kvapka vody

Viete, že najväčšie sladkovodné jazerá ležia pod púšťami?

Znie to priam neuveriteľne, ale pod púšťami sa nachádzajú zásoby vody, ktoré patria k najväčším zdrojom pitnej vody na Zemi.

 

Zásoby vody kde by ste ich nečakali

A. M. Habermerl z Poľnohospodárskeho inštitútu v Canberre odhaduje, že Veľká artézska panva v oblasti Simpsonovej púšte v Austrálii obsahuje nepredstaviteľné množstvo 87 biliónov kubických metrov vody. Púšť okolo Čadského jazera v Afrike nahromadí ročne asi 12 miliónov kubických metrov vody.

Keď sa však tieto nádrže vyčerpajú, prinesú len krátkodobý úžitok a potom sa situácia zhorší. Preto sa vedci snažia nájsť spôsob, ako vyčerpaním vody uviesť do chodu zrážkový cyklus, teda aby sa vyparovanie vody zaslúžilo o následujúci dážď.

 

Kde si vodu cenia najviac

kde všade je vodaK oblastiam s najväčším nedostatkom vody patrí Kuvajt (10 kubických metrov vody na jedného obyvateľa za rok) spolu s pásmom Gazy (52 kubických metrov) a Spojenými arabskými emirátmi (58 kubických metrov). Naopak, najviac vody má - samozrejme okrem Grónska a Aljašky - Francúzska Guyana (812 121 kubických metrov na obyvateľa)a Island (609 319).

Najlepšie perspektívy, pokiaľ ide o stav a množstvo podzemných vôd, majú Fínsko, Kanada, Nový Zéland, Veľká Británia a Japonsko. Slovensko síce nepatrí k priamo ohrozeným krajinám, aj my by sme sa však mali naučiť s pitnou vodou hospodáriť oveľa lepšie.

 

Situácia na Slovensku

Hydrogeologické pomery Slovenska sú pomerne priaznivé z hľadiska tvorby a akumulácie zásob a zdrojov podzemných vôd, nevýhodou je však ich nerovnomerné rozloženie. V súčasnosti má približne 60 % územia Slovenska nedostatok vodných zdrojov, 30 % územia má dobré zastúpenie vodných zdrojov a najlepšie podmienky má 10 % územia.

V slovenských tokoch preteká približne 3 328 m3 vody. Z tohto množstva len 12 % pramení na území Slovenska.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo