tažké kovy

Olovo, kadmium a zinok sa ukladajú v obličkách, pečeni i kostiach. Je to len otázka času, kedy táto „časovaná bomba“ vybuchne.

Obyvatelia starovekého Rímu stratili rozum nie kvôli neobmedzenej neviazanosti, ale následkom olovnatosti.

Sami si boli na vine: vodovodné potrubia boli z olova, víno a pokrmy sa požívali z oloveného náradia. Rakovinotvorné olovo sa usádzalo v mozgu a spôsobovalo psychické choroby.

Lekári alarmujú, že nám hrozí podobná tragédia. V našich kostiach sa nachádza 500-krát viac olova než v kostrách predkov spred niekoľko stoviek rokov. Doktorka Halina Strugala – Stawik z Vojvodskej poradne Matky a dieťaťa v Legnici informuje, že 35 % tamojších detí má výrazne prekročenú úroveň „kovov smrti“ v krvi.

 

Nepriateľom č. 1 je olovo

Výskumný Inštitútu Medicíny v Lodži potvrdzuje mienku, že nadbytok olova spôsobuje nedostatočný duševný vývoj. U psychických previnilcov sa potvrdila v krvi veľká dávka tohto prvku. Môžeme teda povedať, že súčasný Poliak je v podstate mutantom. Pred niekoľkými rokmi to oficiálne priznali odborníci zo Svetovej Organizácie Zdravia (WHO). Našu krajinu chápu ako „experimentálny polygon“. Američania sa prizerajú poľským „pokusným králikom“ s vedeckou nedočkavosťou, lebo jeme v šalátoch 100-krát viac olova ako obyvateľ v USA.

V Sliezsku sa rodia postihnutí novorodenci. V ich krvi lekári odhalili 4-krát viac olova ako u detí vo Veľkopoľsku, Pomorí alebo na Mazovsku. Matka 7-ročnej Moniky hovorí, ako dieťa počas prechádzky centrom mesta Katovice stratilo vedomie. Pohotovostný lekár priznal, že je to „kyslíkový infarkt“.

Vojvodský Odbor ochrany prostredia v Katoviciach priznal, že najviac ohrozeným regiónom je Dąbrówka Wielka v Hornom Sliezsku. Táto obec leží v tzv. zóne C, kde platí zákaz spracovania zeleniny.

Zákaz je zákaz a poľnohospodári, ktorí svoje „hektáre“ majú neďaleko banícko-hutníckeho kombinátu „Biely Orol“, každý rok zberajú 20 ton nakazených zemiakov, mrkvy a kapusty. Treba to brať tak, ako to ide. Niet si z čoho vyberať. Ľudia aj tak nevedia voľným okom, či kapusta je zo Sliezska alebo z Veľkopoľska – pokrčí ramenami majiteľ zeleninovo-ovocného obchodu v centre Bytomia.

 

Ďôsledky požívania ťažkých kovov

„Voľným okom“ nevidieť ťažké kovy. Olovo, kadmium, zinok prechádzajú aj tak bez ťažkostí do vnútra organizmu, ukladajú sa v obličkách, kostiach, pečeni. Iba od odolnosti organizmu závisí, kedy táto „časovaná bomba“ vybuchne.

Otrava, ktorú človek pohltil do seba, musí byť vylúčená v priebehu 24 hodín. Avšak to je teória. V skutočnosti na to nie sú podmienky, keďže človek ako špongia vstrebáva „kovy smrti“ – poznamenávajú odborníci z Odboru Toxikológie Medicínskej Akadémie. Viac ako 55 percent úmrtí v Sliezsku je zapríčinených chorobami krvného obehu, a každý piaty obyvateľ umiera na rakovinu. Oslabený organizmus nie je schopný sa účinne brániť.

Nedostatok magnézia – jediného antidóta na „kovy smrti“ v našom tele je rovnako veľké ako natlačenie olovom. Dieťa v USA má 30-55 mikrogramov magnézia vo vlasoch, v Dánsku – približne 30 a v Poľsku ledva 10 mikrogramov. Magnézium zabraňuje vniknutiu olova do mozgu, odkiaľ už nie je možné ho odstrániť. Tuhosť (neohybnosť, nepružnosť) svalstva a porucha reči sú niektoré z príznakov Parkinsonovej choroby. Jej pôvodcom je iný kov – hliník. Nadbytok ortuti je zárukou straty funkčnosti mužských pohlavných žliaz, vysokého tlaku, choroby obličiek a kostí.

Olovo v krvi, ortuť vo vlasoch, zlúčeniny chlóru v tukových tkanivách a kadmium v obličkách. Výskum Štátneho Ústavu Hygieny oberá o spánok obyvateľov Olkusza, Piekar Sliezskych, Psar a Bytomia. Hustota kadmia v zemi 48-krát prevyšuje bezpečné dávky v nej. Nedá sa zneutralizovať. Bude hrozbou v zemi najmenej ďalších 30 rokov.

Kadmium sa dostáva na upravované polia vo fosforových hnojivách. V kilograme hnojiva poľské normy pripúšťajú 50 – 138 mg tohto prvku, v čase keď Fíni uznali ako bezpečnú hranicu pre zravie 15 mg. Aby sme ušetrili, kupovali sme z Afriky lacné suroviny do hnojív, ktoré mali smrtiacu dávku 170 mg.

Zelenina pohlcuje viacej ťažkých kovov, keď zem je silne prekyslená. Poľnohospodári, aby boli v súlade so svedomím a normami, používajú na odkyslenie vápno. Avšak toto vápno pochádza z priemyselných odpadov, ktoré sú nakazené kadmiom.

Rané ovocie a zelenina zo záhradiek záhradkárov nie sú vôbec zdravšie. SANEPID si myslí, že ¾ záhradiek sa hodí iba na pestovanie kvetov. Hnojivá, ktoré používajú záhradkári sú v skutočnosti usadeniny z čistiarne odpadov. Pomoc je možné hľadať v zinku, ktorý sa nachádza vo veľkých množstvách v strukovinových rastlinách alebo mlieku. Treba však niečo opraviť. Šťavy, ktoré jeme v špenáte, rebarbore, alebo pijeme z čajom, účinne blokujú asimiláciu zinku.

Kadmium má preto veľký priestor pre ničenie organizmu: spôsobuje rozvoj astmy, prerastanie prostaty, tehotenské komplikácie. Z nadbytku kadmia, podobne ako olova, je možné sa taktiež zblázniť: lekári vymenúvajú ako účinky otravy psychické choroby – od depresie až po schizofréniu.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo