
Voda je jednou z najjednoduchších, súčasne však aj najzložitejších chemických zlúčenín. Skladá sa z 2 atómov vodíka a 1 atómu kyslíka. Pojem vody chápeme však širšie a hovoríme o dažďovej, pramenitej, studničnej, povrchovej, morskej vode, atď.
V tomto zmysle nepokladáme vodu iba za kombináciu dvoch plynných prvkov, ale aj za veľmi dômyselný systém, v ktorom je H2O hostiteľom rozmanitých rozpustených a rozptýlených materiálov.
Moderné rozborové postupy umožňujú stanoviť v čistej vode vyše 30 stopových látok, nehovoriac o ďalších chemických škodlivinách, ktoré obohacujú vodu z rozličných zdrojov znečistenia.
Z hľadiska človeka sa vyžaduje od vody, aby neohrozovala ľudské zdravie a aby bola pitná. Pritom sa v nej nesmú nachádza choroboplodné zárodky prenosné ochorenia, nesmie pôsobiť toxicky a obsahovať veľmi veľa minerálnych a organických látok. Pravdaže, musí byť ešte aj chutná, chladná, bezfarebná a bez pachutí a zápachov.
Najčastejšími črevnými nákazami, ktoré sa môžu prenášať pitnou vodou, sú brušný týfus, dyzentéria a vírusová hepatitída A. Tam, kde sa do povrchových vôd dostávajú aj odpadové vody, môže nastať kontaminácia pitných vôd, občas i potravín, najmä zeleniny. Niektoré infekcie sa prenášajú aj priamo, napríklad pri kúpaní, keď ústnou dutinou, porušenou pokožkou alebo sliznicami prenikajú do organizmu rozličné patogény (leptospiróza, dyzentéria, enterovírusové infekcie).
Do organizmu sa s vodou dostáva ďalšia zmes chemických látok, ktoré ovplyvňujú aj životodarnú funkciu. Ide najmä o látky, ktoré spôsobujú čuchové a chuťové zmeny, látky meniace kyslosť a zásaditosť vody, čistiace prostriedky, oleje, fenolové zlúčeniny, soli horčíka a železa v nadmerných množstvách, dusičnany, atď.
Prítomnosť rozličných chemických látok vo vodách sa zvyšuje vplyvom viacerých faktorov. Napríklad v dôsledku priemyselnej výroby a ľudskej činnosti vôbec vzrastá vo vode množstvo kadmia, chrómu, medi, ortuti, olova a zinku, ale aj bária, molybdému a cínu, v menšej miere berýlia, kobaltu, mangánu, niklu, vanádu a magnézia. Stopové kovové prvky sa v pitnej vode kumulujú, najlepšie riešenie je úprava takejto vody.
Na zabezpečenie obyvateľstva pitnou vodou nestačí už iba miestne zásobovanie, a preto rozhoduje ústredné zásobovanie. Voda sa musí pri tom upravovať filtráciou a dezinfekciou zvyčajne účinnými filtračnými zariadeniami, prípadne chlórovými prípravkami ale tak, aby zodpovedala hygienickým požiadavkám.
Keď však chceme získať neškodnú vodu z novej studne, treba ju vydezinfikovať, po dvoch dňoch vodu odčerpať a až následne po dvoch týždňoch ju posielame na prešetrenie.
Najnovšie články
Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia
Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu
Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia
Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.
Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností
Sme hrdými partnermi