
To, čo tečie z vodovodu, určite už nie je voda. Táto pravda akokoľvek opakovaná mnohými vedeckými autoritami, napr. Prof. Ján Dojlidom z ImiGW, ekológom Bogdanom Lypom či celým štábom špecialistov zo Štátneho ústavu Hygieny na čele s docentom Štefanom Maziarkom, žiaľ nepreniká k väčšine ľudí – zvlášť k tým, ktorí za stav našej vody z vodovodov sú zodpovední.
Príčin je niekoľko, predovšetkým nechuť zodpovedných kompetentných predstaviteľov podložená strachom o vlastné stoličky, informovať spoločnosť o ťažkostiach zásobovať nás vodou patričnej kvality.
VEDOMOSŤ, alebo skôr ľudská NEVEDOMOSŤ presvedčenie, že keď nám do obydlí bola dopravená voda, ktorá je bezfarebná a priezračná – potom musí byť čistá a zdravá. Zatiaľ … TO, ČO JE VO VODE NEVIDITEĽNÉ, JE NAJNEBEZPEČNEJŠIE. Keby ľudia vedeli o tom, čo pijú, nepochybne by smerovali na súdy – potvrdil nedávno jeden z našich výskumníkov vody.
Roky prudkého rozvoja priemyslu priniesli svetu obrovské výhody ale taktiež ho odsúdili na pôsobenie mnohých činiteľov škodlivých pre ľudské zdravie. Táto hrozba spočíva v celej plejáde chemických zlúčenín nachádzajúcich sa vo vzduchu, v zemi.
Rozpustené vo vode sú najnebezpečnejšie. Žiaľ, nezachytíme ich v procesoch čistenia a úpravy. Nie je v tom ničia zlomyseľnosť alebo nedajbože zámerné konanie. Jednoducho chemické čiastočky sú také maličké, že bez ťažkostí prechádzajú cez najmenšie „očká“ filtrov.
Ich vzájomné proporcie by bolo možné najvhodnejšie zobraziť porovnaním zrnka hrachu (chemická čiastočka) a plochy štadióna (očko priemerného filtra). Vodovodné stanice v našich mestách vo väčšine boli budované niekoľko desiatok rokov nazad, nepredpokladalo sa, že budú riešiť problém „chémie“ rozpustenej vo vode. V súčasnosti preferované, nachádzajúce sa v najbohatších krajinách, sú dopĺňané technológiami, ktoré dovoľujú odstránenie niektorých nečistôt. Nikde ešte neexistuje možnosť odstrániť centrálnym spôsobom všetky nežiaduce zlúčeniny, predovšetkým chemické.
Je potrebné vypracovať plán postupného odstránenia všetkých toxických prameňov, chemických prostriedkov. Odovzdávanie povolení pre expanziu technických zariadení alebo nových inštalácií, ktoré znečisťujú prostredie je neprípustné.
GREENPEACE
Najnovšie články
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností
Sme hrdými partnermi