Tvrdá voda a benefity pre zdravie

Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu.

Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.

 

Dôležitý zdroj stopových prvkov a minerálov

Slovensko má oblasti s rôznym stupňom tvrdosti vody. Na všetko vplýva geologické podložie, cez ktoré voda prechádza. V podzemnej vode sa vyluhujú dolomity a vápence, následne sa z nich uvoľňuje vápnik a horčík v iónovej forme.

Sú tak dokonale rozpustené a ľahko sa vstrebávajú. Ľudský organizmus ich dokáže veľmi dobre využiť. Okrem vápnika a horčíka sa do pitnej vody dostávajú aj ďalšie stopové prvky, ako je fosfor, fluór (vplývajú na stavbu kostí, zubov), sodík, draslík (vplývajú na reguláciu vodnej a elektrolytovej rovnováhy).

Ďalšie prvky, ktoré sa prirodzene dostávajú z podložia do vody sú aj zinok, meď, mangán (pôsobia ako enzýmové katalyzátory, ďalej železo (zabezpečuje transport kyslíka) a iód a chróm (ovplyvňujú hormonálne funkcie). Všetky tieto prvky majú dôležité úlohy vo vnútorných procesoch a vďaka ľahkej vstrebateľnosti sú tak významným zdrojom denného príjmu človeka.

Vápnik

Vápnik je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý. Patrí k základnej stavebnej zložke kostí a zubov, organizmus ho potrebuje pri prenose nervových vzruchov, ale aj pri kontrakcii svalov a ciev. Vplýva na zrážanlivosť krvi. Jeho nedostatok sa spája s rizikom osteoporózy, obličkových kameňov, ale aj s vysokým krvným tlakom a rôznymi ochoreniami ciev srdca a mozgu, či s inzulínovou rezistenciou.

Horčík

Horčík sa spolupodieľa na viacerých procesoch, pomáha bunkovým enzýmom. Takisto vplýva na prenos nervových vzruchov, na normány tonus ciev. Nízke hodnoty horčíka mávajú ľudia s ochoreniami ako je vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, či cukrovka 2.typu.

Meď

Meď je esenciálnym prvkom pre živočíchy, ale aj pre rastliny. Je súčasťou rôznych enzýmov, svoju úlohu má aj v rámci elektrónového transportu. Nazýva sa aj prvkom krásy. Vplýva na stav kože a vlasov, posilňuje telesnú imunitu. Pri nedostatku dochádza k zvyšovaniu hladiny cholesterolu v plazme. Zabezpečuje pružnosť ciev, zvyšuje odolnosť voči infekčným baktériám, zabezpečuje zdravé kosti a kĺby, zvyšuje využitie železa v organizme, chráni organizmus pred rakovinou.

 

Tvrdosť vody ovplyvňuje hlavne vápnik a horčík

Kombinácia vápnika a horčíka nám určuje tvrdosť vody. Tá je pre zdravie človeka dôležitá. Preventívne pôsobí na srdcovo-cievne ochorenia, zabraňuje vstrebaniu toxických prvkov, ale zlepšuje aj chuť pitnej vody. Rôzne minerálne látky pomáhajú procesom v ľudskom organizme.

Na druhej strane, tvrdá voda má aj množstvo nevýhod. Napríklad v tvrdej vode sa ťažšie rozpúšťa mydlo, čistiace prostriedky majú nižšiu účinnosť, okrem toho sa vlasy ťažšie zbavujú nečistôt a mastnoty.

Tvrdá voda neprospieva spotrebičom v domácnosti. Zanášajú sa vodným kameňom, ktorý sa usádza vo varných nádobých, v trubkách, ohrievačoch vody, kotloch, usádza sa na ohrievacích telesách. To znamená aj vyššiu spotrebu pracích prostriedkoch. Tieto problémy sa však dajú pomerne jednoducho riešiť.

 

Čo je teda lepšie? Tvrdá či mäkká voda

Ideálne je poznať stupeň tvrdosti vlastnej pitnej vody.

Ak je príliš mäkká, je to prospešné pre vaše spotrebiče, no organizmu dôležité stopové prvky či minerály môžu chýbať. Treba ich dopĺňať v strave.

Ak máte príliš tvrdú vodu, radosť z toho nemajú vaše spotrebiče. Preto si môžete vybrať z pestrej ponuky zmäkčovačov, na trhu sú rôzne druhy . Tie ochránia zariadenia vo vašej domácnosti. Riešením je teda kompromis.

Chceli by ste poznať hodnotu tvrdosti vody vo vašej domácnosti alebo firme? Prvotný odhad si môžete spraviť podľa našej prehľadnej mapy okresov.

mapa tvrdosti vody

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ľubomír Frišo

Obhliadka Zadarmo