Powered by Smartsupp Účinky mangánu v pitnej vode | Marlus Group
Účinky mangánu v pitnej vode: riziká a dôsledky

Mangán je prvkom nevyhnutným pre život a správnu činnosť organizmu.

Tvorí súčasť niektorých enzýmov a bielkovín, je tiež aktivačným faktorom viacerých enzýmov. Zohráva významnú úlohu oxidačných procesoch v ľudskom organizme, pôsobí na činnosť pohlavných žliaz.

Spolu so železom a meďou podmieňuje proces krvotvorby. Podobne ako meď sa môže kumulovať v pečeni.

Mangán však taktiež poškodzuje steny vlásočníc obehového systému. Jeho nadbytok pôsobí ako jed, vyvoláva podráždenie centrálnej nervovej sústavy a cirhózu pečene. Rýchlosť objavenia sa chorobných príznakov otravy závisí od individuálnej citlivosti na zlúčeniny mangánu.

Zdrojom mangánu v povrchových vodách je štruktúra a zloženie geologického ložiska, ako aj splašky najmä z metalurgického, elektrochemického a chemického priemyslu.

V pitnej vode sa mangán a jeho zlúčeniny môžu vyskytovať v dôsledku nedostatočne efektívneho prečistenia povrchovej vody, a taktiež následkom samotnej vodnej úpravy, pretože v časti filtrácie sa používa piesok obsahujúci oxid manganičitý (burel). Pri použití tohto druhu technológie koncentrácia mangánu v pitnej vode často prekračuje schválenú normu.

Prítomnosť mangánu vo vode z vodovodu vplýva na rast mangánových baktérií, ktoré spôsobujú, že voda má nepríjemnú, potuchnutú chuť a vôňu. Mangánové baktérie, ktoré sa tvoria vo vodovodnej sieti, sťažujú dodávanie bezpečnej vody ( z bakteriologického hľadiska), pretože spotrebúvajú tzv. zvyšný chlór, čo môže spôsobiť druhotné znečistenie vody chorobotvornými baktériami.

Výskyt mangánu v pitnej vode a vode používanej v hospodárstve zapríčiňuje vznik škvŕn na sanitárnych zariadeniach a spôsobuje, že voda nie je vhodná na pranie.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok
ionizovaná voda
14.5.2025

Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia

Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.

Prečítať článok
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
12.5.2025

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.

Prečítať článok
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen