Články o čistej vode - strana 1 z 5
Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu.
Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.
Pod tvrdosťou vody rozumieme množstvo rozpustených solí vo vode. Konkrétne sa jedná o súčet obsahu vápnika a horčíka. Údaje na tejto mape pochádzajú z dlhodobých meraní vodárenských spoločností z verejných vodovodov na Slovensku.
Aj na púšti prežiť bez zdroja pitnej vody.
Takýto ambiciózny plán si dali pred časom Kalifornskí vedci z univerzity v Berkeley. Ich zaujímavé zariadenie dokáže vyprodukovať 2,8 litra vody v priebehu 12 hodín.
A pýtate sa z čoho? Nuž, zo vzduchu.
Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách. Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode.
Neexistuje nič tak dobré ako plný pohár čistej, chladnej a osviežujúcej vody!
Bohužiaľ, studničná voda vo veľa oblastiach Slovenska nie je pitná, má rôzne znečistenie, pach, poprípade mení farbu.
Voda je nevyhnutná pre každodenný život, ale v dnešnej dobe ešte stále veľa ľudí nemá vo svojich domoch prístup ku kvalitnej pitnej vode.
Používajú teda vodu studničnú, vodu z prameňov, prípade vodu z potokov. Takáto voda nemá stabilnú kvalitu a je často kontaminovaná baktériami, čo môže spôsobovať značné zdravotné problémy.
Z našich doterajších skúseností má deväť z desiatich studní problémy s kvalitou vody.
Najčastejšie je to vysoký obsah dusičnanov, baktérie vo vode a tvrdosť vody. Ďalším častým problémom kvality je železo, mangán, zákal vody a pach vody.
Lahodná šálka kávy je presne tá správna cesta ako začať nový deň.
Šálka kávy vynikajúcej chuti môže byť aj pastvou pre vaše zmysli. No keď sa káva pripravuje s použitím vody z obecného kohútika, mestskej alebo studničnej vody, môže byť znečistená rôznymi rušivými zložkami.
Možno ste sa už stretli s tým, že Vám niekto meral čistotu / kvalitu vody meračom TDS.
Merač v podobe hrubšieho pera, ktorý sa ponorí do vody a ukáže nejaké číslo, ktoré predstavuje kvalitu čistej vody.
Nasledujúca tabuľka slúži ako všeobecný sprievodca na určenie príčiny problémov vo vode, ktoré môžeme vnímať pocitom, čuchom, chuťou alebo zrakom.
V niektorých prípadoch, tieto príznaky môžu poukazovať na vážne problémy - v iných, len pach a chuť vody môžu byť neestetickou vlastnosťou.