Podpora od Marlus Group Energetické nápoje a ich vplyv na Vaše zdravie - Marlus Group
energy_drink

Sme nevyspatí dáme si „energeťák“. Sme unavení a potrebujeme nakopnúť, dáme si „energeťák“. Učíme sa na skúšky pomôže „energeťák“. Ideme športovať znovu „energeťák“.

Pôvodne sa energetické nápoje začali vyrábať ako doplnkový nápoj pre športovcov, nie ako náhrada vody a pitného režimu.

V dnešnej dobe sa v USA ročne predá viac ako 170 miliónov pričom užívateľmi sú predovšetkým mladí ľudia.

Pred pár rokmi sa v rovnakých situáciách konzumovala káva. Lenže káva nie je tak chutná, je teplá a musíme čakať kým vychladne. Skôr je spojená s rituálom kedy máme čas si ju vychutnať.

Energetický nápoj má oproti nej viac výhod. Je možné ho dostať všade a ešte k tomu vychladený. Nemusíte čakať kým Vám zovrie voda, kým ju nalejete do šálky, kým vychladne. Dovtedy si stihnete dať aj dva energetické drinky.

Energetické nápoje obsahujú o niečo menej kofeínu ako káva. Red Bull obsahuje 80 mg kofeínu a má 110 kcal. Káva obsahuje v jednej šálke (250 ml približne 110 mg). Samotný kofeín má ergogénny efekt. To znamená, že zvyšuje ostražitosť, zľahčuje fyzické úsilie pri cvičení a skracuje reakčný čas.

Účinok týchto nápojov slúži predovšetkým na zameranie pozornosti napríklad pri učení na skúšky, kedy máte málo času a potrebujete vydržať sústrediť sa čo najdlhšie. Taktiež aj pre zvýšenie fyzického výkonu či už pri v pracovnom alebo športovom výkone.

 

Aké látky sa nachádzajú v energetických nápojoch?

Okrem kofeínu sa do energetických nápojov pridáva taurín, ženšen, guarana, výhonky cezmíny paraguajskej, vitamíny a ďalšie látky. Tieto látky dodávajú energetickému nápoju väčší stimulačný efekt ako by mal samotný kofeín.

Taurín je podľa výrobcov látka, ktorá zlepšuje koncentráciu, odďaľuje nástup psychickej únavy (u fyzickej záťaže nie je tento účinok známy). Naše telo si taurín dokáže vyrobiť samo. V potrave sa najviac vyskytuje v mäse a vo vyššom množstve taktiež v morských živočíchoch.

Ženšen je veľmi rozšírený najmä v ázijských kultúrach a používa sa na potlačenie únavy, urýchľuje regeneráciu a pomáha organizmu adaptovať sa na stres.

Guarana je prírodný stimulant podobný kofeínu, tvrdí sa o nej, že zvyšuje energiu, zlepšuje fyzický výkon a podporuje redukciu hmotnosti. 1 g guarany odpovedá asi 40 g kofeínu.

 

Je konzumácia energetických nápojov nebezpečná?

Zvlášť nebezpečná je kombinácia energetických nápojov s alkoholom. Dôvodom je, že Vám kofeín „zakryje“ príznaky opitosti a Vy tak pijete ďalej pod domnienkou, že nie ste opití. To Vaše telo nemusí zvládnuť a môže dôjsť ku kolapsu alebo až k smrti.

Ako reaguje naše telo na kofeín?

Pri príjmoch vyšších dávok kofeínu môže človek cítiť roztržitosť. Pri dávkach kofeínu nad 2000 mg dochádza k traseniu tela, búšeniu srdca, zrýchlenému dýchaniu, bolestiam hlavy alebo nespavosti. Netreba taktiež zabúdať, že kofeín odvodňuje organizmus. Najmä ľudia s citlivosťou na kofeín alebo s kardiovaskulárnymi ochoreniami by si mali dávať pozor na zvýšenú konzumáciu týchto nápojov. Pre zaujímavosť energetické nápoje obsahujú 3 krát vyššie množstvo kofeínu ako Coca Cola.

 

Viete koľko kofeínu obsahuje Váš energetický nápoj?

  • Red Bull – 80 mg (240 ml)
  • Monster Energy – 80 mg (240 ml)
  • Semtex – 80 mg (250 ml)
  • Hell – 80 mg (250 ml)
  • Powerking – 80 mg (250 ml)

Žiadna rýchla pomoc v podobe konzumácie energetických nápojov, aby ste si dobili baterky nemôže nahradiť neadekvátnu výživu a správny pitný režim. Vaše telo Vám na to nemusí dať odpoveď hneď, ale až za pár hodín alebo dní. Pamätajte na to, že konzumácia energetických nápojov spolu s alkoholom vo Vás môže vyvolať pocit, že toho „zvládnete vypiť hodne“. Konečný výsledok však v niektorých prípadoch môže byť naozaj nepríjemný.

Najnovšie články

spravna-instalacia-zmakcovaca-vody
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
uprava-vody-podla-potreby
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
co-je-zmakcovac
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok
mapa-tvrdosti-vody-slovensko
1.12.2023

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4sponzor3Airwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka
VYBRAŤ
VHODNÝ
ROZBOR
VODY
VYBRAŤ
velka kvapkavelka kvapka