More lieči - prímorská liečba vodou

V mori sa nachádza obrovské množstvo liečivých elementov, ktoré súčasne pôsobia na jedinca.

Samostatne sa dá hovoriť o liečivých schopnostiach morskej vody a morského prostredia.

 

Prímorské prostredie

Podnebie pri mori je podobné tomu v horách. Prítomný je veľmi čistý a svieži vzduch s veľkým percentom ozónu a UV žiarenia. Prímorskýá vzduch je plný minerálnych solí, ktoré su rozprašované nárazmi vĺn mora, čím sa podieľajú na vytvorení účinného inhalatória. Klíma pri mori je podstatne miernejšia ako tá vnútrozemská, čo je spôsobené rovnomernejšou teplotou ovzdušia.

Účinok morského prostredia na organizmus človeka je veľmi výrazný. Pomáha zvlhčovať sliznice, spôsobuje nárast výmeny solí, rast detí robí intenzívnejším, zvyšuje množstvo hemoglobínu a erytrocytov, reguluje látkovú premenu. Pozitívny vplyv má na stav dýchacích ciest, najmä pri suchých i vlhkých kataroch a prieduškovej astme. Pobyt pri mori zvyšuje silu imunitného systému a rezistenciu voči nákazám.

 

Morská voda lieči

Tento spojený účinok je ešte znásobený vplyvom morskej vody, čiže kúpeľnými precedúrami a terapiami. Morská voda sa radí medzi minerálne vody ( obsahuje cca 32 prvkov, najviac NaCl (kuchynská soľ), zvyšok sú síran horečnatý, uhličitan horečnatý, síran vápenatý, soli jódu a brómu, urán, tórium a rádium). Súčasne sa v morskej vode nachádza mnoho organických súčasti, ktoré spôsobujú jej mäkkosť aj napriek minerálnemu zloženiu.

Pomimo chemických zložiek morskej vody, z ktorých každá ma svoj samostatný, veľký vplyv na kožu a sliznice, je potrebné uvážiť aj veľmi účinné fyzikálne vlastnosti.

Nároky tela na príjem kyslíka sú zvyšované kúpaním sa v mori. Už pri ponore do vody s teplotou 23-25°C po pás sa o 33% zvyšuje potreba kyslíka, pri ponore až po krk sa zvyšuje o 55% a pri plávaní je 5-9krát vyššia než pri stave v pokoji, nparíklad pri ležaní. Je to dôležitým faktorom pri získavaní rezistencie voči infekciám, aj proti chladu.

 

Ako postupovať pri pobyte pri mori, aby prispel k zvýšenej odolnosti?

morska vodaMenej náchylným jedincom sa odporúča kúpať sa už v prvý deň, oslabeným chorobou až po niekoľkých hodinách určených na aklimatizáciuv novom, cudzom prostredí. Po tom,čo si organizmus zvykne na morskú vodu, po cca 5-7 kúpeľoch sa možno kúpať i viackrát denne.

Medzi kúpeľmi by mali byť pauzy, ktoré by mali trvať 2-5 hodín, vzhľadom na vek a telesné sily. Pre slabé osoby je vhodné sa kúpať nalačno, resp. 1-3 hodiny po konzumácii jedla, dĺžka pauzy závisí od kvantity a kvality prijatej potravy.

Pred ponorom je vhodné chvíľu počkať, aby sa nám z kože odparil pot. Nieje vhodné do vody vstupovať s husou kožou, je potrebné si kožu zohriať pretieraním nasucho. Do vody vstúpme naraz po tom, čo sme si namočili hlavu i tvár. Vo vode sa treba stále pohybovať.

Vodu treba opustiť skôr ako sa nám začne ukazovať husia koža. Teslesne slabší by sa mali kúpať a pohybovať vo vode iba okolo piatich minút, zdraví cca dvadsať minút. Ak chceme aby sa prejavil mocnejší dráždivý vplyv morskej vody na koži, neumývajme sa po kúpaní sladkou vodou , ale nechajme ju vysušiť slnkom. Odporúčaní vek pre kúpanie detí v morskej vode je od 5. roku. Mladšie deti je vhodné iba krátko omývať morskou vodou.

 

Liečebné účinky pobytu pri mori

Prímorský pobyt pomáha a liečiť:

  • Telesnú slabosť
  • funkčné, duševné a nervové poruchy
  • prieduškovú astmu, prieduškové katary
  • artériosklerózu
  • hypertenziu (vysoký krvný tlak)
  • poruchy krvotvorby
  • rôzne zápalové a chronické zmeny na koži
  • poruchy trávenia
  • stavy po srdcovom infarkte

More sa neodporúča pri stavoch ako sú : teberkulóza, akútne katary čriev, horúčkovité stavy a pod.

Ak je tu možnosť, spojte príjemné s užitočným a vyskúšajte priaznivé a liečivé účinky morskej vody.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo