
Exsikóza (dehydratácia) je vysychanie organizmu, ktoré je spôsobené súčasne nedostatkom elektrolytov a pitnej upravenej vody.
Táto strata sa síce týka celkovej vody v tele, ale obmedzená je predovšetkým na medzibunkovú tekutinu, čo vedie k poruchám vnútorného prostredia a zahusteniu krvi.
Elektrolyty a voda sa najčastejšie strácajú potením, hnačkami, močom a dávením, prípadne mokvajúcimi ranami (popáleniny) alebo krvácaním. Niekedy prevažujú straty elektrolytov, inokedy straty vody. Obidva tieto stavy môžu spôsobiť šok ohrozujúci život.
Ten istý následok ako zvýšená strata tekutín z organizmu má aj nedostatočné nahradenie fyziologických strát vody ( odparovaním kožou, dýchaním, stolicou, močením) u tých chorých, ktorí sú neschopní samostatného pohybu ( napríklad ochrnuté alebo chorobou vysilené osoby, ľudia v bezvedomí) a sú odkázaní na pomoc druhých. Musí sa myslieť aj na doplňovanie takto strácanej tekutiny, či už pri ošetrovaní chorých v nemocnici alebo doma.
Pri dehydratácii koža schne, stráca elasticitu a nadobúda sivopopolavý vzhľad. Suché sú aj pery, sliznice a jazyk, pery navyše aj popukajú. Klesá telesná teplota, oči sú vpadnuté, klesá krvný tlak, prejaví sa celková telesná slabosť, klesá telesná teplota, zrýchli sa pulz, vylučuje sa výrazne málo moču, pretože obličky, aby šetrili vodu pre organizmus, vylučujú len toľko moču, koľko je nevyhnutné pre odplavenie škodlivých látok. Tento stav vyústi neskôr do bezvedomia.
Včas by sa malo začať s nahrádzaním tekutín pri stavoch súvisiacich so stratou tekutín a vody. V miernejších stavoch, ak je to možné, stačí piť dostatočné množstvo čaju, vody, minerálnych vôd, ovocných štiav alebo jesť veľa polievok.
Ak strata vody prevyšuje stratu elektrolytov, je vhodné dať prednosť čaju alebo čistej vode. Pri výraznejšej strate elektrolytov, napríklad pri zvracaní, kde sa okrem vody stráca aj veľa solí, sa odporúčajú jesť polievky alebo piť minerálne vody. Pri kritickejších formách dehydratácie sa musia v nemocnici zavádzať do žily kvapôčkové infúzie.
Celkový stav chorého, najmä suchos slizníc rozhoduje o množstve tekutín, ktoré je treba nahradiť. Treba však pamätať na fyziologické straty vody z organizmu pri močení, odparovaní kožou a dýchaní, preto je potrebné prijať asi o cca 1,5 litra tekutín naviac, ak ich chorý stratil dávením, hnačkami alebo iným spôsobom. Náhrada vody neprebieha naraz, ale postupne počas niekoľkých hodín.
Najnovšie články
Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody
Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode.
Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.
Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody
Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody.
Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame.
V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná.
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky.
Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili.
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Sme hrdými partnermi