Dezinfekcia vody

Ak ste v prírode, alebo na mieste kde neviete, aká je kvalita pitnej vody, je dobré si vodu dezinfikovať.

Klasické filtre alebo iné metódy mechanickej filtrácie vody síce vodu očistia od mechanických nánosov, sedimentu, zákalu, ale aj tak voda zostáva kontaminovaná a mechanická filtrácia to nedokáže odstrániť.

Sú rôzne metódy dezinfekcie vody. Pokiaľ ide o vodu na pitie nemôžete si dovoliť šetriť na dezinfekcii vody.

 

 Ak nemáte osmotický filter na úpravu pitnej vody, existujú nasledovné spôsoby dezinfekcie vody:

reverzna osmoza

1. Varenie vody po dobu 3 – 5 minút.

Je to nejednoduchší spôsob dezinfekcie vody. Táto vyskúšaná metóda zabije väčšinu baktérií, vírusov a rias vo vašej upravovanej vode. Dá sa použiť aj rýchlo varná kanvica, kde treba vodu prevariť minimálne 1 min.

 

2. Použitie vodného filtra.

Občas sa stane že nie je možné prevarenie vody, alebo ste na cestách. V takom prípade je najlepšie riešenie použitie filtra na vodu. Filter nepotrebuje energiu a v dnešnej dobe je už množstvo fliaš a kanvíc vybavených účinným filtrom na vodu.

 

3. Destilácia vody

Táto metóda využíva vysokú teplotu na to aby sa vytvorila para. Využíva fakt, že kontaminanty majú vyššiu teplotu varu ako voda. Voda je vystavená teplu, vzniká para a až po dobu kým sa všetka nevyparí. Táto para je nasmerovaná do chladiča, kde sa voda ochladzuje, prechádza do kvapalného stavu. Táto voda je potom bezpečná na pitie.

Táto metóda odstráni z vody baktérie, rozpustené minerály a soli, arzén.

Má to svoje výhody a nevýhody. Významná nevýhoda je, že je to pomalý proces čistenia vody. Okrem toho je potrebný výkonný zdroj tepla. Táto metóda je vhodná pre čistenie malého množstva vody pre domáce použitie, ale nie pre priemyselné čistenie.

 

4. Chlórovanie vody

Chlór je silná chemikália, ktorá sa už veľmi dlho používa na úpravu pitnej vody. Je to účinná metóda na odstránenie baktérií, vírusov, parazitov a iných organizmov ktoré spôsobujú choroby. Používa sa kvapalný chlór a je používaný na úpravu vysokých objemov vody vodárenskými spoločnosťami.

 

5. Ďalšie metódy sú používaie ozónu, jódu, osmotický filter, UV žiarenie.

uv lampa

V dnešnej dobe filtrácia a úprava vody je už omnoho dôležitejšia ako kedykoľvek pred tým v histórii ľudstva. Bohužiaľ náš druh naďalej pokračuje v ničení prírody a vody vo svete. Každým rokom je situácia horšia a preto aj filtrácia vody bude časom náročnejšia a hlavne nevyhnutná aby sme získali naozaj kvalitnú pitnú vodu.

Ak hľadáte riešenie na úpravu vody, vykonávame bezplatné obhliadky a poradenstvo priamo u Vás , kedy vieme overiť možnosti inštalácie úpravy vody a vybrať vhodné riešenie práve pre Vás.

Obhliadka Zadarmo