Články o úprave vody pre domácnosť - strana 1 z 6
Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu.
Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.
Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.
Kvalitná studničná voda je dôležitá pre zdravie. Mnoho majiteľov studní však kvalitu a úpravu vody nerieši.
Podľa zverejnenej správy Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR) približne štvrtina majiteľov nemá o kvalite svojej vody žiadnu informáciu. Netušia teda, čo dennodenne pijú a zvyčajne majú mylnú predstavu o kvalite svojej vody: „Ak by voda nebola čistá, zistil by som to podľa chuti a farby.“
Ak ste v prírode, alebo na mieste kde neviete, aká je kvalita pitnej vody, je dobré si vodu dezinfikovať.
Klasické filtre alebo iné metódy mechanickej filtrácie vody síce vodu očistia od mechanických nánosov, sedimentu, zákalu, ale aj tak voda zostáva kontaminovaná a mechanická filtrácia to nedokáže odstrániť.
Používate v dome studničnú vodu? Jedným z najčastejších problémom studničných vôd je zvýšený obsah dusičnanov v studničnej vode.
Najviac postihnuté sú povrchové studne do 10 m, ktoré sú ovplyvnené ľudskou činnosťou ako je hnojenie trávnikov, poľnohospodárskou činnosťou, chovom domácich hospodárskych zvierat.
Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách. Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode.
Z našich doterajších skúseností má deväť z desiatich studní problémy s kvalitou vody.
Najčastejšie je to vysoký obsah dusičnanov, baktérie vo vode a tvrdosť vody. Ďalším častým problémom kvality je železo, mangán, zákal vody a pach vody.
Ako prvé musím povedať, že inštalácia zmäkčovača vody bola veľmi dobrá voľba, čím ste si ušetrili nemalé problémy so spotrebičmi ako je práčka, kuchynské batérie, čisté sprchové kúty a toalety, žiadne usadeniny na rýchlo varnej kanvici a kávovaroch.
V prvom rade po dlhoročných skúsenostiach s inštaláciou zmäkčovačov vody musíme konštatovať, že sa s takýmito zariadeniami na úpravu vody v rodinných domoch nepočítalo.
Pri menších rodinných domoch je to pochopiteľné, ale miesto a ani podmienky pre inštaláciu nie sú ani vo väčších domoch.
Možno ste soľ do nádrže na soľanku vášho zmäkčovača pridali práve nedávno, pričom už to vyzerá tak, že je potrebné dodať ďalšiu soľ.
Teraz si asi poviete, funguje môj zmäkčovač vody a aké množstvo soli by týmto zmäkčovačom vody malo asi tak prechádzať?