Neexistuje nič tak dobré ako plný pohár čistej, chladnej a osviežujúcej vody!
Bohužiaľ, studničná voda vo veľa oblastiach Slovenska nie je pitná, má rôzne znečistenie, pach, poprípade mení farbu.
A to už naozaj nie je až také dobré a osviežujúce. Fuj, je to nepitné!
Ak vaša voda má chuť po kove je predpoklad, že máte zvýšený obsah železa. Niekedy je s tým spojený aj zápach po pokazených vajciach, čo je zvýšený obsah baktérií sírovodíka.
Zmena farby vody
Zmena farby vody naznačuje, že voda obsahuje zvýšený obsah železa, alebo mangánu.
Ľudia sú z toho veľmi frustrovaný, lebo majú červené fľaky na obkladačkách, toaletách. Biele prádlo mení farbu, polievanie trávnika spôsobuje nemalé škody na dlažbe, fasáde.
Po tvrdosti vody, patrí zvýšený obsah železa k najčastejším problémom studničnej vody.
Železité baktérie sú prirodzene sa vyskytujúce organizmy, ktoré môžu rozpustiť železo a niektoré ďalšie minerály. Tieto baktérie tvoria hnedý sliz, ktorý sa môže tvoriť na rozvodoch vody. Najčastejší výskyt je v studničnej vode.
Železo, úloha v ľudskej výžive
Železo je nevyhnutné pre naše zdravie. Najväčšiu rolu hrá vo výžive pri tvorbe proteínu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do všetkých buniek v tele.
Železo je tiež využité pri bunkovom metabolizme a nachádza sa v mnohých enzýmoch ľudského tela. Nízka úroveň železa sa prejavuje ako anémia, únava a človek môže byť náchylnejší k infekciám .
Voda so zvýšeným obsahom železa môže v tomto prípade byť prospešná, lebo pridáva malé množstvo železa do jedálnička. Avšak takáto voda by nemala byť jediným zdrojom železa v prípade jeho nedostatku.
Sú rôzne typy železa vo vode
- Železité baktérie: prejavom je sliz na rozvodoch vody, čím sú zanesené aj mechanické predfiltre ako aj samotné zmäkčovače vody .
- Trojmocné železo, známe tiež ako červená železitá voda. Prejavom je, že čerstvo napustená voda je číra, ale po krátkom čase pôsobením kyslíka sa zmení farba vody. Nastane oxidácia a tým zmena farby vody. Oxid uhličitý opúšťa vodu a kyslík sa zlučuje so železom a vytvára železité ióny. To dáva vode červenú – železitú farbu .
Ako sa dostane železo do studničnej vody?
Môže to byť presakovaním vody z dažďa, snehu. Voda putuje pod povrchom pôdy v ktorej môže byť zvýšený obsah železa. Voda z dažďa putuje a po ceste rozpustí, naviaže na seba železo, zoberie si ho so sebou ako nežiadanú batožinu a docestuje do vašej studne .
Ďalej to môže byť kombinácia vody a kyslíka čo spôsobuje koróziu starých rozvodov, starých studní. Hrdza ako vedľajší produkt korózie sa odlupuje, rozpúšťa vo vode, čo môže spôsobovať zvýšený obsah železa v studničnej vode.
Mali sme prípade kde starej studni hlbokej viac ako 50 m. boli na dne spadnuté 3 ponorné čerpadlá, ktoré sa nedali vytiahnuť a po cca. 20 rokoch sa to prejavilo zvýšených obsahom železa, sfarbením vody a navyše zápachom.
Škoda spôsobená zvýšeným obsahom železa:
- Škvrny na prádle
- Znečistené obkladačky , toalety , kúpeľne
- Upchaté umývačky , práčky , čerpadlá ,
- Chuť vody pôsobí ako železo, čo sa prenáša do čaju , kávy a ďalších nápojov
- Zelenina polievaná železitou vodou mení farbu
Ako je možné riešenie úpravy vody ?
Pre rodinné domy je ideálne riešenie použiť zmäkčovače vody na centrálny prívod vody do domu.
Zmäkčovače vody čo dokážu naraz odstrániť železo, tvrdosť vody a mangán.
Sú to zmäkčovače, čo obsahujú multimixové živice. Zmäkčovače vody však nie sú filtre, preto treba pred zmäkčovačom vody použiť dobré mechanické filtre.
Aby ste ochránili svoj dom , rozvody vody a všetky technológie, čo prichádzajú do styku so železitou vodou, je potrebné upraviť vodu, poprípade aj sanitovať studňu, aby sa nevytvorili železité baktérie a tým aj sliz na potrubí. Ak hľadáte riešenie neváhajte a volajte na 0905 644 330, alebo píšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..
Navrhneme ideálne riešenie úpravy vody pre váš dom, penzión, firmu a pod.

Zmäkčovač Ecomix na odstránenie tvrdosti, železa a mangánu v jednom
Zmäkčovač vody Ecomix odstráni naraz 5 problémov vody: tvrdosť, železo, mangán, amónne látky a organické látky.
Viac ako 6 rokov výsku...