Powered by Smartsupp Biologické znečistenie neupravenej vody | Marlus Group
Baktérie vo vode: biologické znečistenie a jeho riziká

Závažným problémom pre nás môže byť biologické znečistenie vody. Rozmanité druhy vírusov, baktérií i parazitov sa môžu nachádzať v nedostatočne upravenej vode.

Je vhodné poznať aj túto stránku kvality nášho vodného zdroja, pretože tieto mikroorganizmy nepriaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Teda, aké riziká prináša tento druh znečistenia?

Bakteriálne znečistenie vody

Pri hodnotení kvality vody na miestach úpravy vody alebo na vodných staniciach majú bakteriologické výskumy veľký význam. Ich účelom je predchádzanie epidémií spôsobovaných choroboplodnými baktériami.

Vírusy a baktérie môžu preniknúť do vodných staníc od zdrojov nákazy vďaka ich dlhej životnosti. V obdodí nízkej teploty ( od jesene do jari ) k tomu môže dôjsť ľahko, pretože sa vtedy vyskytuje menšie množstvo saprofytických baktérií, čiže prirodzených nepriateľou choroboplodných baktérií.

Výskumy sú založené na tzv. baktériách – indikátoroch, medzi ktoré patria: Streptococcus fecalis – streptokok fekálny a Escherichia coli fecalis – črevná baktéria fekálneho typu.

Črevná baktéria fekálneho typu je taká, ktorá žije v ľudskom tráviacom trakte za normálnych fyziologických podmienok. Ak sa vyskytuje vo vode, je indikátorom znečistenia fekáliami. Pravdepodobnú prítomnosť baktérií prenášaných potravinovou cestou spôsobujúcich infekčné choroby môže odhaliť prítomnosť aspoň jednej baktérie – indikátora.

bakterie vo vode

Medzi choroboplodné baktérie patria:

Baktéria Vibrio cholerae – pôvodca cholery predstavuje najväčšie nebezpečenstvo, pretože sa po preniknutí do našej krajiny môže nájsť vyhovujúce podmienky na rozmnožovanie a šíriť sa prostredníctvom vody. Môže to byť napríklad prípad importu, kde sa osoba, ktorá trávi určitý čas v cudzine nakazí, ale choroba sa prejaví až po jej návrate domov.

Najbezpečnejšie sú podľa bakteriologického hľadiska podzemné vody pod nepriepustnou vrstvou, pretože neobsahujú baktérie.

 

Vírusové znečistenie vody

Vírusové chroby sa môžu prenášať vodou. K vírusom, ktoré boli dokázané vo vode možno zaradiť:

Charakteristické sú veľkou odolnosťou a môžu dlho zostať vo vode. Odolné sú aj proti vysokej koncentrácii chlóru. Vírusy možno odstrániť pôsobením ozónu, ktorý je v procese úpravy vody silným oxidovadlom.

 

Parazitické znečistenie vody

Voda môže byť zdrojom nákazy žardiami, rôznymi parazitmi, amébami. Cez vodu sa môžu prenášať vajíčka vnútorných parazitov, ako sú napríklad svalovec, pásomnica, hlísta ľudská.

 

Znečistenie vody produktami látkovej premeny húb, baktérií a rias

V pitnej vode, vo vode na vodných staniciach sa nachádzajú produkty látkovej premeny (metabolizmu) a rozkladu
húb, rôznych rias, baktérií, ktoré za vhodných podmienok aj v mikrokoncentrácii môžu byť pre ľudsky organizmus toxické.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

mechanické filtre
21.5.2025

Mechanický filter – základ čistej vody v domácnosti

Prečo je mechanický filter na hlavnom prívode vody nevyhnutnosťou v každej domácnosti?
Úprava vody je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, domácnosť aj technológie v nej. Jedným z najzákladnejších, no pritom najdôležitejších prvkov v celom systéme úpravy vody je mechanický filter. Tento filter sa inštaluje hneď na hlavný prívod vody do objektu – či už ide o rodinný dom, byt, chatu alebo firemné priestory.
Z nášho pohľadu – odborníkov na úpravu vody – by žiadna domácnosť nemala fungovať bez kvalitného mechanického filtra. A to nielen z hygienických, ale aj z technických a ekonomických dôvodov. V tomto článku si vysvetlíme, prečo tomu tak je, čo všetko tento filter zachytí, aké problémy pomáha riešiť, a prečo je pravidelná kontrola a výmena filtračnej vložky absolútne nevyhnutná.

Prečítať článok
Sodík v zmäkčenej vode
20.5.2025

Sodík v zmäkčenej vode – reálny vplyv na zdravie pri rôznych východzích úrovniach tvrdosti vody

Zmäkčená voda je bežne používaná v domácnostiach a priemyselných zariadeniach, najmä kvôli svojej schopnosti predchádzať tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť zariadenia, potrubia a spotrebiče. Proces zmäkčovania vody prebieha prostredníctvom technológie nazývanej iontová výmena, ktorá nahrádza minerály ako vápnik a horčík sodíkom. Tento proces, aj keď veľmi účinný pri zmierňovaní tvrdosti vody, má však svoj vedľajší efekt – zvyšuje obsah sodíka v pitnej vode. 

Sodík je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín v tele, nervovom systéme a v procese svalových kontrakcií. Avšak, nadmerná konzumácia sodíka môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, najmä ak ide o osoby, ktoré sú citlivé na zvýšený príjem soli. Preto je dôležité pochopiť, ako zmäkčenie vody ovplyvňuje obsah sodíka a aký môže mať tento proces dopad na zdravie, najmä pri rôznych úrovniach tvrdosti vody. 

Vo väčšine domácností, kde je tvrdosť vody vysoká, sa zmäkčovanie vykonáva s cieľom predchádzať hromadeniu vápnika a horčíka v potrubiach a spotrebičoch, ale táto úprava môže viesť k zvyšovaniu obsahu sodíka v pitnej vode. V závislosti od úrovne tvrdosti vody môže byť obsah sodíka v zmäkčenej vode veľmi rozmanitý, čo môže mať rôzny vplyv na ľudské zdravie. Tento článok sa bude podrobne zaoberať tým, ako zmäkčovanie vody mení koncentráciu sodíka a aký tento vplyv môže mať pri rôznych úrovniach tvrdosti vody.

Prečítať článok
test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov vody

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen