Dezinfekcia auta ozónom

Jedným z najbežnejších spôsobov použitia generátora ozónu je ozónovanie automobilov na odstránenie zápachu a dezinfekciu klimatizácie. 

Auto po cigaretovom zápachu, pachom plesní po rozliatom mlieku, alebo inom nápoji, zápach po domácich zvieratách.

Pomocou ozónu sa môžete ľahko zbaviť zápachov, plesní ak budete postupovať týmto postupom.

 

KROK 1: Príprava na ozonizáciu

Rovnako ako pri každom ošetrení ozónom, vždy začnite odstraňovaním (čistením) zdroja zápachu! 

Napríklad, ak máte plese , alebo miesta po rozliatom nápoji, znečistenie po psíkovi a pod., vyčistite mechanicky znečistené oblasti, podľa možnosti čistiacimi prostriedkami. Ak máte problém s hlodavcami, hmyzom, odstráňte všetky hniezda, uhynuté zvieratá, ich trus. Vyčistite všetko čo sa dá a čo nájdete.  

Ak je však zápach zo škvrny priesakom na koberci alebo čalúnení, postihnuté miesto umyte, vytepujte.

 

KROK 2: Nastavenie ozonátora

Po umytí znečistenia ste pripravený na použitie generátora ozónu. V závislosti od typu ozonátora a konkrétnej situácie je nastavenie rôzne. 

Podľa typu a výkonu ozonátora (napr. Ozonátor AIR 80) je najjednoduchším spôsobom ich umiestniť vo vnútri automobilu, na sedadlo predného spolujazdca alebo lakťovú opierku a spustiť ozonátor do prevádzky. Predlžovací kábel môžete vložiť cez mierne otvorené okno alebo zatvorené dvere.

 

KROK 3: Ozonácia

Ozonáciu je možné použiť raz alebo dvakrát. Systém vetrania automobilu je potrebné nastaviť na uzavretý okruh vetrania a zapnúť ventilátory asi na 15 minút. To spôsobí, že sa ozón nasaje do vetracích potrubí a odstráni sa tým zápach z vetracieho systému vozidla. 

Ak viete, že zápach pochádza z ventilačného systému, napríklad z odparovača klimatizácie, je potrebné spustiť ventilátory ešte pred spustením ozonácie, aby sa zápach účinne odstránil. 

Potrebný čas ozonácie závisí od typu zápachu, závažnosti zápachu, veľkosti vozidla a mnohých ďalších faktorov. 

V skutočnosti je každý prípad trochu iný. Ak chcete skontrolovať účinky, môžete zastaviť ozonizáciu, napríklad po 30 minútach - vypnite ozonátor, nechajte čerstvý vzduch preniknúť do vozidla a skontrolujte, či sa nepríjemný zápach odstránil. Je možné že bude ozonáciu potrebné zopakovať, aby sa dosiahol uspokojivý účinok. Aj 3 – 4 krát.

 

KROK 4: Po ozonácii - „zvyškový zápach ozónu“

Ozónovanie v uzavretých priestoroch často vedie k tzv. zvyškovému zápachu ozónu. Je to zápach podobný dezinfekcii ozónom, ale v skutočnosti je to zápach zvyškov (vedľajších produktov) po reakcii s ozónom. Zvyčajne sa vyskytuje, keď sa vedľajšie produkty hromadia na mäkkých povrchoch (napr. tkaniny, koberčeky). Je to dočasná vôňa, ktorá po určitom čase zmizne. 

Ak ju chcete urýchliť, môžete vyskúšať nasledujúce:

  • intenzívne vetrajte interiér vozidla
  • jazdite s oknami dole
  • parkujte s otvorenými oknami na pár hodín
  • prístrojovú dosku, sedadlá atď. utrite navlhčenou textíliou
  • vysajte koberčeky

 

BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA!

Malo by sa pamätať na to, že ozón, ale aj oxid uhoľnatý (výfukové plyny) môžu byť v interiéri nebezpečné. Ak sa chystáte ozonovať auto zaparkované v garáži, nezabudnite otvoriť dvere garáže, keď potrebujete naštartovať motor. Ozón môže tiež uniknúť zvnútra vozidla do garáže, preto podniknite príslušné bezpečnostné opatrenia!!

Obhliadka Zadarmo