Podpora od Marlus Group 13 tipov ako efektívne zabezpečiť šetrenie vody - Marlus Group
Šetrenie vodou - tipy a triky pre efektívne využitie vodných zdrojov

Úprava vody je dnes žiadanou komoditou. Zásoby pitnej vody na Zemi sa každým rokom znižujú, vplyvom zlého hospodárenia, alebo v dôsledku znečistenia.

Upravená voda sa preto stáva čoraz vzácnejšou a jej cena neustále rastie. Naša pozornosť by sa preto mala zamerať na šetrné zaobchádzanie s týmto darom prírody a súčasne rozumné využívanie dažďovej vody oveľa viac ako tomu bolo doposiaľ.

Na šetrenie vodou by sa mal klásť dôraz kvôli ekonomickým aj ekologickým ukazovateľom.

 

Zásoby pitnej vody

Racionálne využívanie vody v domácnosti preto nie je len otázkou peňazí. Predsa 97% vody na Zemi je slaná a len 3% vody sladká, ktorá môže byť použitá ako pitná voda, avšak z týchto 3% vody sú 2% ľad. K dispozícii máme žiaľ iba 1% z celkových zásob vody na Zemi.

Ako teda vodou šetriť efektívne a neukracovať sa o žiadne z jej benefitov?

 

 Ponúkame Vám 13 tipov, ako vodou naozaj šetriť:

 1. šetrenie vodou v domácnosti

  Uprednostňujte krátke sprchovanie pred kúpaním, ušetríte tak až 60% teplej vody.

 2. Jednoducho môžete šetriť vodu aj v kúpeľni. Priemerný prietok vody z kohútika je deväť litrov za minútu. Nenechávajte vodu tiecť bez prestávky. Pri umývaní zubov použite radšej malý pohárik, do ktorého si napustíte trochu vody na vypláchnutie úst,.
 3. Tiež pri holení uzatvorte odtok umývadla, do ktorého si napustíte len toľko vody, koľko potrebujete.
 4. Zastavte vodu, keď ju práve nepotrebujete. Takto uniká oveľa väčšie množstvo vody ako v skutočnosti potrebujete.
 5. Namontujte si úspornú sprchovú hlavicu namiesto bežne používanej sprchovej hlavice, dokáže obmedziť spotrebu až o nemalých 60 %.
 6. Používajte moderné úsporné pákové batérie, ktoré uľahčia manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty a pohotové uzatváranie prietoku aj na krátku dobu – ušetriť tak domácnosti môžete až 40 % vody. Použite na šetrenie vody perlátor, vďaka ktorému môže byť úspora až 85 % vody!
 7. Kvapkajúcim kohútikom odtečie denne až 160 litrov vody, preto vždy vymieňajte poškodené tesnenia.
 8. Investujte do šetrného splachovacieho zariadenia, pri klasickom WC miniete jedným spláchnutím až 7 litrov pitnej vody, pri dvojitom spôsobe splachovania máte na výber medzi 3 a 6 litrami na 1 spláchnutie. Naplňte dve plastové fľaše s objemom 500 ml vodou a vložte ich do rezervoáru toalety. Pri každom spláchnutí spotrebujete tak o jeden liter menej vody.
 9. Riad umývajte v dreze, alebo v umývačke riadu, kým umývaním riadu pod tečúcou vodou miniete 30-40l/deň, umývaním v dreze 10-20l, umývačka riadu spotrebuje 11-15l. Pri umývaní riadu uzatvorte odtok umývadla a napustíte doň čistú vodu a pridajte do nej saponát. Ak budete pri umývaní postupovať od menej špinavého riadu po ten špinavší, nebudete ju musieť vymieňať.
 10. Kupujte spotrebiče (práčka, umývačka riadu) označené ako energeticky úsporné. Nahraďte starú práčku novou s označením energeticky úsporná. Pri praní používajte gumové loptičky. Zlepšíte tým proces prania, ušetríte vodu a môžete použiť o polovicu menej pracieho prášku. Gumené loptičky si môžete vyrobiť aj sami. Vezmite si staré tenisové loptičky, ošúpte ich a pod žltou vrstvou nájdete malú čiernu gumovú loptičku, tá sa najlepšie hodí na tento účel. Voľbu predpieranie používajte pri praní v práčke len pri zvlášť znečistenej bielizni. Snažte sa vždy naplniť celý objem práčky, či umývačky riadu.
 11. Znížte prebytočný pretlak vo vodovode.
 12. Ak staviate dom, hneď na začiatku si dajte naprojektovať zberné zariadenie na dažďovú vodu a potrubie na rozvod úžitkovej dažďovej vody. Dažďovú vodu používajte i na zavlažovanie v záhrade. Pri novostavbách zvážte jej využívanie aj na splachovanie záchodov.
 13. Nevylievajte vodu do kanála. Zvyšnú vodu napríklad z kanvice použite na zalievanie rastlín.

Najnovšie články

Reverzná osmóza s NanoPad1 - efektívna technológia pre čistú a zdravú pitnú vodu
2.4.2024

Prečo si vybrať osmotický filter? 3 najdôležitejšie fakty

Je osmotický filter to najlepšie riešenie pre úpravu mestskej, alebo studničnej vody ? Ako filtruje vodu? Čo dokáže filtrovať ? Ako filtruje vodu ? Čo je to reverzná osmóza? Je naozaj voda po filtrácii bez minerálov?

Prečítať článok
Správna inštalácia zmäkčovača vody - kroky a tipy na úspešnú montáž zariadenia
5.3.2024

Inštalácia technológie na úpravu vody alebo filtrácie

Vybrali ste si filtráciu alebo úpravu vody? Našli sme pre vás riešenie ako upraviť vašu mestskú, alebo studničnú vodu? To čo sme navrhli, alebo ste si vybrali vám aj nainštalujeme. Je pripravených 8 technikov čo denne inštalujú, servisujú technológie na úpravu vody.

Prečítať článok
Úprava vody podľa potrieb - špecifické metódy a technológie na zlepšenie vody
5.3.2024

Návrh úpravy vody podľa vašich potrieb

Voda v našich domácnostiach sa používa na veľa účelov, ako na pitie, varenie, kúpanie, pranie, kúrenie. Ale mať dnes kvalitnú vodu je v dnešnej dobe nie otázkou šance, ale voľby. Každý z nás sa môže rozhodnúť akú kvalitnú vodu bude mať na dennodenné používanie.

Prečítať článok
Čo je zmäkčovač vody: vysvetlenie funkcie a účelu
26.12.2023

ČO JE a ČO NIE JE zmäkčovač vody?

Ak vo vyhľadávači zadáte, aby vám našlo zmäkčovač vody, nie vždy sa Vám naozaj ukážu skutočné zmäkčovače vody.

Prečítať článok

Sme hrdými partnermi

sponzor4 Honeywellsponzor3 ResideoAirwatec logojohnguest logoGreenfilter logoLogo Krausen
NOVINKA!
ONLINE
OBHLIADKA
CEZ MOBIL
REGISTROVAŤ SA
velka kvapkavelka kvapka
MERANIE
TVRDOSTI
VODY
ZADARMO
CHCEM TO
velka kvapkavelka kvapka