Aký typ soli do zmäkčovača vody

Ako užívateľ zmäkčovača vody sa stretávate s tým, že sa vám minie soľ a potrebujete ju dosypať.

Možno premýšľate, aká soľ je najvhodnejšia na jeho regeneráciu.

 

Ktorú soľ vybrať do zmäkčovača vody? Čo je najlepšie?

Zmäkčovače vody účinne a efektívne pracujú iba v prípade stálej zásoby chloridu soľného bežne povedané tabletovanej soli. Na čo si treba dávať pozor je soľ nízkej kvality.

Zistíte to tak, že tabletovaná soľ nie je čistá - obsahuje čierne zrnká nečistôt.

Prejavuje sa to tak, že sa nečistota zhromažďuje na dne soľankovej nádoby.

Touto nečistotou sú nerozpustné minerály a môžu mať za následok poškodenie riadiacej hlavy zmäkčovača. Preto je potrebné hľadať dodávateľa čo má na sklade kvalitnú tabletovanú soľ. Cena takejto soli sa pohybuje v cene od 10 € do 13 € za jedno 25 kg vrece.

 tabletovaná soľ

Tak teda akú soľ môžem použiť?

Soľ môže byť v troch rôznych formách:

  1. Sypká
  2. Kryštalická - ako do umývačky riadu
  3. Tabletovaná

Pre zmäkčovače vody je jednoznačne najvhodnejšie použitie tabletovanej soli, najlepšie s 99 % čistotou.

Čím čistejšia soľ, tým lepšia účinnosť.

V prípade znečistenej soli sa stáva to, že sa soľ zle rozpúšťa a vytvára sa premostenie / škrupina /, ktorú je potom treba fyzicky rozrušiť.

Sypká soľ je nevhodná preto, lebo by sa ťažko rozpúšťala a bola by usadená na dne soľankovej nádoby. Tak isto by to bolo aj pri použití kryštalickej soli. Tabletovaná soľ je vhodná preto, lebo voda, ktorú zmäkčovač vody prepúšťa do soľankovej nádoby obtieka po tabletách soli a tým sa vytvára slaný roztok.

V prípade sypkej soli je soľ na dne nahromadená nakope a voda cez ňu nevie dostatočne pretekať a následne ju účinne rozpustiť.

 

Prečo je potrebné aby sa soľ rozpustila?

Slaný roztok je potrebný na regeneráciu zmäkčovača. V prípade nekvalitnej soli je tento roztok slabý, čím sa živica zmäkčovača slabo zregeneruje a zmäkčovač nebude dostatočne pripravený na zmäkčovanie kvôli čomu bude mať voda na výstupe vysokú tvrdosť.

vrecia tabletovanej soliPri dlhšom používaní nekvalitnej soli dochádza aj k rýchlejšiemu skracovaniu životnosti samotnej živice zmäkčovača. Z bežnej životnosti 10 – 12 rokov sa jej životnosť môže znížiť až na polovicu.

Preto ako u väčšiny vecí, treba hľadať kvalitu pred lacnou soľou. Kvalitnejšia soľ predĺži životnosť zmäkčovača vody.

Ale ani najkvalitnejšia soľ nepomôže, ak sa nebude pravidelne dopĺňať.

Priemerná spotreba soli pre jednu domácnosť je cca. 5 až 7 vriec ročne. Všetko to závisí od spotreby vody.

 

Aké množstvo soli je vhodné mať v nádobe?

Doporučujeme aby ste kontrolovali množstvo soli v soľankovej nádobe minimálne raz mesačne. Čim častejšie sa Váš systém regeneruje, tým je potrebná častejšia kontrola a následne dopĺňanie soľankovej nádoby soľou.

Pre optimálnu funkčnosť odporúčame mať soľ v soľankovej nádobe minimálne 7 – 10 cm nad úrovňou vody, ale zase menej ako 10 cm pod vrchom nádoby.

Tým zabezpečíte dobrú tvorbu slaného roztoku počas regenerácie. Ak je soľ iba na dne nádoby, tak sa nevie vytvoriť dostatočne slaný roztok a tým sa vykoná nekvalitná regenerácia. Preto určite nenechajte soľ klesnúť pod ¼ objemu nádoby.

Obhliadka Zadarmo