Powered by Smartsupp Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť | Marlus Group
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.

Prečo je železo vo vode problém?

Železo je stopový prvok, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu – zúčastňuje sa na transporte kyslíka, tvorbe červených krviniek a mnohých enzymatických procesoch. V tele sa ukladá najmä v pečeni, slezine a kostnej dreni. Jeho prítomnosť je teda dôležitá – ale len v správnom množstve.


Vplyv na zdravie

Dlhodobá konzumácia vody s vysokým obsahom železa môže viesť k zdravotným problémom. Nadbytok železa je toxický – napríklad dávka 6 až 15 gramov síranu železnatého môže byť pre človeka smrteľná. Pri dlhodobom vystavení sa menšiemu množstvu môžu nastať:

  • poruchy kostí a kĺbov (napr. ochorenie známe ako Kashin-Beckova choroba),

  • poškodenie kapilár a stien ciev,

  • narušenie rovnováhy fosforečnanov v tele, čo má dopad na zdravie kostí.


Ako železo škodí v domácnosti

Zvýšené množstvo železa vo vode sa prejavuje rôznymi spôsobmi, ktoré sú viditeľné voľným okom:

  • zakalená alebo sfarbená voda do žlta až hneda,

  • kovová, nepríjemná chuť,

  • škvrny na sanitárnej keramike, dlažbe, prádle alebo riade,

  • znížená účinnosť čistiacich prostriedkov,

  • zhoršená chuť varenej stravy.

Navyše, železo zanáša potrubia a spotrebiče ako bojlery, práčky či umývačky riadu. Postupne sa v systéme môžu začať vyvíjať železité baktérie, ktoré zhoršujú kvalitu vody a môžu spôsobiť upchatie rozvodov.


Odkiaľ sa železo do vody dostáva?

Železo sa do podzemných aj povrchových vôd dostáva prirodzeným spôsobom – z hornín a podložia, cez ktoré voda preteká. Vo väčšine prípadov ide o hlbinné vody, kde je jeho koncentrácia výrazne vyššia. Okrem prírodného pôvodu môžu byť zdrojom železa aj:

  • korózia starého potrubia,

  • priemyselné splašky,

  • banícka činnosť.

Preto sa odporúča pravidelná kontrola vody, najmä v oblastiach s rizikom výskytu železa, ale aj pri náhlom zhoršení senzorickej kvality vody.


Ako odstrániť železo z vody?

Úprava vody od železa sa vykonáva na základe analýzy jej zloženia. Existuje viacero riešení, ktoré sa volia podľa typu vody a úrovne znečistenia:

  • filtračné jednotky s plnivom na zachytávanie železa,

  • odželezňovače s automatickým spätným preplachom,

  • kombinované filtre na železo, mangán a ďalšie prvky,

  • úprava pH vody na zlepšenie účinnosti filtrácie,

  • dezinfekčné systémy, ktoré eliminujú železité baktérie.

Kľúčové je správne nadimenzovanie technológie, aby zodpovedala spotrebe vody a zároveň bola dlhodobo efektívna.


Záver: Železo vo vode netreba podceňovať

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide len o estetickú alebo chuťovú vadu vody, železo predstavuje dlhodobý problém pre zdravie, techniku aj každodenný komfort. Včasná analýza vody a odborné riešenie dokáže zabrániť poškodeniu spotrebičov, zanášaniu potrubí a zbytočným zdravotným komplikáciám.

Ak máte podozrenie na zvýšený obsah železa vo vode, najlepším krokom je dať si vodu odborne otestovať a následne zvoliť vhodný systém úpravy. Prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia než riešenie následkov.

Najnovšie články

kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok
ionizovaná voda
14.5.2025

Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia

Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.

Prečítať článok
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok
Znečistenie podzemných a povrchových vôd: Tichá ekologická katastrofa
5.5.2025

Prepojenie medzi znečistením a chorobami moderného sveta

Chemické znečistenie vody: Skrytá hrozba, ktorá sa dostáva až k nám domov
Voda je neoddeliteľnou súčasťou života. Je to najdokonalejšie prírodné rozpúšťadlo, ktoré absorbuje minerálne látky z pôdy a hornín, čím podporuje biologické procesy na Zemi už miliardy rokov. No práve táto vlastnosť sa dnes obracia proti nám.
Kým kedysi dažďová voda obsahovala len prirodzene sa vyskytujúce minerály, v súčasnosti sa do nej miešajú umelo vytvorené chemické látky. Tie pochádzajú z priemyselných, poľnohospodárskych a komunálnych zdrojov – fabriky, smetiská, výfukové plyny či pesticídy zo znečistených polí. Dážď ich následne spláchne späť do zeme, kde prenikajú do riek a podzemných vôd.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen