Ešte nedávno sa lekári prikláňali k tomu, že 25 mikro gramov olova na 100 cm kubických krvi je hraničnou dávkou, ktorú nemožno prekročiť, ak chceme udržať organizmus v dobrom zdraví.
Medzitým aktuálne americké výskumy ukázali, že situácia je oveľa vážnejšia.
Už 10 mikrogramov v takom istom množstve krvi môže spôsobiť poruchu rastu.
Dávka už o 5 mikrogramov väčšia sťažuje detskému organizmu prijímanie vitamínu D3, čo je priama cesta ku krivici (rachitis).
Zvýšená dávka olova
Pri 20 mikrogramoch sa dieťa začína čoraz horšie učiť a horšie si osvojujú vedomosti, keďže nervy pomalšie odovzdávajú informácie. Je už vedecky dokázané, že deti vystavené zvýšenému kontaktu s olovom majú podiel inteligencie zmenšený až o 6 bodov. 80 mikrogramov – to je smrť.
Američania kontrolovali, aké je množstvo olova v mliečnych zuboch, ktoré strácajú prváci. Deti, ktoré mali zvýšený obsah olova v zubnej hmote, mali taktiež problémy s učením písania a čítania. Pred niekoľkými rokmi uskutočnené výskumy v Pediatrickom centre v Zabrzu ukázali, že viac ako polovica detí vo veku 7-10 rokov má viac ako 25 mikrogramov olova v 100 cm kubických krvi.
Teraz je takýchto detí skoro o polovicu menej. Zásluhu na tom ani trochu nemajú lekári alebo rodičia, ale recesia. Nebezpečenstvo ochorenia na olovnicu hrozí nielen deťom, bývajúcim vedľa tovární a hút. Naozaj, kto to môže vedieť, či vážnejšie ohrozenie dedí spôsobuje kontakt s komunikačnými (dopravnými) znečisteniami.
Deti bývajú a hrajú sa blízko trás s rýchlou premávkou. A olovo z výfukov áut sa usádza 23-30 m od vozidla. Nadmerným obsahom olova v krvi sú ohrozené tiež deti, ktoré sa učia pri rušných uliciach.
Ochrana pred olovom
Ako sa uchrániť pred olovom? V Poľsku najväčšie nebezpečenstvo existuje nielen na Hornom ale i v Dolnom Sliezsku a taktiež v Krakove. Doteraz neboli do výskumu zahrnuté deti z Varšavy a Lodže a predsa automobilová premávka je v týchto mestách značná.
Olovo sa môže dostať do organizmu tiež s vodou a ovzduším. Staré olovené potrubia, olovené spoje alebo mosadzné kohútiky (batérie) sú zdrojom olova vo vode. Obilniny rastúce blízko priemyselných závodov, pasúce sa kravy na pasienkoch vedľa ciest, kapusta, karfioly a šaláty pestované hneď vedľa trás rýchlej premávky – sú dodatoční dodávatelia olova.
A kým je viac-menej známe, akými potrubiami tečie voda, na kvalitu potravy už nemáme veľký dosah. Predavač nás vždy bude uisťovať, že kaleráb rástol pod horou a krava sa pásla pri jazere, ďaleko od akejkoľvek cesty.
Deti vystavené silnejúcemu vplyvu olova by mali jesť takú potravu, ktorá obsahuje veľa vápnika a železa, pretože tieto prvky „bojujú“ s olovom a vytláčajú ho z organizmu. A tak fazuľa, pečienka, tvarohy a jogurty, obilniny sa majú nachádzať v jedálnom lístku dieťaťa.
Rovnako dôležité je zaistenie pravidelnej výživy dieťaťu. Bez raňajok nemôže dieťa odchádzať do školy, nemôže robiť veľmi veľké prestávky medzi jedlami. Pretože cez prázdne zažívacie ústrojenstvo sa olovo výrazne ľahšie usídľuje v organizme.
Ak má naše dieťa problémy s učivom, zamyslime sa najprv, či nejde do školy s prázdnym žalúdkom pozdĺž rušnej ulice. Nestojí jeho škola pri takejto komunikačnej tepne, nepadá na ihrisko kde naša ratolesť zvykla hrať futbal celá masa dymu z výfukov križujúcich sa áut? Neje zeleninu z dedkovej záhradky ležiacej medzi dvoma hradskými? Toto všetko zvážme, kým začneme vyčítať dieťaťu, že je tupé a zle sa učí.

Potrebujete poradiť s výberom produktu?
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
25 rokov skúseností
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Ľubomír Frišo