To, čo tečie z vodovodu, určite už nie je voda. Táto pravda akokoľvek opakovaná mnohými vedeckými autoritami, napr. Prof. Ján Dojlidom z ImiGW, ekológom Bogdanom Lypom či celým štábom špecialistov zo Štátneho ústavu Hygieny na čele s docentom Štefanom Maziarkom, žiaľ nepreniká k väčšine ľudí – zvlášť k tým, ktorí za stav našej vody z vodovodov sú zodpovední.
Príčin je niekoľko, predovšetkým nechuť zodpovedných kompetentných predstaviteľov podložená strachom o vlastné stoličky, informovať spoločnosť o ťažkostiach zásobovať nás vodou patričnej kvality.
VEDOMOSŤ, alebo skôr ľudská NEVEDOMOSŤ presvedčenie, že keď nám do obydlí bola dopravená voda, ktorá je bezfarebná a priezračná – potom musí byť čistá a zdravá. Zatiaľ … TO, ČO JE VO VODE NEVIDITEĽNÉ, JE NAJNEBEZPEČNEJŠIE. Keby ľudia vedeli o tom, čo pijú, nepochybne by smerovali na súdy – potvrdil nedávno jeden z našich výskumníkov vody.
Roky prudkého rozvoja priemyslu priniesli svetu obrovské výhody ale taktiež ho odsúdili na pôsobenie mnohých činiteľov škodlivých pre ľudské zdravie. Táto hrozba spočíva v celej plejáde chemických zlúčenín nachádzajúcich sa vo vzduchu, v zemi.
Rozpustené vo vode sú najnebezpečnejšie. Žiaľ, nezachytíme ich v procesoch čistenia a úpravy. Nie je v tom ničia zlomyseľnosť alebo nedajbože zámerné konanie. Jednoducho chemické čiastočky sú také maličké, že bez ťažkostí prechádzajú cez najmenšie „očká“ filtrov.
Ich vzájomné proporcie by bolo možné najvhodnejšie zobraziť porovnaním zrnka hrachu (chemická čiastočka) a plochy štadióna (očko priemerného filtra). Vodovodné stanice v našich mestách vo väčšine boli budované niekoľko desiatok rokov nazad, nepredpokladalo sa, že budú riešiť problém „chémie“ rozpustenej vo vode. V súčasnosti preferované, nachádzajúce sa v najbohatších krajinách, sú dopĺňané technológiami, ktoré dovoľujú odstránenie niektorých nečistôt. Nikde ešte neexistuje možnosť odstrániť centrálnym spôsobom všetky nežiaduce zlúčeniny, predovšetkým chemické.
Je potrebné vypracovať plán postupného odstránenia všetkých toxických prameňov, chemických prostriedkov. Odovzdávanie povolení pre expanziu technických zariadení alebo nových inštalácií, ktoré znečisťujú prostredie je neprípustné.
GREENPEACE
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností