Podpora od Marlus Group Koliformné baktérie vo vode - Marlus Group
Koliformné baktérie vo vode: nebezpečenstvo a prevencia

Voda je nevyhnutná pre každodenný život, ale v dnešnej dobe ešte stále veľa ľudí nemá vo svojich domoch prístup ku kvalitnej pitnej vode.

Používajú teda vodu studničnú, vodu z prameňov, prípade vodu z potokov. Takáto voda nemá stabilnú kvalitu a je často kontaminovaná baktériami, čo môže spôsobovať značné zdravotné problémy.

V dnešnej rýchlej dobe, kedy sa stavia veľa rodinných domov, sa často realizujú domy bez verejných vodovodov a ľudia majú ako jediný zdroj studničnú vodu. Často sa stáva, že si nedajú urobiť ani základné rozbory vody a vodu používajú aj na pitie, bez toho aby vedeli či nie je kontaminovaná.

Najčastejším znečistením studní sú dusičnany, baktérie, zákal vody. Najnebezpečnejšie pre zdravie ľudí sú baktérie, preto je dôležité hľadať účinné zariadenia na ochranu pred baktériami, ako sú UV lampy, ktoré sa inštalujú na centrálny prívod vody do rodinného domu.

 

Zdroje znečistenia vody

koliformne baktérieVeľmi častou príčinou znečistenia studničnej vody baktériami sú sami ľudia. Hlavne staršie domy čo nemajú kanalizáciu. Odpadová voda je riešená žumpou, ktorá je prerazená trativodom. Všetky fekálie tak prenikajú do pôdy a okolité studne sú kontaminované fekálnymi baktériami.

Ďalším zdrojom kontaminácie spodnej vody môže byť aj chov domácich hospodárskych zvierat.

Vírusy a baktérie sú najmenšou formou mikroorganizmov, schopných spôsobiť ochorenie a práve najhoršie sú baktérie fekálneho pôvodu, ktoré sa prenášajú práve znečistenými studňami. Všeobecne povedané, najväčšie mikrobiálne riziká sú spojené s požitím vody, ktorá je kontaminovaná ľudskými, alebo zvieracími výkalmi.

 

Ako si zabezpečiť zdravú vodu

Preto ak máte iba studničnú vodu, ako prvé odporúčame urobiť podrobný rozbor vody. A z času na čas tento rozbor zopakovať.

Studničná voda je ako živý organizmus a jej kvalita sa často mení. Kvalita studničnej vody už nie je otázkou šance, ale voľby.

Problémy s tvrdou vodou a vodným kameňom

Ak chcete mať kvalitnú a bezpečnú vodu, je potrebné sa o vašu studňu starať, kontrolovať, pravidelne sanitovať a vodu upravovať.

Najčastejšie sú kontaminované povrchové studne s hĺbkou cca 8 metrov. Je to povrchová voda, ktorá sa ľahko kontaminuje a mení často svoju kvalitu. Na kvalitu vody môžu vplývať poveternostné podmienky ako množstvo zrážok, alebo dlhotrvajúce sucho.

 

Aké sú teda najnebezpečnejšie baktérie v studničnej vode ?

Koliformné baktérie sú indikátorom fekálneho znečistenia. Tieto baktérie žijú v tráviacom trakte ľudského organizmu a patria do skupiny enterobaktérií. Koliformné baktérie môžu byť patogénne, vytvárajú toxíny a môžu ohroziť zdravi .

Používaním a pitím takejto vody môže spôsobiť nevoľnosť, hnačky, alebo až zvracanie.

Koliformné baktérie sa dostanú do vody zo splaškov, z čistiarní odpadových vôd, z pastvín hospodárskych zvierat, zo septikov.

 

Kedy treba byť opatrný:

 • ak ste si urobili novú studňu a nepoznáte kvalitu vody
 • ak ste kúpili dom, kde už je studňa a neviete kvalitu vody
 • ak vám studňu zaplavila povrchová voda
 • ak voda zmení farbu a chuť
 • ak váš sused začne chovať domáce hospodárske zvieratká / sliepky a pod. /

koliformné baktérie v studničnej vodeExistuje celý rad koliformných baktérií, ktoré môžu priamo spôsobiť ochorenie ľudí. E.coli sú príkladom takejto baktérie . Prítomnosť takýchto baktérií naznačuje fekálnu kontamináciu a môže naznačovať prítomnosť aj iných nebezpečných organizmov, ako aj črevných parazitov.

V kvalitnej vode nie je prípustné žiadne znečistenie fekálnymi baktériami, preto aj v norme kvality vody nie je povolená žiadna tolerancia.

Aké je teda riešenie a čo robiť, aby ste mali kvalitnú studničnú vodu?

 • aspoň jeden krát ročne robiť rozbor vody
 • pravidelne studňu sanitovať , dezinfikovať účinným prostriedkom na báze chlóru , alebo peroxidu vodíka
 • ochrániť studňu pred vonkajším znečistením a zatopením
 • chrániť sa účinnou filtráciou vody, ako sú domáce filtre na vodu a UV lampou na centrálnom prívode vody do domu
 • nevypúšťať v blízkosti studne vodu z čističky odpadových vôd
 • radikálne riešenie – nová studňa
Problémy s tvrdou vodou a vodným kameňom

V prípade potreby robíme bezplatnú obhliadku možného umiestnenia úpravy vody a navrhneme ideálne riešenie pre Vaše potreby.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
Úprava vody podľa potrieb - špecifické metódy a technológie na zlepšenie vody
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
Čo je zmäkčovač vody: vysvetlenie funkcie a účelu
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka