Powered by Smartsupp Čo je demineralizovaná voda? | Marlus Group
Čo je demineralizovaná voda: vysvetlenie procesu

Definícia demineralizovanej vody sa môže líšiť v závislosti na zdroji informácií. No demineralizovaná voda je predovšetkým voda, ktorá je vo výsledku zbavená takmer všetkých nečistôt. Je to voda prakticky zbavená minerálov a iných látok.

V upravenej vode vždy zostane stopové množstvo rozpustených minerálov / mikročiastočky /. No v dnešnej dobe vyspelých technológii pri výrobe a spôsobe demineralizovania vody vo všeobecnosti platí, že kvalita takto demineralizovanej vody je veľmi vysoká.

Najlepšia a najbežnejšia metóda ako sa v súčasnosti vytvára demineralizovaná voda je filtrovanie pitnej vody z vodovodu, kde sa z nej odstraňujú bežne sa vyskytujúce minerály, soli a nežiadúce chemické látky ako chlór a olovo, spolu s množstvom iných nečistôt nachádzajúcich sa vo vode z vodovodu.

 

Opis a vysvetlenie toho čo je to demineralizovaná voda:

“Demineralizácia: Akýkoľvek proces používaný na odstránenie minerálov z vody. Avšak bežne sa tomu hovorí aj proces výmeny iónov.”

Reverzná osmóza (RO) je najkvalitnejší filtračný proces dostupný v súčasnosti, ktorý umožňuje odstrániť z vody aj malé častice napríklad ióny z tekutiny.

Reverzná osmóza sa používa na čistenie vody odstránenie soli a iných nečistôt, ktoré majú vplyv na farbu, chuť alebo iné vlastnosti tekutín. Reverzná osmóza dokáže odstrániť baktérie, soli, cukry, proteíny, častice, farbivá a ďalšie prvky, ktoré majú molekulovú hmotnosť väčšiu ako 150-250 daltonov.

Reverzná osmóza spĺňa väčšinu štandardov na vodu s jednopriechodovým systémom, kedy sa voda filtruje cez jednu osmotickú membránu. A najvyššie štandardy kedy sa voda filtruje s dvojprechodovým systémom, keď voda prechádza cez dve membrány po sebe.

Tento proces dosahuje odstránenie viac než 99,9% všetkých vírusov, baktérii a pyrogénov.

Tlak v rozmedzí od 3,5 do 6,5 baru je hybnou silou čistiaceho procesu RO (reverznej osmózy).

 

Energetická účinnosť reverznej osmózy

voda bez minerálovReverzná osmóza je oveľa viac energeticky účinnejšia v porovnaní s destiláciou a účinnejšia než silné chemikálie nevyhnutné pre regeneráciu iónových meničov. Oddeľovaniu iónov pomocou reverznej osmózy pomáhajú nabité častice.

To znamená, že rozpustené ióny, ktoré nesú náboj, ako sú soli, s väčšou pravdepodobnosťou neprejdú membránou, než tie čo nenesú náboj ako sú organické látky.

Čím väčší je náboj a čím väčšia je častica, tým je pravdepodobnejšie, že ju membrána nepustí ďalej.

Konečný výsledok, pre vás ako zákazníka je vysoko demineralizovaná voda.

Na kvalitu demineralizovanej vody má veľký vplyv aj kvalita vstupnej mestskej vody.

 

Rozdiel medzi demineralizovanou a destilovanou vodou

Destilovaná voda a demineralizovaná voda, sú dva typy upravenej čistenej vody, ale sú vyrobené rôznymi procesmi.

Destilovaná voda sa vyrába tak, že sa voda zahreje nad bod varu, aby vznikla vodná para. Para sa zhromažďuje v samostatnej nádobe, pričom nečistoty / minerály / neprenáša so sebou. Para sa potom vracia a mení späť na kvapalinu a stáva sa znej destilovaná voda.

Demineralizovaná voda sa vyrába priechodom vody cez iónomeničové živice. Môže byť použitá reverzná osmóza a ako posledná filtrácia iontomeničová živica / Mix bed /. Pri demineralizácii sa nepoužíva ohrev vody , iba prechod cez filtračné médiá a iontomeničové živice.

Oba druhy vôd sú v súlade s medzinárodnými štandardmi kvality.

Demineralizácia vody je lacnejší spôsob úpravy vody ako destilácia. Demineralizovanú vodu možno použiť pre väčšinu rovnakých účelov ako vodu destilovanú.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok
ionizovaná voda
14.5.2025

Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia

Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.

Prečítať článok
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
12.5.2025

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.

Prečítať článok
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen