Powered by Smartsupp Ako zistím, či môj zmäkčovač vody funguje správne? | Marlus Group
Funguje zariadenie na zmäkčovanie vody? - Prehľad jeho účinnosti a významu pre kvalitu života v domácnosti

Aby ste sa uistili, že váš zmäkčovač vody funguje správne, odporúčame, aby ste si minimálne raz ročne dali svoj zmäkčovač skontrolovať technikom na úpravu vody.

Tento odborník sa uistí, či riadiaca hlavica funguje tak ako má, či sú správne nastavené všetky nastavenia.

Prípadne môže vykonať test vody, odmerať tvrdosť, aby zistil či je tento spôsob úpravy vody stále vyhovujúci ako váš zdroj pitnej vody.

Okrem každoročnej servisnej prehliadky môžu často nastať prípady, kedy si nie ste istý, či váš zmäkčovač vody funguje tak ako má.

 

Preto vám ponúkame niekoľko bodov, podľa ktorých spoznáte, že váš zmäkčovač NEFUNGUJE správne:

  1. Usadeniny z tvrdej vody – Vo všeobecnosti by malo platiť, že pri zmäkčenej vode by sa vám nemalo stávať, že musíte čistiť dvere vášho sprchového kúta od fľakov z usadeného vodného kameňa. Ak bojujete s vodným povlakom a hromadením vodného kameňa, tak si dajte svoj zmäkčovač vody poriadne prekontrolovať, aby ste sa tak uistili, že funguje správne, a že je správne nastavený.
  2. Prestane zmäkčovať – Ak už ste niekedy doma používali zmäkčovač vody, okamžite pocítite zmenu pri jeho nefunkčnosti. Po sprchovaní sa môžete cítiť vysušenie kože a môže vás začať svrbieť pokožka. Alebo voda vo vašom kuchynskom umývadle takmer vôbec nebude peniť. Oba tieto znaky znamenajú, že váš zmäkčovač vody nefunguje a potrebuje zásah odborného technika.
  3. Zmeny vo vode – Ak pocítite zníženie tlaku vody alebo len zníženie kvality vašej vody (napr. spozorujete povlak z usadenín na vašom antikorovom kohútiku), mali by ste okamžite zavolať vášmu technikovi, aby vám skontroloval, v prípade potreby, vymenil vašu živicu zmäkčovača. Životnosť živice je cca. 10 rokov.

 

Zváženie nákladov

naklady domacnostPodobne ako všetky domáce zariadenia, tak aj zmäkčovač vody sa jedného dňa opotrebuje.

Ak si myslíte, že váš zmäkčovač vody musíte často dávať do opravy a k tomu sa pripočíta ešte výmena rôznych súčiastok a cena práce, tak potom možno nastal čas na zváženie investovaných nákladov. Hodláte platiť za servisné poplatky a opravu vášho zariadenia alebo je čas na kúpu nového systému?

 

Tu vám vymenujeme pár vecí, ktoré treba zvážiť počas doby životnosti využívania vášho zmäkčovača vody:

Zmäkčovacia látka – živica zmäkčovača

Kvalita zmäkčujúcej látky kolíše od výrobcu k výrobcovi. Väčšina zmäkčovačov využije 6 , 8 možno 10% živicových väzieb. Čím je vyššie percento týchto väzieb, tým je dlhšia životnosť živice.

Pri každej regenerácii, regeneračnom cykle, sa živica trochu opotrebuje. Taktiež sa opotrebuje pri kontakte s chlórom. Časom sa táto látka musí vymeniť, čo môže stáť až do 300€. U svojho dodávateľa zmäkčovacej látky si overte cenu zmäkčujúcej živice a predpokladanú životnosť.

Spotrebný materiál

Niektoré zmäkčovače vody používajú katiónové živice plus uhlíkové látky. Katiónové živice sú tam pre proces čistenia a zmäkčovania a uhlíkové látky sú na to, aby vylepšili chuť vody a jej vôňu tým, že znížia obsah chlóru a iných chemikálii, kontaminantov.

Problém je v tom, že uhlík sa opotrebováva rýchlejšie a potrebuje vymeniť každé dva až tri roky (katiónové živice vydržia vo všeobecnosti dlhšie). Preto zmäkčovače vody, ktoré majú takúto živicu sú väčšinou drahšie na servis ako bežné zmäkčovače.

Preto sa dopredu informujte či je zmäkčovač vody zmiešaný s uhlíkovou náplňou.

Riadiaca hlavica

Je “mozgom” vášho zmäkčovača vody. Vášmu zmäkčovaču vody povie kedy sa má dobiť alebo regenerovať, prepláchnuť a sledovať spotrebu vody.

Podobne ako všetky mechanizmy s pohyblivými súčasťami, tak aj riadiace jednotky sa opotrebujú a je potrebné ich vymeniť.

Nízka efektivita

Staré a zastarané zmäkčovače môžu byť neefektívne a nákladné. Táto neefektivita sa môže premietnuť do stoviek eur, ktoré ročne miniete za účty na spotrebu vody (to vzhľadom na prebytočne použitú vodu).

Prejaví sa to na zvýšenej spotrebe soľného roztoku (lebo systém nefunguje správne a regeneruje sa častejšie než je to potrebné), a nakoniec sú tu vyššie poplatky za energie.

