Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
UV žiarivky nie sú ako tradičné žiarovky, ktorá vymieňame vtedy keď sa vypália a prestanú fungovať. UV žiarivka má životnosť cca. 9 tis. hodín a v tomto čase nebude svetlo stále rovnaké. Stane sa to , že nebude žiarenie tak účinné ako keď bola žiarivka nová a bude menšia účinnosť a tým aj menej likvidovaných baktérií. Voda sa stáva menej bezpečná na pitie, kúpanie a bežné používanie.
Stane sa to , že voda po prechode UV lampou nebude dostatočne upravená a zlikvidované baktérie. Preto inštaláciou UV lampy je potrebná pravidelná kontrola UV lampy a pravidelná výmena UV žiarovky.
ÁNO!
UV lampy sa občas považujú za podobné žiarivky ako sú bežné trubice v stropných svietidlách. Avšak UV lampy používajú kremenné sklo, čo je drahší typ skla, ktorý neobsahuje vnútorný fosfor, vďaka ktorému žiarivky viac žiaria a vytvárajú viditeľné svetlo. Človek vidí iba modré svetlo, čo je iba 5% z celkového výkonu lampy. Teda nie je viditeľných 95% výstupu žiarenia. A to je hlavný rozdiel medzi bežnou trubicou , ktorá keď bliká signalizuje svoje opotrebenie. A to pri UV lampe nie vhodný typ indikácie opotrebenia.
Inak povedané, UV lampa bude vyžarovať modré svetlo aj dlho po tom ako sa zníži jej výkonnosť aj pod 50% a preto je potrebné UV žiarivky meniť pravidelných ročných intervaloch.
Ďalším dôvodom na každoročnú údržbu UV lampy je uistiť sa, že sklenené puzdro / sklenená banka / je v poriadku a chráni UV žiarivku pred poškodením. Zároveň sa skontroluje či je sklenená banka znečistená od vodného kameňa čo znižuje účinnosť žiarenia a tým ochranu pred baktériami.
Na čo netreba zabúdať, že je časom potrebné vymieňať aj gumené tesnenia UV banky, ako aj čistiť banku UV lampy. V niektorých prípadoch aj každý rok. Hlavne aj je voda znečistená sedimentom, poprípade tam nie je žiadna úprava na znižovanie tvrdosti vody.
V prípade , že by ste mali záujem o pravidelnú kontrolu a výmenu UV žiarivky, volajte na 0905 644 330, alebo píšte na filter@marlus.sk
Tvrdosť vody, dusičnany a baktérie sú častým problémom studničnej vody. Či sú to studne vŕtané alebo kopané, či majú hĺbku 10 alebo 50 metrov, často je voda kontaminovaná dusičnanmi, baktériami.Kvalita vody sa často mení poveternostnými podmienkami, ako aj ľudskou činnosťou – hnojenie záhrad, poľnohospodárska činnosť, vypúšťanie žumpy do pôdy.
Potrebujete riešenie na úpravu tvrdosti vody a elimináciu baktérií ? Zmäkčovač vody a UV lampa na centrálnom prívode vody je ideálne aby ste mali mäkkú vodu a bez baktérií,vírusov. Táto zostava zariadení je teraz akciovú cenu.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.
Je možné aby sa množili baktérie v našom zmäkčovači vody?