Pseudomonas - baktéria v studničnej vode

Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách. Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode.

Čo je Pseudomonas aeruginosa?

Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách. 

Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode. Dokonca sa môže objaviť v kúpeľoch a v systémoch na úpravu vody.

Baktérie takmer nikdy nenapadnú zdravé tkanivá, ale také čo majú zníženú obranyschopnosť a je ich možné nakaziť.

Baktéria pseudomonas je veľmi univerzálna a dokáže sa prispôsobiť rôznym podmienkam a je stále prítomná v životnom prostredí. Má to rozsiahli dopad na ekológiu, poľnohospodárstvo a obchod.

Táto baktéria je zodpovedná za kazenie potravín a degradáciu ropných produktov a materiálov. V oblasti poľnohospodárstva patrí baktéria pseudomonas medzi najvýznamnejšie rastlinné patogény.

U zdravých ľudí je táto baktéria zodpovedná za ochorenie očí, kožné choroby. Táto baktéria môže spôsobiť aj život ohrozujúce problémy a ochorenia, hlavne u pacientov s popáleninami a chirurgických pacientov s oslabenou imunitou.

Ak je zvýšený obsah baktérií v kúpeľoch a v systéme úpravy vody, tak môže tiež spôsobiť kožné vyrážky, ušné infekcie, infekcie močových ciest a vo vzácnych prípadoch zápal pľúc. Preto si prevádzkovatelia kúpeľov a bazénov dávajú veľký pozor na nárast tejto baktérie vo vode.

 

Kde sa darí baktériám?

Baktéria pseudomonas rastie vo vode a darí sa jej to pri vyšších teplotách čo je dôvod, prečo je táto baktéria spájaná často s kúpeľmi . Ak nie je voda v kúpeľoch správne chemicky upravovaná a udržovaná, môže sa stať živnou pôdou pre pseudomonas.

Dokonca aj vo veľmi čistej vode sa nedá zastaviť rast baktérie Pseudomonas. Čistá voda je niečo podobné ako osoba bez imunitného systému. Uhlíkové filtre fungujú ako dokonalý zdroj potravy a umožňujú baktérii prekvitať.

Za účelom ochrany pred baktériou je najlepšie navrhovať systémy distribúcie vody bez stojatých zásobníkov vody. Lebo baktéria najlepšie rastie a rozmnožuje sa ak voda stojí bez pohnutia. Baktéria priľne ku stenám potrubným systémov, vo vnútri filtrov, kde sa ľahko kolonizuje, rozmnožuje až vznikne biofilm.

Najlepším riešením je ak voda recykluje, je v pohybe, stále obmýva steny potrubí a nedarí sa baktérii vytvoriť biofilm. Vhodné je do systému pripojiť UV lampu čím sa voda dezinfikuje a vylepšuje kondícia vody.

Pri domácich filtroch je to zásada výmeny uhlíkových filtrov každé tri mesiace.

 

Aký druh zdravotných problémov môže spôsobiť baktéria pseudomonas?

Ako sme spomínali, tak baktéria žije v kvetoch, v rybníkoch, na čerstvej zelenine, v studničnej vode, na potravinách. Ak uvidíte na povrchu jazera striebristý olejnatý lesk, tak je to spôsobené baktériou pseudomonas.

Tieto baktérie môžu spôsobiť kožné problémy, očné infekcie. Tieto infekcia sa musia liečiť antibiotikami. Očné problémy majú často osoby čo nosia šošovky. Preto je dôležité dodržiavať štandardné hygienické potreby, ako je umývanie rúk mydlom a utieranie čistým uterákom.

 

Baktéria pod mikroskopom:

alternativní popis obrázku chybí
Autor: Y_tambe – Y_tambe's file, CC BY-SA 3.0, Odkaz

 

Ako predchádzať rastu a rozmnožovaniu baktérií?

V kúpeľoch a v bazénoch je to hlavne správna chlorácia, kontrola pH. Tiež pravidelné vypúšťanie bazénov a očistenie stien, kde by mohol byť vytvorený biofilm baktérií.

V studničnej vode je to pravidelná dezinfekcia vody účinným prostriedkom. Studničná voda je stojatá a je tam predpoklad možného množenia baktérií. Plus inštalovať UV lampu na centrálnom prívode vody do domu.

Aby sa nevytvoril biofilm na rozvodoch vody, je dobré tieto rozvody priebežne sanitovať a dezinfikovať. Studničná voda nemá trvalú kvalitu , preto o túto vodu sa treba pravidelne starať, kontrolovať šachtu pred poškodením, mať zakrytý otvor studne, chrániť studňu pred vytopením.

Ako často upratujete svoj dom ? A ako často upratujete a staráte sa o svoju studňu a kvalitu studničnej vody? Mať kvalitnú studničnú vodu už nie je samozrejmosť, ale vaša voľba.

Obhliadka Zadarmo