Náklady za servis

Volať neustále svojmu technikovi na kontrolu vody je to isté, ako keď máte vaše auto stále v servise.

Nakoniec sa rozhodnete, že už do auta nebudete investovať ďalšie peniaze a kúpite si nové. Preto si pozorne prečítajte záruku na vašom zmäkčovacom zariadení, aby ste tak vedeli, čo je a čo nie je v záruke .

Zmeny vo vašej domácnosti

Zvážte, ako sa vaša domácnosť zmenila za posledných 10 (?) rokov od doby kedy ste si kúpili váš zmäkčovač.

Deti vám odišli na výšku? Pobehujú vám doma dve batoľatá?

V dobe kúpy bol váš zmäkčovač navrhnutý pre určitý počet ľudí v domácnosti. Väčšina terajších moderných zmäkčovačov vody ma nové typy riadiacich hlavíc a sú navrhnuté podľa počtu ľudí v domácnosti. Majú funkciu na to, aby zistili, ako často majú regenerovať. Taktiež opatrne sledujú nárasty a poklesy v spotrebe vody. Tieto nové funkcie vám môžu ušetriť kopu peňazí.

Nezabúdajte, že nie všetky zmäkčovače vody a zmäkčovacie živice sú vyrobené v rovnakej kvalite. Lacnejšie zmäkčovače, ktoré si zakúpite vo veľkých, nešpecializovaných predajniach majú super cenu hneď na začiatku.

Ak si však kúpite kvalitný zmäkčovač od odborníka špecializujúceho sa na kvalitu vody, tak celý systém bude vo väčšine prípadov vyrobený zo súčastí vyššej kvality a bude sa na ne vzťahovať lepšia / dlhšia záruka.

 

Ste pripravený na upgrade / novšiu verziu?

Ak na trhu hľadáte zmäkčovač, tak zvážte prémiový vodný zmäkčovač od spoločnosti MARLUS Group s.r.o., ktorý je zložený z viacej živíc na úpravu vody. Tento patentovaný a inovatívny multi-živicový proces umožňuje výrobku MULTIMIX ECO nie len zmäkčiť vašu vodu, ale taktiež: vylepšiť chuť a vôňu vody, znížiť obsah železa a mangánu.

zmäkčovač Ecomix 5v1

ecomix layersJe vybavený najmodernejšou riadiacou hlavicou, ktorá maximalizuje využitie vody, šetrí vám peniaze a pritom ochraňuje životné prostredie.

Riadiaca hlavica má pre nižšie náklady na údržbu menej pohyblivých častí.

Akonáhle si kúpite systém na čistenie vody od firmy Marlus Group, okamžite spoznáte rozdiel medzi kúpou produktu z veľkého reťazca.

My ručíme za to, že váš systém je nainštalovaný podľa požiadaviek vašej domácnosti a za to, že pochopíte ako všetko funguje, vrátane rozvrhu / rozpisu údržby vášho systému a štandardov jeho výkonu.

Po dokončení inštalácie daného systému je vám k dispozícii zamestnanec na pomoc s čímkoľvek čo budete potrebovať.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

test vody pre zmäkčovač
19.5.2025

Význam pravidelného testovania vody pri dlhodobom používaní zmäkčovačov

Zmäkčovač vody je pre mnohé domácnosti kľúčovým pomocníkom – chráni spotrebiče, predlžuje životnosť potrubí a zlepšuje kvalitu vody. Mnohí však po jeho inštalácii nadobudnú dojem, že majú na roky vystarané. Pravdou ale je, že aj zmäkčovač potrebuje občasnú pozornosť a tou najdôležitejšou je pravidelné testovanie vody. 

Zloženie vody sa totiž v priebehu rokov môže meniť. Či už ide o zmenu zdroja, geologické faktory, sezónne vplyvy alebo stavebné zásahy v okolí, všetky tieto faktory môžu ovplyvniť kvalitu a vlastnosti vody, ktorú denne používame. 

V tomto článku si vysvetlíme, prečo nestačí raz nastaviť zmäkčovač a zabudnúť naň. Pozrieme sa na to, ako a prečo sa voda mení, ako to ovplyvňuje fungovanie zmäkčovača a čo môžete spraviť pre to, aby vaša voda bola stále kvalitná a úprava tvrdosti účinná. 
Zloženie vody sa mení – často nenápadne, ale významne 
Hoci voda na prvý pohľad vyzerá rovnako, jej chemické zloženie sa v priebehu času môže výrazne meniť. Ide najmä o koncentráciu minerálov a prvkov ako sú vápnik, horčík, železo, mangán, dusičnany či rôzne organické látky. 

Tieto zmeny nemusia nastať zo dňa na deň, ale pomaly a nepozorovane a presne v tom je ich nebezpečenstvo. Zmäkčovač, ktorý bol pred pár rokmi perfektne nastavený na určitú úroveň tvrdosti vody, dnes nemusí pracovať optimálne, pretože vstupné parametre sa jednoducho zmenili. 

Prečítať článok
kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok
ionizovaná voda
14.5.2025

Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia

Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.

Prečítať článok
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
12.5.2025

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen