
Na svete to už tak chodí.
V každej oblasti ľudského života narazíme na pravdu a na mýtus.
Niekto niečo vysloví a už sa to šíri rýchlosťou blesku.
Ako sa vraví stokrát opakovaná lož sa nakoniec stane pravdou. Mýty môžu človeka obrať o zdravie, čas a peniaze. Veriť im sa nevypláca. Je potreba snažiť sa rozlíšiť čo je pravda a čo mýtus.
Dokonca aj oblasť spojená s vodou má svoje mýty v ktorých ľudia nemajú jasno. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich a dať ich na správnu mieru.
Pravda ale…
Toto konštatovanie je pravdivé z časti. Ide o všeobecné tvrdenie. Lenže ľudia sú individuality, ich telesná hmotnosť, vek, pohlavie, telesná aktivita, teplota vzduchu.
Človek so sedavým zamestnaním bude vo svoj bežný deň potrebovať menej tekutín, ako človek pracujúci náročne fyzicky. Taktiež športovci v deň pohybovej aktivity budú potrebovať prijať viac tekutín podľa náročnosti záťaže a výdaja energie. Takže tvrdenie vypil som dnes 2 litre a to mi stačí nie je tak úplne pravdivé.
Pravda
Hlavným problémom je, že starší ľudia nepijú doporučené množstvo vody. Navyše vekom strácajú aj pocit smädu, ktorý je posledným varovaním, že organizmu chýba voda.
Pijú tak málo, sú častejšie ohrození dehydratáciou a dokonca kolapsom organizmu. Je preto veľmi dôležité kontrolovať ich pitný režim, jeho kvalitu a doplňovanie minerálnych látok.
Pravda
Minerálne vody s vyššou mineralizáciou (nad 1500 mg/l) sú vhodné ako doplnok stravy pre Váš organizmus. Tieto vody by však nemali byť jediným zdrojom tekutín.
Takéto minerálne vody sú vhodné najmä pri vysokých stratách minerálov potením pri športe alebo inej fyzickej námahe. Čo sa týka každodenného pitia bez rozdielu zdravotného stavu a veku postačia minerálne vody s celkovou mineralizáciou (pod 1000 mg/l).
Je to pravda
Po vypití veľkého množstva alkoholu stráca telo veľké množstvo minerálnych látok. Alkohol zároveň dráždi okrem pečene aj žalúdok. Preto je dôležité dodať organizmu minerály a to najmä horčík.
Odporúča sa piť minerálne vody zo zvýšeným obsahom minerálov a to hlavne sodíka hydrogenuhličitanov.
Nie je to pravda
Základom, ktorý denne vypijete by mala byť pramenitá voda, minerálna voda alebo voda pre kojencov.
Polievky, džúsy, sladené vody, ani mlieko a mliečne výrobky sa do pitného režimu nepočítajú.
Káva a alkohol taktiež nie. To z hlavného dôvodu, že káva a alkohol odvodňujú Váš organizmus a Vy tak strácate väčšie množstvo vody ako ste prijali.
Nie je to pravda
Vaše telo Vám práve smädom dáva signál, že mu chýbajú tekutiny. Smäd pre organizmus predstavuje určitý stres, ktorý je pre človeka zbytočnou záťažou.
Keď budete piť celý deň pravidelne malé dávky tekutín dokážete smädu predísť.
Nie je to pravda
Koľko minerálnych vôd a aký druh denne vypijete závisí len na Vás. Neexistuje žiadna stanovená denná hranica príjmu minerálnych vôd, ktorá by vyslovene škodila ľudskému organizmu.
Nízko až stredne mineralizované vody sú vhodné pre dopĺňanie denného pitného režimu.
Ako sami vidíte aj táto oblasť ponúka mnoho mýtov, právd a poloprávd. Veríme, že sme Vám našim článkom trošku pomohli a rozšírili Vaše obzory.
Najnovšie články
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Sme hrdými partnermi