
Jedným z najbežnejších spôsobov použitia generátora ozónu je ozónovanie automobilov na odstránenie zápachu a dezinfekciu klimatizácie. Auto po cigaretovom zápachu, pachom plesní po rozliatom mlieku, alebo inom nápoji, zápach po domácich zvieratách. Pomocou ozónu sa môžete ľahko zbaviť zápachov, plesní ak budete postupovať týmto postupom.
Rovnako ako pri každom ošetrení ozónom, vždy začnite odstraňovaním (čistením) zdroja zápachu!
Napríklad, ak máte plese , alebo miesta po rozliatom nápoji, znečistenie po psíkovi a pod., vyčistite mechanicky znečistené oblasti, podľa možnosti čistiacimi prostriedkami. Ak máte problém s hlodavcami, hmyzom, odstráňte všetky hniezda, uhynuté zvieratá, ich trus. Vyčistite všetko čo sa dá a čo nájdete.
Ak je však zápach zo škvrny priesakom na koberci alebo čalúnení, postihnuté miesto umyte, vytepujte.
Po umytí znečistenia ste pripravený na použitie generátora ozónu. V závislosti od typu ozonátora a konkrétnej situácie je nastavenie rôzne.
Podľa typu a výkonu ozonátora (napr. Ozonátor AIR 150) je najjednoduchším spôsobom ich umiestniť vo vnútri automobilu, na sedadlo predného spolujazdca alebo lakťovú opierku a spustiť ozonátor do prevádzky. Predlžovací kábel môžete vložiť cez mierne otvorené okno alebo zatvorené dvere.
Ozonáciu je možné použiť raz alebo dvakrát. Systém vetrania automobilu je potrebné nastaviť na uzavretý okruh vetrania a zapnúť ventilátory asi na 15 minút. To spôsobí, že sa ozón nasaje do vetracích potrubí a odstráni sa tým zápach z vetracieho systému vozidla.
Ak viete, že zápach pochádza z ventilačného systému, napríklad z odparovača klimatizácie, je potrebné spustiť ventilátory ešte pred spustením ozonácie, aby sa zápach účinne odstránil.
Potrebný čas ozonácie závisí od typu zápachu, závažnosti zápachu, veľkosti vozidla a mnohých ďalších faktorov.
V skutočnosti je každý prípad trochu iný. Ak chcete skontrolovať účinky, môžete zastaviť ozonizáciu, napríklad po 30 minútach – vypnite ozonátor, nechajte čerstvý vzduch preniknúť do vozidla a skontrolujte, či sa nepríjemný zápach odstránil. Je možné že bude ozonáciu potrebné zopakovať, aby sa dosiahol uspokojivý účinok. Aj 3 – 4 krát.
Ozónovanie v uzavretých priestoroch často vedie k tzv. zvyškovému zápachu ozónu. Je to zápach podobný dezinfekcii ozónom, ale v skutočnosti je to zápach zvyškov (vedľajších produktov) po reakcii s ozónom. Zvyčajne sa vyskytuje, keď sa vedľajšie produkty hromadia na mäkkých povrchoch (napr. tkaniny, koberčeky). Je to dočasná vôňa, ktorá po určitom čase zmizne.
Malo by sa pamätať na to, že ozón, ale aj oxid uhoľnatý (výfukové plyny) môžu byť v interiéri nebezpečné. Ak sa chystáte ozonovať auto zaparkované v garáži, nezabudnite otvoriť dvere garáže, keď potrebujete naštartovať motor. Ozón môže tiež uniknúť zvnútra vozidla do garáže, preto podniknite príslušné bezpečnostné opatrenia!!
Najnovšie články
Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov
Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody.
Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame.
V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná.
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky.
Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili.
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Sme hrdými partnermi