Powered by Smartsupp Ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku? + riešenie | Marlus Group
Viete, ako ničí chlór Vaše vlasy a pokožku

Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?

Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.

Poškodené vlasy majú viacero príčin

Vlasy poškodzuje aj silné slnečné žiarenie počas leta, ale aj rôzne chemikálie v prípravkoch na vlasy a takisto môže byť problémom aj obyčajné umývanie vlasov. Tie si umývame zvyčajne vodou z vodovodu, ktorá je vo väčšine prípadov ošetrená chlórom. A práve chlór vlasom neprospieva.

Čo je to ten chlór?

Chlór je v normálnych podmienkach plyn žltozelenej farby, je to veľmi reaktívny prvok, zlučuje sa s väčšinou prvkov. Pri reakcii s vodíkom vzniká chlorovodík. Poznáme množstvo zlúčenín chlóru, ako sú chloridy, oxidy, kyslíkaté kyseliny chlóru a ich soli, interhalogénové zlúčeniny a organické zlúčeniny chlóru. Priemyselne sa využíva ako oxidačné činidlo, ako bieliace činidlo, ale aj na dezinfekciu vody.

Okienko do histórie

Chlórová voda ako dezinfekčný prostriedok sa používa od začiatku 19.storočia. Výsledky boli prekvapivé. Takáto dezinfekcia účinne pomohla pri epidémii cholery a v prvej polovici 19. storočia dostali medici v Peštianskej nemocnici nariadenie používať dezinfekciu chlórovým vápnom, čo takmer úplne potlačilo horúčku šestonedieľok. Dovtedy bežnú diagnózu.

Počas prvej svetovej vojny sa chlór použil ako chemická zbraň. Pri prvom útoku sa použil vo francúzskych zákopoch a vyvolal paniku. Do konca vojny sa však aj s inými dráždivými látkami s obľubou využíval na oboch stranách frontu.

Chlór a keratín sa navzájom nemajú radi

Chlór ako prostriedok na dezinfekciu vody na jednej strane eliminuje škodlivé mikroorganizmy, ako sú vírusy a baktérie, na druhej strane výrazne vysušuje vlasy. Tie obsahuje prirodzene keratín. Ide o bielkovinu, ktorá je nerozpustná vo vode. Prejavuje sa vo forme kožného mazu. Ten prirodzene chráni vlasy a pokožku hlavy. Zabezpečuje ich hydratáciu.

Vďaka takejto ochrane sa do vlasov, ale aj do pokožky hlavy dokáže vstrebávať vitamín E. Je to dôležitý antioxidant, ktorý je hlavnou zložkou nielen vlasov a kože, ale aj nechtov a zubov. Pre zaujímavosť, keratín obsahuje cystein disulfid, to znamená, že obsahuje isté množstvo síry, čo sa prejavuje vtedy, keď zapálime vlasy alebo nechty a ide z nich silný sírny zápach. Okrem síry keratín obsahuje aj uhlík, vodík, dusík a kyslík.

Vyskytuje sa prirodzene v prírode ako podstatná súčasť pokožky, derivátov kože (u zvierat v kopytách, paznechtoch, pazúroch, srsti, vlne, perí, šupinách). Platí, že čím je silnejšia vrstva keratínu, tým sú vlasy, nechty zdravšie, pretože táto vrstva chráni živé bunky.

Problém nastáva vtedy, keď sa vlasy dostanú do kontaktu s chlórovou vodou. Chlór prirodzenú ochranu vlasov a pokožky vôbec nepodporuje. Práve naopak, rozpúšťa kožný maz, dokáže sa s ním viazať a vyťahuje tak množstvo užitočných látok. Výsledkom sú tak vlasy, ktoré sa menej lesknú. Sú suché, lámavé, vypadávajú. Dochádza k štiepeniu končekov. Chlór takisto mení aj usporiadanie vlasov, keďže sa dokáže naviazať na molekuly proteínu, tie sa následne rozpúšťajú vo vode. Oslabené vlasy tak signalizujú, že niečo nie je v poriadku.

Riešenie?

Ochrániť vlasy pred chlórovou vodou nemusí byť nič zložité. Samozrejme za predpokladu, že používate filtre na sprchové hlavice, ktoré dokážu chlór odstrániť z vody. Upravená voda tak prospieva vlasom a vlasovej pokožke a chráni dôležitú vrstvu keratínu. Okrem toho je na trhu množstvo filtrov, ktoré dokážu vodu obohatiť aj o rôzne minerálne látky, ktoré sú bonusom pre lepší stav vlasov.

Ak by ste potrebovali viac informácií k výberu vhodného sprchového filtra, volajte na 0905 644 330, ale píšte na filter@marlus.sk

Odporúčané produkty

Najnovšie články

kyslé dažde
15.5.2025

Kyslé dažde: Tichý nepriateľ prírody, vody a nášho zdravia

Kyslé dažde predstavujú jeden z najvážnejších ekologických problémov súčasnosti. Vznikajú ako dôsledok znečistenia ovzdušia priemyselnými emisiami, ktoré sa spájajú s atmosférickou vlhkosťou a vo forme kyslých zrážok sa vracajú späť na zem. Tento fenomén má negatívny dopad na pôdu, rastlinstvo, vodné zdroje, stavebné materiály a v neposlednom rade aj na zdravie človeka. Kyslé dažde majú vážne následky na všetky zložky ekosystému preto je dobré podporovať obnoviteľné zdroje energie a šetriť elektrinou. Kyslé dažde sú toxické pre naše telo, zdravie aj našu planétu

Prečítať článok
ionizovaná voda
14.5.2025

Mýtus alebo fakt? Ionizovaná voda ako elixír zdravia

Prečo je pitie ionizovanej zásaditej vody kľúčom k zdraviu a vitalite
Voda je základným prvkom nášho tela – tvorí viac než 70 % jeho objemu. Rovnako ako ryby potrebujú čistú vodu na prežitie v akváriu, aj naše bunky potrebujú kvalitnú vodu, aby mohli správne fungovať. Práve preto sa v posledných rokoch dostáva do popredia téma ionizovanej zásaditej vody, ktorá podľa mnohých odborníkov ponúka pre zdravie človeka výnimočné benefity.

Prečítať článok
Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
12.5.2025

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť

Železo vo vode: Riziká a riešenia pre vašu domácnosť
Voda by mala byť čistá, zdravotne nezávadná a bez nepríjemnej chuti či zápachu. Mnohí ľudia však ani netušia, že problém v ich domácnosti môže spôsobovať zvýšený obsah železa vo vode. Tento prirodzene sa vyskytujúci prvok síce zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme, no v nadbytku môže škodiť – nielen zdraviu, ale aj technike, sanitárnym zariadeniam a samotnému vodovodnému systému. V pitnej vode je prípustná koncentrácia železa maximálne 0,5 mg/l. Ak je hodnota vyššia, dochádza k viacerým nežiaducim javom.

Prečítať článok
Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
6.5.2025

Ťažké kovy vo vode : Tichá hrozba ktorú môžeme zastaviť

Ťažké kovy vo vode: Tichá hrozba, ktorú môžeme zastaviť
Mnohé zdravotné problémy, ktoré sa dnes objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod nie len v strave či ovzduší, ale aj v tom, čo pijeme. Ťažké kovy ako olovo, kadmium či ortuť sa nenápadne dostávajú do podzemných vôd, a následne končia v našich domácnostiach. Ich účinky sú dlhotrvajúce a závažné – od poškodenia nervového systému cez ochorenia obličiek až po rakovinu.
Tieto toxické prvky sa v tele ukladajú do pečene, kostí či obličiek, a organizmus ich nedokáže prirodzene odstrániť. Problém je o to väčší, že voľným okom ich vo vode nespozorujeme. Môžu byť prítomné v pitnej vode, ktorú denne konzumujú celé rodiny, vrátane detí a tehotných žien.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen