobujú jej mäkkosť aj napriek minerálnemu zloženiu.
Pomimo chemických zložiek morskej vody, z ktorých každá ma svoj samostatný, veľký vplyv na kožu a sliznice, je potrebné uvážiť aj veľmi účinné fyzikálne vlastnosti.
Nároky tela na príjem kyslíka sú zvyšované kúpaním sa v mori. Už pri ponore do vody s teplotou 23-25°C po pás sa o 33% zvyšuje potreba kyslíka, pri ponore až po krk sa zvyšuje o 55% a pri plávaní je 5-9krát vyššia než pri stave v pokoji, nparíklad pri ležaní. Je to dôležitým faktorom pri získavaní rezistencie voči infekciám, aj proti chladu.
Menej náchylným jedincom sa odporúča kúpať sa už v prvý deň, oslabeným chorobou až po niekoľkých hodinách určených na aklimatizáciuv novom, cudzom prostredí. Po tom,čo si organizmus zvykne na morskú vodu, po cca 5-7 kúpeľoch sa možno kúpať i viackrát denne.
Medzi kúpeľmi by mali byť pauzy, ktoré by mali trvať 2-5 hodín, vzhľadom na vek a telesné sily. Pre slabé osoby je vhodné sa kúpať nalačno, resp. 1-3 hodiny po konzumácii jedla, dĺžka pauzy závisí od kvantity a kvality prijatej potravy.
Pred ponorom je vhodné chvíľu počkať, aby sa nám z kože odparil pot. Nieje vhodné do vody vstupovať s husou kožou, je potrebné si kožu zohriať pretieraním nasucho. Do vody vstúpme naraz po tom, čo sme si namočili hlavu i tvár. Vo vode sa treba stále pohybovať.
Vodu treba opustiť skôr ako sa nám začne ukazovať husia koža. Teslesne slabší by sa mali kúpať a pohybovať vo vode iba okolo piatich minút, zdraví cca dvadsať minút. Ak chceme aby sa prejavil mocnejší dráždivý vplyv morskej vody na koži, neumývajme sa po kúpaní sladkou vodou , ale nechajme ju vysušiť slnkom. Odporúčaní vek pre kúpanie detí v morskej vode je od 5. roku. Mladšie deti je vhodné iba krátko omývať morskou vodou.
Prímorský pobyt pomáha a liečiť:
More sa neodporúča pri stavoch ako sú : teberkulóza, akútne katary čriev, horúčkovité stavy a pod.
Ak je tu možnosť, spojte príjemné s užitočným a vyskúšajte priaznivé a liečivé účinky morskej vody.
Najnovšie články
Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti
Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.
Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody
Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode.
Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody
Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody.
Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame.
V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná.
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky.
Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili.
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Sme hrdými partnermi