Problémy upravenej vody - spotreba

Úprava vody nie je jediným problémom ktorému dnešný svet čelí. Ďalším závažným problémom je spotreba upravenej vody.

Zem je jedinou planétou v slnečnej sústave, kde voda existuje v troch skupenstvách: ľad, kvapalina, para. Bez vplyvu slnečného žiarenia by sme na našej planéte našli iba ľad.

 

Kolobeh vody

Slnko nielen ohrieva povrch, ale aj odparuje vodu z oceánov, čím spôsobuje kolobeh vody. Voda sa dostáva na súš v podobe dažďa. Vietor, ktorý spôsobuje aj vlnobitie, je taktiež výsledkom slnečnej energie. Sila vodopádu alebo vlnobitia predstavuje obrovskú energiu.

V celosvetovom meradle hydroelektrárne vyprodukujú toľko energie ako jadrové elektrárne, a mohli by aj viac. Vlnobitie na každom metri severoamerického a európskeho pobrežia predstavuje v priemere 50 kW energie.

 

Spotreba vody

Voda odvedená alebo vyňatá z prirodzeného kolobehu tvorí tzv. abstrakčný dopyt, zatiaľ čo voda používaná k rekreačným účelom, v doprave a k likvidácii odpadov dopyt neabstrakčný. V priemyselných krajinách spotrebujú továrne a elektrárne ohromné množstvá vody. Najviac vody spotrebujú tepelné elektrárne, ktoré spaľujú palivo kvôli výrobe elektrickej energie. Tie spotrebujú približne 13,6 miliárd litrov vody denne.

Spotreba vody v domácnostiach, v priemysle a v poľnohospodárstve je extrémne vysoká, zvlášť v bohatších, rozvinutejších krajinách. Domácnosti spotrebovali 22 percent z celkového množstva a priemerná denná spotreba upravenej vody v domácnosti činí približne 150 litrov na obyvateľa, čo zhruba odpovedá dvom vaňovým kúpeľom.

V mnohých krajinách sa voda používa k zavlažovaniu i v poľnohospodárstve. V južnej Kalifornii, kde je veľa zavlažovacích fariem, sa 85% dodávky vody využíva hlavne v poľnohospodárstve, čo predstavuje tiež veľkú spotrebu vody.

vodna elektraren

Výroba elektrickej energie z vody

Vodné priehrady tiež hrajú svoju dôležitú úlohu. Vodné turbíny na výrobu elektriny umiestnené pod vodnými priehradami sú modernou obdobou voľného kolesa, ktoré v úlohe zdroja energie slúžilo už stáročia. Elektrina vyrobená v čase mimo energetickej špičky sa využíva na prečerpávanie vody do vyššie umiestnenej nádrže, z ktorej sa neskôr vypúšťa, aby poháňali turbíny.

Voda, ktorá sa nachádza pri hladine oceánu je oveľa teplejšia ako voda, ktorá sa nachádza hlboko. Voda v hĺbke 1000m je o 25°C chladnejšia ako voda na povrchu. Tento teplotný rozdiel by sa dal využiť na výrobu energie. Jeden plán počíta s prečerpávaním studenej vody na povrch, kde sa použije na skvapalnenie amoniaku. Teplá voda na povrchu premení vzniknutú kvapalinu opäť na plyn, ktorý cirkuluje a poháňa turbínu. Princíp pripomína spôsob, ktorým pracuje chladnička, ale je obrátený.

Voda je najrozšírenejšia látka na Zemi. Patrí k základným zložkám životného prostredia človeka a je aj podmienkou existencie života na našej planéte. Voda sa nachádza na Zemi v obmedzenom množstve, ktoré je priestorovo a časovo nerovnomerne rozložené. Je hlavne na nás, ako dlho tu budeme túto vzácnu tekutinu užívať a ako budeme šetriť jej spotrebu.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo