Podpora od Marlus Group More lieči - prímorská liečba vodou - Marlus Group
Morská voda lieči - výhody prímorskej liečby vodou

V mori sa nachádza obrovské množstvo liečivých elementov, ktoré súčasne pôsobia na jedinca.

Samostatne sa dá hovoriť o liečivých schopnostiach morskej vody a morského prostredia.

Prímorské prostredie

Podnebie pri mori je podobné tomu v horách. Prítomný je veľmi čistý a svieži vzduch s veľkým percentom ozónu a UV žiarenia. Prímorskýá vzduch je plný minerálnych solí, ktoré su rozprašované nárazmi vĺn mora, čím sa podieľajú na vytvorení účinného inhalatória. Klíma pri mori je podstatne miernejšia ako tá vnútrozemská, čo je spôsobené rovnomernejšou teplotou ovzdušia.

Účinok morského prostredia na organizmus človeka je veľmi výrazný. Pomáha zvlhčovať sliznice, spôsobuje nárast výmeny solí, rast detí robí intenzívnejším, zvyšuje množstvo hemoglobínu a erytrocytov, reguluje látkovú premenu. Pozitívny vplyv má na stav dýchacích ciest, najmä pri suchých i vlhkých kataroch a prieduškovej astme. Pobyt pri mori zvyšuje silu imunitného systému a rezistenciu voči nákazám.

 

Morská voda lieči

Tento spojený účinok je ešte znásobený vplyvom morskej vody, čiže kúpeľnými precedúrami a terapiami. Morská voda sa radí medzi minerálne vody ( obsahuje cca 32 prvkov, najviac NaCl (kuchynská soľ), zvyšok sú síran horečnatý, uhličitan horečnatý, síran vápenatý, soli jódu a brómu, urán, tórium a rádium). Súčasne sa v morskej vode nachádza mnoho organických súčasti, ktoré spôsobujú jej mäkkosť aj napriek minerálnemu zloženiu.

Pomimo chemických zložiek morskej vody, z ktorých každá ma svoj samostatný, veľký vplyv na kožu a sliznice, je potrebné uvážiť aj veľmi účinné fyzikálne vlastnosti.

Nároky tela na príjem kyslíka sú zvyšované kúpaním sa v mori. Už pri ponore do vody s teplotou 23-25°C po pás sa o 33% zvyšuje potreba kyslíka, pri ponore až po krk sa zvyšuje o 55% a pri plávaní je 5-9krát vyššia než pri stave v pokoji, nparíklad pri ležaní. Je to dôležitým faktorom pri získavaní rezistencie voči infekciám, aj proti chladu.

 

Ako postupovať pri pobyte pri mori, aby prispel k zvýšenej odolnosti?

morska vodaMenej náchylným jedincom sa odporúča kúpať sa už v prvý deň, oslabeným chorobou až po niekoľkých hodinách určených na aklimatizáciuv novom, cudzom prostredí. Po tom,čo si organizmus zvykne na morskú vodu, po cca 5-7 kúpeľoch sa možno kúpať i viackrát denne.

Medzi kúpeľmi by mali byť pauzy, ktoré by mali trvať 2-5 hodín, vzhľadom na vek a telesné sily. Pre slabé osoby je vhodné sa kúpať nalačno, resp. 1-3 hodiny po konzumácii jedla, dĺžka pauzy závisí od kvantity a kvality prijatej potravy.

Pred ponorom je vhodné chvíľu počkať, aby sa nám z kože odparil pot. Nieje vhodné do vody vstupovať s husou kožou, je potrebné si kožu zohriať pretieraním nasucho. Do vody vstúpme naraz po tom, čo sme si namočili hlavu i tvár. Vo vode sa treba stále pohybovať.

Vodu treba opustiť skôr ako sa nám začne ukazovať husia koža. Teslesne slabší by sa mali kúpať a pohybovať vo vode iba okolo piatich minút, zdraví cca dvadsať minút. Ak chceme aby sa prejavil mocnejší dráždivý vplyv morskej vody na koži, neumývajme sa po kúpaní sladkou vodou , ale nechajme ju vysušiť slnkom. Odporúčaní vek pre kúpanie detí v morskej vode je od 5. roku. Mladšie deti je vhodné iba krátko omývať morskou vodou.

 

Liečebné účinky pobytu pri mori

Prímorský pobyt pomáha a liečiť:

  • Telesnú slabosť
  • funkčné, duševné a nervové poruchy
  • prieduškovú astmu, prieduškové katary
  • artériosklerózu
  • hypertenziu (vysoký krvný tlak)
  • poruchy krvotvorby
  • rôzne zápalové a chronické zmeny na koži
  • poruchy trávenia
  • stavy po srdcovom infarkte

More sa neodporúča pri stavoch ako sú : teberkulóza, akútne katary čriev, horúčkovité stavy a pod.

Ak je tu možnosť, spojte príjemné s užitočným a vyskúšajte priaznivé a liečivé účinky morskej vody.

Najnovšie články

Aký zmäkčovač vody je najlepší, pre rodinný dom
13.8.2024

Aký zmäkčovač vody je najlepší pre rodinný dom?

Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.

Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.

Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.

Prečítať článok
Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe?
5.8.2024

Ako správne vymeniť UV žiarivku v UV lampe na centrálnom prívode vody

Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.

UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.

Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.

Prečítať článok
Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva
22.7.2024

Je vhodné kúpiť zmäkčovač vody, ktorý sa roky nepoužíva?

Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.

Prečítať článok
Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
VEĽKOOBCH.
NÁKUP
ZMÄKČOVAČOV
ZA SUPER CENY
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka