Powered by Smartsupp Energetické nápoje a ich vplyv na Vaše zdravie | Marlus Group
Energy drink - Ilustračný obrázok zobrazujúci plechovku energetickej nápoje na Marlus blogu o ich vplyve na zdravie

Sme nevyspatí dáme si „energeťák“. Sme unavení a potrebujeme nakopnúť, dáme si „energeťák“. Učíme sa na skúšky pomôže „energeťák“. Ideme športovať znovu „energeťák“.

Pôvodne sa energetické nápoje začali vyrábať ako doplnkový nápoj pre športovcov, nie ako náhrada vody a pitného režimu.

V dnešnej dobe sa v USA ročne predá viac ako 170 miliónov pričom užívateľmi sú predovšetkým mladí ľudia.

Pred pár rokmi sa v rovnakých situáciách konzumovala káva. Lenže káva nie je tak chutná, je teplá a musíme čakať kým vychladne. Skôr je spojená s rituálom kedy máme čas si ju vychutnať.

Energetický nápoj má oproti nej viac výhod. Je možné ho dostať všade a ešte k tomu vychladený. Nemusíte čakať kým Vám zovrie voda, kým ju nalejete do šálky, kým vychladne. Dovtedy si stihnete dať aj dva energetické drinky.

Energetické nápoje obsahujú o niečo menej kofeínu ako káva. Red Bull obsahuje 80 mg kofeínu a má 110 kcal. Káva obsahuje v jednej šálke (250 ml približne 110 mg). Samotný kofeín má ergogénny efekt. To znamená, že zvyšuje ostražitosť, zľahčuje fyzické úsilie pri cvičení a skracuje reakčný čas.

Účinok týchto nápojov slúži predovšetkým na zameranie pozornosti napríklad pri učení na skúšky, kedy máte málo času a potrebujete vydržať sústrediť sa čo najdlhšie. Taktiež aj pre zvýšenie fyzického výkonu či už pri v pracovnom alebo športovom výkone.

 

Aké látky sa nachádzajú v energetických nápojoch?

Okrem kofeínu sa do energetických nápojov pridáva taurín, ženšen, guarana, výhonky cezmíny paraguajskej, vitamíny a ďalšie látky. Tieto látky dodávajú energetickému nápoju väčší stimulačný efekt ako by mal samotný kofeín.

Taurín je podľa výrobcov látka, ktorá zlepšuje koncentráciu, odďaľuje nástup psychickej únavy (u fyzickej záťaže nie je tento účinok známy). Naše telo si taurín dokáže vyrobiť samo. V potrave sa najviac vyskytuje v mäse a vo vyššom množstve taktiež v morských živočíchoch.

Ženšen je veľmi rozšírený najmä v ázijských kultúrach a používa sa na potlačenie únavy, urýchľuje regeneráciu a pomáha organizmu adaptovať sa na stres.

Guarana je prírodný stimulant podobný kofeínu, tvrdí sa o nej, že zvyšuje energiu, zlepšuje fyzický výkon a podporuje redukciu hmotnosti. 1 g guarany odpovedá asi 40 g kofeínu.

 

Je konzumácia energetických nápojov nebezpečná?

Zvlášť nebezpečná je kombinácia energetických nápojov s alkoholom. Dôvodom je, že Vám kofeín „zakryje“ príznaky opitosti a Vy tak pijete ďalej pod domnienkou, že nie ste opití. To Vaše telo nemusí zvládnuť a môže dôjsť ku kolapsu alebo až k smrti.

Ako reaguje naše telo na kofeín?

Pri príjmoch vyšších dávok kofeínu môže človek cítiť roztržitosť. Pri dávkach kofeínu nad 2000 mg dochádza k traseniu tela, búšeniu srdca, zrýchlenému dýchaniu, bolestiam hlavy alebo nespavosti. Netreba taktiež zabúdať, že kofeín odvodňuje organizmus. Najmä ľudia s citlivosťou na kofeín alebo s kardiovaskulárnymi ochoreniami by si mali dávať pozor na zvýšenú konzumáciu týchto nápojov. Pre zaujímavosť energetické nápoje obsahujú 3 krát vyššie množstvo kofeínu ako Coca Cola.

 

Viete koľko kofeínu obsahuje Váš energetický nápoj?

  • Red Bull – 80 mg (240 ml)
  • Monster Energy – 80 mg (240 ml)
  • Semtex – 80 mg (250 ml)
  • Hell – 80 mg (250 ml)
  • Powerking – 80 mg (250 ml)

Žiadna rýchla pomoc v podobe konzumácie energetických nápojov, aby ste si dobili baterky nemôže nahradiť neadekvátnu výživu a správny pitný režim. Vaše telo Vám na to nemusí dať odpoveď hneď, ale až za pár hodín alebo dní. Pamätajte na to, že konzumácia energetických nápojov spolu s alkoholom vo Vás môže vyvolať pocit, že toho „zvládnete vypiť hodne“. Konečný výsledok však v niektorých prípadoch môže byť naozaj nepríjemný.

Najnovšie články

mechanické filtre
21.5.2025

Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti

Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.

Prečítať článok
Sodík v zmäkčenej vode
20.5.2025

Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody

Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode. 

Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody. 

Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.

Prečítať článok
test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen