Powered by Smartsupp Koliformné baktérie vo vode | Marlus Group
Koliformné baktérie vo vode: nebezpečenstvo a prevencia

Voda je nevyhnutná pre každodenný život, ale v dnešnej dobe ešte stále veľa ľudí nemá vo svojich domoch prístup ku kvalitnej pitnej vode.

Používajú teda vodu studničnú, vodu z prameňov, prípade vodu z potokov. Takáto voda nemá stabilnú kvalitu a je často kontaminovaná baktériami, čo môže spôsobovať značné zdravotné problémy.

V dnešnej rýchlej dobe, kedy sa stavia veľa rodinných domov, sa často realizujú domy bez verejných vodovodov a ľudia majú ako jediný zdroj studničnú vodu. Často sa stáva, že si nedajú urobiť ani základné rozbory vody a vodu používajú aj na pitie, bez toho aby vedeli či nie je kontaminovaná.

Najčastejším znečistením studní sú dusičnany, baktérie, zákal vody. Najnebezpečnejšie pre zdravie ľudí sú baktérie, preto je dôležité hľadať účinné zariadenia na ochranu pred baktériami, ako sú UV lampy, ktoré sa inštalujú na centrálny prívod vody do rodinného domu.

 

Zdroje znečistenia vody

koliformne baktérieVeľmi častou príčinou znečistenia studničnej vody baktériami sú sami ľudia. Hlavne staršie domy čo nemajú kanalizáciu. Odpadová voda je riešená žumpou, ktorá je prerazená trativodom. Všetky fekálie tak prenikajú do pôdy a okolité studne sú kontaminované fekálnymi baktériami.

Ďalším zdrojom kontaminácie spodnej vody môže byť aj chov domácich hospodárskych zvierat.

Vírusy a baktérie sú najmenšou formou mikroorganizmov, schopných spôsobiť ochorenie a práve najhoršie sú baktérie fekálneho pôvodu, ktoré sa prenášajú práve znečistenými studňami. Všeobecne povedané, najväčšie mikrobiálne riziká sú spojené s požitím vody, ktorá je kontaminovaná ľudskými, alebo zvieracími výkalmi.

 

Ako si zabezpečiť zdravú vodu

Preto ak máte iba studničnú vodu, ako prvé odporúčame urobiť podrobný rozbor vody. A z času na čas tento rozbor zopakovať.

Studničná voda je ako živý organizmus a jej kvalita sa často mení. Kvalita studničnej vody už nie je otázkou šance, ale voľby.

Ak chcete mať kvalitnú a bezpečnú vodu, je potrebné sa o vašu studňu starať, kontrolovať, pravidelne sanitovať a vodu upravovať.

Najčastejšie sú kontaminované povrchové studne s hĺbkou cca 8 metrov. Je to povrchová voda, ktorá sa ľahko kontaminuje a mení často svoju kvalitu. Na kvalitu vody môžu vplývať poveternostné podmienky ako množstvo zrážok, alebo dlhotrvajúce sucho.

 

Aké sú teda najnebezpečnejšie baktérie v studničnej vode ?

Koliformné baktérie sú indikátorom fekálneho znečistenia. Tieto baktérie žijú v tráviacom trakte ľudského organizmu a patria do skupiny enterobaktérií. Koliformné baktérie môžu byť patogénne, vytvárajú toxíny a môžu ohroziť zdravi .

Používaním a pitím takejto vody môže spôsobiť nevoľnosť, hnačky, alebo až zvracanie.

Koliformné baktérie sa dostanú do vody zo splaškov, z čistiarní odpadových vôd, z pastvín hospodárskych zvierat, zo septikov.

 

Kedy treba byť opatrný:

koliformné baktérie v studničnej vodeExistuje celý rad koliformných baktérií, ktoré môžu priamo spôsobiť ochorenie ľudí. E.coli sú príkladom takejto baktérie . Prítomnosť takýchto baktérií naznačuje fekálnu kontamináciu a môže naznačovať prítomnosť aj iných nebezpečných organizmov, ako aj črevných parazitov.

V kvalitnej vode nie je prípustné žiadne znečistenie fekálnymi baktériami, preto aj v norme kvality vody nie je povolená žiadna tolerancia.

Aké je teda riešenie a čo robiť, aby ste mali kvalitnú studničnú vodu?

V prípade potreby robíme bezplatnú obhliadku možného umiestnenia úpravy vody a navrhneme ideálne riešenie pre Vaše potreby.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok
ionizovaná voda
14.5.2025

Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia

Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.

Prečítať článok
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
12.5.2025

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen