Podpora od Marlus Group Ako si správne nainštalovať zmäkčovač vody? - Marlus Group
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia

Každodenné používanie tvrdej vody má svoje nevýhody.

Všimnete si to časom ak začnete mávať suchú pokožku a oblečenie začne byť drsné.

Našťastie so zmäkčovačom vody tomu môžete predísť – ale len vtedy ak je nainštalovaný správne.

Ak by ste sa rozhodli pre kúpu a následnú inštaláciu zmäkčovača vody svojpomocne, tak tu máme pre Vás odporúčania.

Prečítajte si najskôr návod na zmäkčovač vody:

Každý zmäkčovač vody je dodávaný s návodom na použitie. Tieto návody sú často už na webových stránkach rôznych predajcov.

Je vždy vhodné prečítať si manuál aby ste porozumeli tomu ako treba zmäkčovač správne nainštalovať a nastaviť. Môže sa stať, že rozdiely v jednotlivých značkách môžu spôsobiť značné rozdiely pri samotnej inštalácii. Alebo si tieto informácie overiť telefonicky u predajcu.

Najlepšie je vyberať si špecializované firmy a nie eshop bez podpory a podobne.

Posledná vec čo chcete je kúpiť si najlepší zmäkčovač vody a spraviť pri jeho inštalácii chybu kvôli tomu, že ste si nedali pozor pri čítaní návodu.

Najčastejší problém je nastavenie elektronickej hlavice.

Preto doporučujeme aby ste mali kontakt na technika firmy s ktorým by ste telefonicky nastavili riadiacu hlavicu. V prípade potreby by malo byť možné si s firmou dohodnúť osobné nastavenie zmäkčovača technikom po inštalácii a pripojení na centrálny prívod vody.

 

Vypustite preč všetku vodu:

Pred samotnou inštaláciou sa odporúča otvoriť všetky ventily a trubky. Toto pomôže vypustiť vodu a tlak z vašich rozvodov a uľahčí vám to nainštalovať zmäkčovací systém.

Montáž, pri ktorej sa nachádza v rozvodoch vody voda môže byť ťažkopádna a neefektívna.

 

Umiestnenie je veľmi dôležité:

umiestnenie zmakcovaca vodyUistite sa, že zariadenie na úpravu vody je na vodorovnom podklade, ktorý je suchý a zabezpečený. U viacerých zmäkčovačov vody býva pravidlom, že majú dve nádrže / prvá je samotný zmäkčovač a druhá je zásobník na soľ /, ktoré musia byť umiestnené vedľa seba.

To znamená, že si je dobré dopredu vyčleniť miesto, kde ich umiestnite, ak ich správne chcete namontovať. Pre rodinné domy je najčastejšie používaný kabinetný zmäkčovač vody, ktorý má menšie rozmery. Iba pre lepšiu predstavu sú rozmery cca: výška 1,1 m, šírka do 40 cm a hĺbka do 50 cm.

 

Pre zmäkčovač je potrebné miesto:

  • kde nemrzne
  • je prívod elektriky / zásuvka /
  • je pripojenie na odpad vody. Odpad vody najlepšie do 3 metrov od miesta, kde sa nachádza zmäkčovač

 

Vždy sa držte návodu od výrobcu pri inštalácii hadice na odpad:

To sa týka montáže vypúšťacej trubice na odpadovú vodu zmäkčovača. Pre montáž tejto trubice na hlavicu zmäkčovača existujú špecifické odporúčania podľa ktorých treba postupovať. Akékoľvek vybočenie z tohto postupu by znamenalo neodbornú montáž.

Najlepšie riešenie je ak dĺžka trubice je do 3 m. Môže byť aj dlhšia, ale bolo by dobré ak by bola vyspádovaná do odpadu a nebola, jednoducho povedané, hore kopcom. Časom by to mohlo mať vplyv na ventil zmäkčovača. Pripojenie buď na sifón alebo priamo do guličky na zemi, poprípade do odpadového potrubia.

 

Na hlavicu zariadenia na úpravu vody pripevnite obtokový ventil: / tzv. bypass /:

Je to hlavne preto, že ak by sa časom zmäkčovač pokazil dá sa jednoducho odpojiť a nie je potrebné zastavenie vody v celom dome. Vždy žiadajte od predajcu aby mal Váš zmäkčovač v cene aj bypass. Môže to byť pre Vás veľmi dôležité pri budúcej oprave a servise zmäkčovača.

Bypass je pri lepších zmäkčovačoch priamo v balení. Pri niektorých typoch to treba objednať samostatne. Pri montáži zmäkčovača vody majte vždy k dispozícii potrebné nástroje.

 

Pripevnenie rozvodov vody ku zmäkčovaču vody:

Toto je ďalšie veľmi dôležité spojenie, ktoré musí mať pri montáži zmäkčovača vody správne prevedenie. Keďže je veľa typov materiálov na pripojenie samotného zmäkčovača vody, tak je na každom z vás aby ste si to urobili kvalitne a predišli tak možnému pretekaniu vody.

Čo je dôležité je skontrolovať vstupný tlak vody. Maximálna hodnota tlaku môže byť do 6 bar. Najlepšie je ak je tlak do 4 bar. To platí aj opačne, ak by bol tlak príliš nízky, tak by to nepostačovalo na dobré prepláchnutie zmäkčovača vody, čo spôsobí omnoho nižšiu účinnosť zmäkčenia vody. Tlak pod 1,3 bar sa berie už ako nedostatočný pre dobré fungovanie zmäkčovača vody.

 

Mechanický predfilter:

výber filtraPred zmäkčovač doporučujeme umiestniť mechanický predfilter s účinnosťou od 25 mikrónov. Ochránite tým samotný zmäkčovač ako aj vaše spotrebiče od hrdze, piesku a sedimentov. V prípade použitia studničnej vody je predfilter absolútne nevyhnutný.

Bez mechanického predfiltra hrozí zaseknutie vodomeru zmäkčovača a tým prestane prebiehať regenerácia, ďalej hrozí tiež zanesenie samotnej živice a tým zníženie jej účinnosti.

Bežná životnosť živice zmäkčovača vody je do 10 rokov.

 

Spustenie riadiacej hlavice:

Ak ste postupovali podľa vyššie uvedených krokov, tak môžete zapnúť prívod elektrického prúdu do riadiacej hlavice.

Zasvieti displej a nastavte riadiacu hlavicu podľa priloženého návodu na použitie. Ak by ste si nevedeli rady volajte svojho predajcu. Zároveň otvorte aj ventily bypassu aby mohla voda pretekať cez zmäkčovač vody.

Súčasťou procesu montáže vodného zmäkčovača je aj príprava nádrže so soľankou. Na to aby ste v tejto nádrži vytvorili tie správne podmienky pre štart zmäkčovača potrebujete aspoň 25 kg tabletovanej soli. Do zmäkčovača vody používajte vždy iba soľ na to priamo určenú. Balenia sa predávajú 25 kg. V cene okolo 10 € za kus.

 

Obtokový ventil – bypass nastavte do správnej polohy:

Asi o štvrtinu otočte ventilom na prívod vody, nepusťte vodu hneď plným prúdom. V nádobe zmäkčovača je veľa vzduchu a pomalým púšťaním vody ho postupne dostanete von. A zároveň sa nestane to, že by sa pri plnom prúde zvírila živica zmäkčovača a dostala sa vám do rozvodov vody. Zároveň pozorujte všetky netesnosti a úniky vody. V prípade potreby ich pretesnite.

 

Hlavný dôraz pri montáži zmäkčovača klaďte na presné dodržanie montážneho postupu dodaného výrobcom. I malá chybička môže znehodnotiť celý systém, čo si myslím, že nechcete. Neponáhľajte sa a vyberte si pre seba ten správny systém a vhodne – správne ho nainštalujte.

Vždy sa odporúča aby ste si na danú montáž objednali vyškoleného technika ak si nie ste istý vlastnou montážou systému.

Odporúčané produkty

Najnovšie články

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?
3.7.2024

Zabíja zmäkčovač vody baktérie vo vode?

Baktérie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ale môžu byť pre vás aj dobré! Ale ako je to so zmäkčovačom vody? Zmäkčovač vody premieňa tvrdú vodu výmenou iónov , ktoré spôsobujú tvrdosť vody ako vápnik a horčík , železo, za mäkšie ióny sodíka a draslíka. Mineráli vo vode nie sú škodlivé, ale ak ich je veľa spôsobujú veľké škody a prejavujú sa ako vodný kameň. Poznáte to ako zanesené batérie, tvrdé slamené vlasy, nefunkčné kávovary, bojlery, vysoké náklady na elektriku. Naopak, mäkká voda prináša do vášho domova veľa výhod i keď zmäkčovač vody nezabíja baktérie ani neodstraňuje zápach vody a dusičnany.

Prečítať článok
Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie
25.6.2024

Môžu sa vyskytnúť v zmäkčovači vody baktérie?

Je možné aby sa množili baktérie v našom zmäkčovači vody?

Prečítať článok
Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže
24.6.2024

Koľko soli nasypať do soľankovej nádrže

Počas servisovania zmäkčovačov vody sa často stretávame s otázkou koľko soli by malo byť v soľankovej nádrži, alebo koľko soli je vhodné, ideálne dosypať na bežnú prevádzku. Tabletovaná soľ je nevyhnutná pre správny proces zmäkčovania vody. A je dobré vedieť koľko soli je potrebné mať, alebo dosýpať do soľankovej nádrže.

Prečítať článok
Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka